Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.12 23:29

Aiškėja, kaip atrodys sutvarkyta buvusios Didžiosios Sinagogos teritorija sostinėje

LRT.lt 2017.01.12 23:29

Vilniečiams Rotušėje pristatyti Didžiosios Sinagogos aplinkos sutvarkymo projektiniai  pasiūlymai, kuriuose jau galima pamatyti, kaip atrodys kompleksiškai sutvarkytas didžiausias Vokiečių g. kiemas, Žydų gatvė – viena svarbiausių istorinių erdvių Senamiestyje, rašoma pranešime spaudai. 

Iki 2019 metų daugiau kaip 15 tūkst. kv. m plote bus atnaujintas Žydų gatvės grindinys, šaligatviai, įrengtas lauko apšvietimas, sutvarkyti želdynai, Vokiečių gatvėje bus 12 požeminių atliekų konteinerių, atnaujintos vaikų žaidimų,  treniruoklių ir krepšinio aikštelės, įrengta daugiau kaip 100 automobilių stovėjimo vietų. Gausiai miesto svečių lankomoje erdvėje atsiras informacinis stendas su maketu, žymintis Didžiosios Sinagogos vietą.

„Šioje erdvėje susiję trys esminiai vilniečių poreikiai: pagerbdami savo istoriją, turime atitinkamai pažymėti buvusios Didžiosios Sinagogos vietą, kitas svarbus rūpestis – vieno didžiausių Vilniaus kiemų  parkavimo, valkatavimo, atliekų problemų sprendimai, ir trečiasis – kieme veikia pradinė mokykla, kuri ir ateityje bus naudojama kaip švietimo įstaiga, nes vilniečių  daugėja ir būtų mažų mažiausiai neatsakinga ją nugriauti, be to ir Lietuvos žydų bendruomenės atstovai mano, kad šiandien nereikia atstatinėti Didžiosios Sinagogos, o pagarbiai ją pažymėti ir palikti veikti mokymo įstaigą. Visus tris aspektus susiejus, buvo  parengtas projektas, kuriame atspindėta ir istorinė atmintis, ir turistų bei gyventojų poreikiai, ir švietimo įstaigos poreikis“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.  

Pasak mero,  šiame etape svarbiausia, ar dėl projektinių pasiūlymų sutaria visi – kaimynai, istorikai, archeologai, Lietuvos žydų bendruomenė.  Jei visi turi panašų ar vienodą požiūrį, tik tuomet  projektas pagal pastabas bus užbaigtas ir pradedamas rengti techninis projektas.

Rengiant projektinius sprendinius, kaip turėtų atrodyti Vokiečių gatvės kiemas, buvo įsiklausyta į vietos bendruomenės pastabas, jog kiemas turi būti tvarkomas kompleksiškai ir vieningai, atnaujinant  vaikų žaidimo ir treniruoklių aikštelę, šaligatvius, įrengiant parkavimo vietas, atitvarus, suoliukus bei šiukšliadėžes. VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra praėjusių metų birželio, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais surengė konsultacinius susitikimus ne tik su vietos gyventojais, bet ir potencialiais rėmėjais, Senamiesčio ir Vilniaus žydų bendruomenių vadovais.  Pirmiausiai per 2017 metus būtų parengtas Vilniaus Didžiosios Sinagogos teritorijos ir jos aplinkos sutvarkymo techninis projektas, o teritorijos tvarkymo darbai prasidėtų  2018 metais.

Pasiūlyta išplėsti Vilniaus Gaono paminklo aikštelę perkeliant Vytės Nemunėlio pradinės mokyklos tvoros atkarpą: išplėstoje erdvėje ties paminklu atsiras informacinis stendas ir buvusios Didžiosios Sinagogos ir aplinkinio užstatymo maketas. Buvusioji Didžioji sinagoga (Žydų g. 5) – svarbiausias Lietuvos žydų dvasinis ir kultūrinis centras, veikęs nuo XVI a. pabaigos.  Sinagoga savo dydžiu ir puošnumu anuomet pranoko visas tuo metu pastatytas sinagogas, į ją tilpo keli tūkstančiai žmonių. Sovietmečiu didžioji sinagoga, pasaulinės reikšmės architektūros paminklas, visiškai sunaikintas. Sutvarkant istorinę teritoriją, prioritetas skiriamas buvusio užstatymo pažymėjimui.

Pirmajame darbų etape Vokiečių gatvėje suplanuota įrengti 3 požeminių konteinerių aikšteles (iš viso 12 konteinerių). Vietos jiems numatytos pagal Vilniaus miesto atliekų tvarkymo planą. Sutvarkyti daugiau kaip 5 tūkst. kv. m ploto teritoriją: Žydų gatvėje – atnaujinti granito plytelių grindinį, šaligatvius, bortelius, pasodinti medžių ir krūmų, įrengti apšvietimą Žydų gatvėje, suoliukų bei šiukšliadėžių. Suoliukai suprojektuoti šalia buvusio užstatymo ir pavieniai suoliukai kiemeliuose. Skaičiuojama, kad pirmojo etapo darbams prireiks apie 392 tūkst. eurų savivaldybės biudžeto.

Antrajame etape (2018–2019 m.) suplanuota tvarkyti daugiau kaip 10 tūkst. kv. m ploto teritoriją:  automobilių stovėjimo vietas,  atnaujinti vaikų žaidimų ir treniruoklių bei krepšinio aikšteles: vaikų aikštelėje bus įrengta guminė danga, suoliukai, aptvėrimas, treniruoklių aikštelėje – danga ir  suoliukai, išplėtus esamą krepšinio aikštelę įrengiama nauja danga. 

Tvarkant iš dalies sunykusius želdynus šioje teritorijoje, suplanuota  išsaugoti vertingus želdinius, o  menkaverčius, pažeistus ir avarinius – pašalinti. Bus sodinami nauji medžiai, krūmai, formuojamas gatvės želdynas laisvose vietose, nepažeidžiant sunaikinto užstatymo galimų archeologinių liekanų. Želdynai padės atkurti istorines gatvės perspektyvas, jas įrėminti sunaikinto užstatymo pusėje. 

Gyventojai naujų esminių pastabų neturėjo, bet pateikė pastabų projektiniams pasiūlymams dėl suplanuotų naujų želdynų. Vienas gyventojų pastebėjo, kad sunaikinto  istorinio Didžiosios Sinagogos užstatymo ribos ir sunaikintų gatvių trasos galėtų būti žymimos ne vien informaciniais stendais, želdiniais, bet ir šiuolaikiniais moderniais būdais, pavyzdžiui, apšviesti lazeriais. 

Pristatyme dalyvavo Senamiesčio seniūnijos bendruomenės atstovai, Lietuvos žydų bendruomenės, SĮ „Vilniaus plano“, „Susisiekimo paslaugų“, Kultūros paveldo departamento  ir kitų institucijų atstovai.

Kompleksinis vieningas buvusios Didžiosios Sinagogos teritorijos aplinkos sutvarkymas iki 2019 m.  iš viso kainuos apie 700 tūkst. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi