Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.13 13:07

Baltarusijoje Laisvės gynėjų metinės paminėtos fotografijų paroda „Fotoamnestija. 1988–1999“

LRT.lt 2017.01.13 13:07

Baltarusijoje minint Laisvės gynėjų dienos 26-ąsias metines atidaryta fotožurnalisto Pauliaus Lileikio fotografijų paroda „Fotoamnestija. 1988–1999“ – atgimstančios Lietuvos vaizdai. 2016 metų sausio 12-os vakarą Lietuvos Respublikos ambasados Baltarusijoje iniciatyva ši Spaudos fotografų klubo surengta paroda buvo atidaryta Minske. Visą ambasados erdvę užpildę darbai liudija ypatingą tautos dvasią, o taip pat ir kontrastingą sistemų kaitos periodą, rašoma pranešime spaudai.

Į minėjimo vakarą ir parodos atidarymą susirinko tragiškų 1991 m. Sausio įvykių dalyviai baltarusiai, Minsko lietuviai, ambasados darbuotojai. Lietuvos Respublikos ambasadorius Andrius Pulokas vakaro įžangoje pabrėžė, kad Laisvės gynėjų diena yra tarsi tas tiltas, kuris jungia Lietuvos Nepriklausomybės įtvirtinimo aušrą su šiandiena. Buvęs Baltarusijos  Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Stanislavas Šuškevičius prisiminė, kokią įtaką lietuvių kova už laisvę darė baltarusių aktyvistams. Tylos minute pagerbti žuvusieji. Ambasados kieme visi simboliškai susirinko prie atminimo laužo, vaišinosi karšta arbata ir sumuštiniais.

Parodos autorius Paulius Lileikis susirinkusiems asmeniškai ir grupėmis pristatė parodą. Jam teko pasakoti ne tik apie Sausio įvykius liudijančias nuotraukas, bet ir stabtelti ties kiekviena iš jų bei papasakoti jos istoriją. Autorius vis iš naujo rodė ir pasakojo, kaip gimė viena ar kita nuotrauka, kokios tai buvo aplinkybės ir kodėl ši nuotrauka yra parodoje. Tarp parodos žiūrovų – buvęs Baltarusijos Aukščiausios Tarybos pirmininkas Stanislavas Šuškevičius, istorijos mokslų daktaras prof. Valentinas Golubevas, žurnalistas ir leidėjas, vienas iš Baltarusijos Liaudies fronto vadovų Sergejus Dubovec, operatorius Sergejus Čyrikas ir kiti.

Paroda „Fotoamnestija 1988-1999“ Lietuvos Respublikos ambasadoje Baltarusijoje bus eksponuojama iki 2017 sausio pabaigos. Vėliau numatyta jos kelionė po Lietuvą. Šiemet planuojama ją eksponuoti Tauragėje, Birštone, Klaipėdoje ir kituose šalies miestuose.

„Fotoamnestija“ – giliai fotoarchyvuose įkalintų atgimstančios Lietuvos vaizdų, įamžintų 1988–1999 m., inventorizacija. 50 darbų – tarsi 50 bylų, unikaliais fotovaizdiniais fiksuojančių atgimstančios Lietuvos įvykių raidą ir transformacijos periodą. Vizualus ir konceptualus savo archyvų peržiūrėjimas leido skelbti fotografiškąją amnestiją primirštoms erdvėms – portretams, įvykių akimirkoms, vaizdams – liudijančioms tiek ypatingą tautos dvasią, tiek kontrastingą sistemų kaitos periodą“ – parodos ir ją lydinčio leidinio įvade rašo Paulius Lileikis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi