Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.12 13:30

Baltijos šalys pasirašo sutartis su JAV dėl karių statuso

BNS 2017.01.12 13:30

Baltijos šalys artimiausiu metu pasirašys sutartis su Jungtinėmis Valstijomis dėl amerikiečių karių statuso.

Pirmieji susitarimą su amerikiečiais ketvirtadienį pasirašys latviai. Sutartį Rygoje patvirtins Latvijos gynybos ministras Raimondas Bergmanis ir JAV ambasadorė šioje šalyje Nancy Pettit.

Estijos vyriausybė ketvirtadienį ketina patvirtinti sutarties tekstą. Lietuvos vyriausybė tai jau padarė, o pasirašymas Vilniuje numatomas kitą savaitę.

Baltijos šalių ir amerikiečių derybininkai siekė dėl sutarčių susitarti iki išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos, nes pradėjus dirbti naujajai administracijai šis klausimas galėtų būti nustumtas į politinės darbotvarkės apačią.

Dvišaliai susitarimai dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, karininkų ir diplomatų vadinami „dvišale SOFA“ sutartimi, rengiami JAV iniciatyva. Jos apibrėžia JAV karių ir jų šeimos narių statusą.

Pagal Lietuvos ir JAV sutartį, JAV suteikiama teisė teisti nusikaltusius karius, bet numatoma išimtis, kad Lietuva gali perimti jurisdikciją jai itin svarbiais atvejais. Susitarimas taip pat numato JAV teisę naudotis tam tikrais kariniais objektais, nors jie lieka Lietuvos nuosavybė.

Lietuvoje šiemet, kaip ir anksčiau, bus dislokuota kuopa JAV karių, pratyboms taip pat dažnai lankysis batalionas iš Lenkijoje dislokuojamos brigados.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi