Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.16 16:17

Paaiškino, ką dabar daryti G. Kildišienei dėl automobilio

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkas Romas Valentukevičius teigia, kad Seimo narė Greta Kildišienė, kuri vairuoja „Agrokoncernui“ priklausantį automobilį „Range Rover“, neprivalėjo deklaruoti sandorio ar dovanos, jei jis iš tiesų sudarytas tarp jos giminaičio ir „Agrokoncerno“.

„Agrokoncerno“ įmonių grupė priklauso Ramūnui Karbauskiui.

Kad automobilį, kuriuo važinėja G. Kildišienė, iš „Agrokoncerno“ išperkamosios nuomos būdu nuomojasi Seimo narės giminaitis, teigia G. Kildišienė bei pats R. Karbauskis. Ar tai tiesa, patikrinti neįmanoma.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas teigia, kad sandoris buvo sudarytas prieš 11 mėnesių, o G. Kildišienės giminaitis už automobilį atsiskaito kas mėnesį pavedimu. Pasak R. Karbauskio, G. Kildišienės giminaitis netgi moka palūkanas.

„Tai labai senas sandoris. Netgi nebuvo prasidėjusi rinkimų kampanija. Kreipėsi privatus žmogus, norėdamas komerciniais pagrindais išperkamosios nuomos būdu išsipirkti automobilį. Nesuprantu, kas čia per istorija gali būti“, – DELFI sakė R. Karbauskis.

R. Karbauskis. BNS nuotr.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas sako, kad „Agrokoncernas“ užsiima automobilių nuoma, nes tai apsimoka. „Žinoma: pelnas, procentai!“ – sako R. Karbauskis, bet jis nesutiko atskleisti, kokie tie „procentai“, motyvuodamas komercine sutartimi.

„Tai paprastas, oficialus komercinis sandoris“, – aiškina R. Karbauskis.

VTEK pirmininkas R. Valentukevičius sako, kad pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, Seimo narei nereikėjo deklaruoti, jei savo automobilį jai duoda giminaitis, kuris už automobilį moka išperkamosios nuomos būdu.

„Deklaruotini yra savo, sutuoktinio, sugyventinio ar partnerio per paskutinius 12 kalendorinių mėnesių sudaryti sandoriai, kurių vertė viršija 3000 eurų. O ta aplinkybė, kad ji naudojasi giminaičio transportu, kurį jis nuomoja iš „Agrokoncerno“, tai nėra privatus interesas ir nėra deklaruotina aplinkybė“, – sako R. Valentukevičius.

Klausiamas, o ar VTEK tikrai žino, kad asmuo, kurio automobiliu naudojasi G. Kildišienė, yra tikrai giminaitis, R. Valentukevičius sakė, kad reikia pasitikėti Seimo narės žodžiu. „Manau, kad meluoti negali... Na, mes atsakysime, ką ji prašo“, – sako R. Valentukevičius.

Tačiau pašnekovas pažymi, kad jeigu Seimo narė G. Kildišienė dalyvautų parlamente svarstant klausimus, kurie aktualūs „Agrokoncernui“, ji turėtų nusišalinti, nes gali kilti viešų ir privačių interesų painiava.

„Tada ji turėtų nusišalinti ir per 7 dienas papildyti privačių interesų deklaraciją, aprašydama šitą atvejį“, – sako R. Valentukevičius.

Seimo Etikos komisijos vadovė interesų pažeidimo nemato

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė sako nematanti viešųjų ir privačių interesų deklaravimo pažeidimo dėl „valstietės“ G. Kildišienės naudojamo automobilio, bet komisija gali svarstyti etikos klausimus.

R. Tamašunienė. BNS nuotr.

„Šiuo atveju, pagal teisės raidę, pažeidimo nėra. Šiuo atveju pati G. Kildišienė neturėjo sandorio su „Agrokoncernu“, turėjo jos giminaičiai, ir kitų giminių, pagal deklaracijos pildymo instrukcijas, Seimo nariai neprivalo pateikti“, – pirmadienį žurnalistams sakė EPK pirmininkė R. Tamašunienė.

Pasak jos, EPK spręs, ar situaciją nagrinėti etikos požiūriu. „Mes nagrinėtume valstybės politiko etikos klausimą, rytoj, kadangi visuomenėj taip garsiai tema eskaluojama, mes su komisijos nariais pasitarsime, ar pradėti tyrimą, nes raštiškai į EPK kol kas niekas nesikreipė“, – sakė R.Tamašunienė.

Kreipęsi į EPK dėl G. Kildišienės pranešė opoziciniai liberalai. Liberalų sąjūdžio frakcija prašo, kad EPK ištirtų, ar Seimo narė „nepažeidė įstatymų nuslėpdama, kad naudojasi privačiai įmonei priklausančiu automobiliu“. Liberalai taip pat prašo, kad komisija įvertintų, ar Seimo narė „nepažeidė etikos slėpdama nuo visuomenės su darbine veikla susijusius ir biografijos faktus“. Parlamentarės biografija nėra pateikiama oficialiame Seimo interneto puslapyje kaip kitų Seimo narių.

„Žiniasklaidoje pasirodžius insinuacijoms neva Greta Kildišienė yra netinkamai deklaravusi sandorius su juridiniais asmenimis, Seimo narė kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją ir prašo išaiškinti, ar Seimo nariai privalo privačiųjų interesų deklaracijoje nurodyti ne tik savo bei sutuoktinių, bet ir visus kitus atvejus, kada artimieji giminaičiai sudaro sandorius su juridiniais asmenimis“, – rašoma LVŽS Infocentro pranešime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi