Lietuvoje

2017.01.12 22:36

Ph. Breedlove`as: ne provokacijos, o geras pasirengimas sukuria aplinkybes deryboms

Norintiems atviresnio dialogo su Rusija Vakarų Europoje buvęs vyriausiasis NATO pajėgų vadas Europoje sako, kad pirmiausia reikia atsakyti Kremliui tuo pačiu ir tik tada sėsti prie derybų stalo. Philipas Breedlove`as kartu su saugumo ekspertais Trakų rajone dalyvauja vadinamajame „Sniego susitikime“.

Karių ir technikos pervežimas turėtų būti baigtas šią savaitę. Tai yra Jungtinių Valstijų iniciatyva priešakinėse NATO narėse dislokuoti karius ir sunkiąją karinę techniką.

Dar 4 tūkst. karių į Baltijos šalis ir Lenkiją atsiųs NATO. Tai didžiausias po Šaltojo karo Aljanso karių perdislokavimas, siekiant atgrasyti Rusiją ir užtikrinti sąjungininkų saugumą.             

„Ne tik faktas pats dislokavimo, bet kad jie turėtų tam tikrą funkciją, būtų integruoti į mūsų gynybos sampratą, į planavimą ir tai vyksta“, – sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Šiais metais Lietuvoje numatoma apie 70 pratybų, kai kuriose dalyvaus ir amerikiečių tankai. Rusija sako, kad ši karinė technika kelia pavojų jos saugumui ir interesams, nors pati sparčiai ginkluoja Kaliningradą. Buvęs NATO pajėgų Europoje vadas Ph. Breedlove`as sako, kad, tik proporcingai atsakius į augančią Rusijos karinę grėsmę, galima su ja sėsti prie derybų stalo. Pernai NATO atstovai su Rusijos pareigūnais specialioje taryboje buvo susitikę du kartus, tačiau pripažino, kad tai nebuvo bendraminčių susitikimas.             

„Tik iš pozicijos, kai parodote savo aukštą pasirengimą, galite leistis į konstruktyvų dialogą. Nėra reikalo provokuoti, bet svarbu būti gerai pasirengusiems. Tai sukuria aplinkybes deryboms“, – tikina buvęs vyriausiasis NATO pajėgų vadas Europoje Ph. Breedlove`as.

Ph. Breedlove`as kartu su 60 saugumo ekspertų ir politikų apie Rusijos grėsmę ir transatlantinius santykius diskutuoja „Sniego susitikime“ Trakų rajone. Užsienio reikalų ministras pripažino, kad ta pačia tema kalbama jau 10 metų – tiek, kiek vyksta susitikimai.            

„Jei mes dabar palygintume pirmąjį susitikimą ir dabartinį, tai tiek iššūkių aš nežinau, ar buvo pasaulyje. Ne tik mūsų regione, tas irgi svarbu pabrėžti, bet visame pasaulyje. Ir visi tie įvykiai vienu metu vyksta ir mes visi privalome reaguoti“, – sako L. Linkevičius.

Tarp tų įvykių – ir neaiškumas dėl išrinktojo Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo užsienio politikos, kas laukia Europos Sąjungos traukiantis britams, augant ekstremizmui bei populizmui ir susiduriant su saugumo iššūkiais.

Visą interviu su Ph. Breedlove`u žiūrėkite sekmadienį laidoje „Savaitė“.