Lietuvoje

2017.01.10 20:36

Premjeras: visuotinis šaukimas turi būti įvestas per šią kadenciją

BNS, LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.01.10 20:36

Visuotinis vaikinų šaukimas į kariuomenę turi būti įvestas per šią vyriausybės kadenciją, sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Manau, kad šios kadencijos metu turi būti pasiekta, kad tai būtų įgyvendinta“, – žurnalistams vyriausybėje antradienį sakė premjeras.

Pasak jo, visuotinis šaukimas gali būti įvestas 2019 metais.

Ministras pirmininkas šį klausimą antradienį aptarė susitikęs su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu ir kariuomenės vadu generolu leitenantu Jonu Vytautu Žuku.

S. Skvernelis anksčiau antradienį teigė, kad į kariuomenę būtų šaukiami visi tinkamos sveikatos vidurinę mokyklą baigę vaikinai, neįstoję į aukštąsias mokyklas. Premjero patarėjas Arnoldas Pikžirnis BNS patikslino, jog planuojama šaukti visus be išimties mokyklą baigusius jaunuolius.

Anot S. Skvernelio, tokių jaunuolių kasmet yra apie 6–7 tūkstančiai.

Rengiantis visuotiniam šaukimui Krašto apsaugos ministerija ir kariuomenė turės pasirūpinti tinkama infrastruktūra bei pilnu šauktiniu aprūpinimu ginkluote bei ekipuote, teigė premjeras.

„Jeigu mes norime kurti ir gyventi čia saugiai, tai turime padaryti viską, kad galėtume patys apsiginti, ir tikėtis tada sąjungininkų pareigos arba prievolės, kad būtų ginama mūsų valstybė. Jeigu mes tikimės nieko nedarydami, kad (...) kas nors turės prievolę mus ginti, tai yra klaidingas požiūris“, – sakė ministras pirmininkas.

Krašto apsaugos ministras mano, kad visuotiniam vaikinų šaukimui per dvejus metus nebus suspėta pasiruošti. Anot jo, tai galėtų būti įgyvendinta 2020 – 2021 metais.

„Turime išlaikyti mišrų kariuomenės pobūdį, norime ar nenorime, bet branduolys kariuomenės yra profesionalų kariuomenė – pirmiausia, tie, kurie turi ginti tėvynę. Kiti branduoliai – tiek šauktiniai, iš kitos pusės tai yra Krašto apsaugos savanorių pajėgos. Kalbėdami apie šaltinius, taipogi kviesdamiesi rezervistus papildomiems apmokymams turime turėti visus kariuomenės pajėgumus“, – sakė R. Karoblis.

J. V. Žukas: prioritetai jau sudėlioti

Kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas sako, kad dėl visuotinio šaukimo reikia politinio sprendimo, taip pat numatyti finansavimą.

„Iki 2020 m. prioritetai ir finansavimas yra daugmaž sudėlioti. Norint ką nors pakeisti dabar, turi būti arba politiniai sprendimai, kad būtų keičiamas finansavimas ir atsisakoma tų prioritetų. Arba reikia susitarti dėl papildomo finansavimo skyrimo.“, – sako J. V. Žukas.

Šiuo metu į kariuomenę kasmet yra šaukiami 3 – 3,5 tūkst. vaikinų nuo 19 iki 26 metų.

Šaukimas į Lietuvos kariuomenę grąžintas 2015 metais, reaguojant į Rusijos veiksmus Ukrainoje ir Baltijos jūros regione.

Apžvalgininkai: visuotinis šaukimas sveikintinas

Grėsmių nemažėja, jos, ypač konvencinės, pabrėžiamos ir atnaujinamoje nacionalinėje saugumo strategijoje, be to, tai ženklas ir sąjungininkams, kad Lietuva rimtai žiūri į savo saugumą.

„Tiek metų mes neskyrėme ir nelaikėme prioritetu krašto apsaugos ir per pastaruosius trejus metus mes labai daug signalų teigiamų siunčiame ir šis žingsnis nuoseklus, kalbama apie grėsmę, kalbama apie realų, apčiuopiamą ir tikrai svarų atsaką į ją. Atgrasymo priemone, bet tuo pačiu ir pasiruošimą tai dienai, na, jei kažkada prireiktų gintis. Tai partneriai šitą žinutę tikrai supranta“, – sako Rytų Europos studijų centro analitikas Vytautas Keršanskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.