Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.13 14:34

V. Landsbergis: dabar laisvės apribojimai yra daug rafinuotesni

ELTA 2017.01.13 14:34

2016 metų Laisvės premijos laureatas, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras prof. Vytautas Landsbergis sako, kad laisvė yra ta pati, kaip ir 1990–1991 metais, bet iššūkiai, kliūtys keičiasi, laisvės apribojimai yra daug rafinuotesni, o daugelis žmonių net nesuvokia, kad jie varžosi būti visai laisvi, varžosi drąsiai kalbėti. 

„Jeigu kas norite palyginimų su 1990, 1991 metais, tai nesunku palyginti, nes tada laisvei grėsė tiesioginė prievarta, smurtas ir reikėjo tam tikrų kvalifikacijų atlaikyti ir apginti. Ir daugybė žmonių turėjo tą kvalifikaciją ir buvo pasiryžę nesitraukti prieš mirties pavojų vardan to, ką jautė savyje, – tą didžiąją vertybę ir jau turimą laimėjimą. Dabar yra kitaip, dabar prievartavimas, laisvės apribojimai yra daug rafinuotesni, yra daugybė veikimo, kad mes patys apribotume savo laisvę, kad mes patys bijotume“, – penktadienį žurnalistams sakė V. Landsbergis. 

Jo nuomone, dalis žmonių net nesuvokia, kad jie patys vengia, ar bijo, ar varžosi, varžosi būti visai laisvi, drąsiai kalbėti, drąsiai galvoti, nes pirmiausia reikia galvoti, o po to jau kalbėti, ką galvoji. „Bet jeigu nepatogu kalbėti, ką galvoji, tai kitas mano, kad geriau net negalvoti, nebus nepatogu prieš save“, – mintimis apie laisvės supratimą dalinosi profesorius V. Landsbergis. 

Jis taip pat pridūrė: „Laisvė blogiui verčia susimąstyti“. 

2016 metų Laisvės premiją pelnęs kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus sako, kad žodis laisvė yra nepakeičiamas. „Galima tik laisve džiaugtis, laisve naudotis, puikiai inspiruojamas kūrybiniame darbe. Laisvės riboti negalima, bet su sąlyga, kad ja nepiktnaudžiautume. Štai yra laisvės prasmė. Aš manau, kad tikrąja laisve naudojantis galima nueiti tolimą kelią, tai yra kūrybinis kelias, neturintis ribų“, – žurnalistams sakė V. Adamkus. 

Penktadienį 2016 metų Laisvės premijos iškilmingai įteiktos Prezidentui Valdui Adamkui ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkui – aukščiausiam Lietuvos Respublikos pareigūnui, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui prof. Vytautui Landsbergiui.

Premijos įteikimo ceremonija surengta Seimo Kovo 11-osios Akto salėje minint Laisvės gynėjų dieną.

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis laureatams įteikė Laisvės statulėles, Seimo narė, Laisvės premijų komisijos pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė – Laisvės premijos diplomus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi