Lietuvoje

2017.01.10 13:08

Priminė apie gripo simptomus ir komplikacijas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.01.10 13:08

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, jog sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) Lietuvoje padidėjo. Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas teigia, kad šiuo metu dar negalima kalbėti apie gripo epidemiją, nors protrūkiai yra nenuspėjami.

Gydytojo teigimu, dažniausiai gripo epidemija skelbiama sausį, o šį sezoną daugiau susirgimų registruota anksčiau – per šventinį laikotarpį. Tačiau ką tik Lietuvą pasiekę speigai leido medikams atsikvėpti – gripo atvejų sumažėjo.

Sausas kosulys, ryškios šviesos vengimas, aukšta temperatūra, galvos ir gerklės skausmas – pagrindiniai gripo simptomai. Pajautus šiuos simptomus derėtų kreiptis į medikus, kad jie skirtų tinkamus vaistus ir nedarbingumą.

ULAC medikai primena, kad viena dažniausių gripo komplikacijų – pneumonija. Tai bakterinės kilmės plaučių uždegimas, kurį dažniausiai sukelia S. pneumoniae bakterijos. Asmenys, priklausantys rizikos grupėms, nuo pneumokokinės infekcijos gali pasiskiepyti nemokamai, kiti tai gali padaryti savo arba darbdavio lėšomis.

Susirgimo rizika:

  • Didelė – vaikams iki 5 metų ir vyresniems nei 65 metų suaugusiems. Taip pat asmenims sergantiems lėtinėmis ligomis (širdies, plaučių, inkstų, kepenų ir kt. ligomis).
  • Ypač didelė – sergantiesiems onkologinėmis, reumatinėmis ir kitomis ligomis, asmenims, kuriems yra persodinti organai ar kaulų čiulpai, pašalinta blužnis, užsikrėtusiems ŽIV.

Remiantis pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dėl pneumokokinės infekcijos kasmet pasaulyje miršta 1,6 mln. žmonių. PSO vaikų skiepijimą pneumokokine vakcina išskiria kaip prioritetinį.

Daugiau apie susirgimus – pokalbyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt