Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Padažnėję išpuoliai Goro provincijoje nesiejami su karių išvedimu

Lietuvos kariams baigiant misiją Afganistano Goro provincijoje padaugėjo išpuolių, tačiau jie nesiejami su mūsų karių išvedimu. Esą tai pavieniai incidentai, todėl jau rudenį provincijos saugumu rūpinsis Afganistano pajėgos.

Lietuvos kariams baigiant misiją Afganistano Goro provincijoje padaugėjo išpuolių, tačiau jie nesiejami su mūsų karių išvedimu. Esą tai pavieniai incidentai, todėl jau rudenį provincijos saugumu rūpinsis Afganistano pajėgos.

Sunkiai pasiekiamoje ir vienoje skurdžiausių Afganistano Goro provincijoje Lietuvos kariai tarnauja nuo 2005-ųjų. Šiuo metu Goro sostinėje Čagčarane misiją atlieka jau priešpaskutinė – 16-oji – provincijos atkūrimo grupė.

„Afganistane jau veikia speciali grupė, kuri ruošiasi karių išvedimui. Sulaukiame nemažos pagalbos iš partnerių. Šiandien pagrindinis mūsų klausimas – kam palikti bazę, nes dalį turto paliksime. Bazės neutilizuosime. Reikia kalbėtis su naujais šeimininkais, juos paruošti, teikti žinių“, – situaciją komentuoja krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

„Jūsų kariai puikiai vykdo misiją. Jie perduoda atsakomybę afganistaniečiams, kurie dar tik auga ir mokosi. Galima sakyti, jie beveik pasirengę. Manome, kad kitų metų pabaigoje bus visiškai pasirengę vykdyti saugumo operaciją patys“, – įsitikinęs brg. gen. Ignazio Gamba, ISAF Vakarų regioninės vadavietės vadas.

Goro provincija – viena ramiausių Afganistane. Talibų išpuoliai prieš NATO karius čia reti. Jų nebūta daugiau nei metus. Tačiau per pastarąjį mėnesį Lietuvos kariai nukentėjo jau dukart.

Pirmadienį, vos išvykus Lietuvos krašto apsaugos ministrui, po mūsų karių visureigio priekiniu ratu sprogo užtaisas. Jo galia prilygo maždaug 5 kilogramų trotilo ekvivalentui. Laimei, į Afganistano armijos karių šaudymo pratybas vykę keturi Lietuvos kariai nenukentėjo. Šarvuotas visureigis buvo apgadintas nepataisomai.

„Čia faktorių gali būti daug. Tyrimo metu atsakysime į klausimus, o kol kas [šį išpuolį] sunku sieti su išėjimu“, – kalba plk. Vilmantas Tamošaitis, Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas.

Rugsėjį Goro provinciją pasirengusius palikti Lietuvos karius prieš daugiau nei savaitę apšaudė Afganistano kariuomenės, kuriai Lietuva teikia pagalbą ir moko, karys.

Pravažiuojant pro Afganistano armijos kontrolės postą į juos paleista prieštankinė granata pataikė į šarvuotą mašiną. Buvo sužeisti du kariai. Vienas jau grįžo į rikiuotę, kitas patyrė rimtą galvos traumą, jo sveikata rūpinasi vokiečių medikai.

Į Afganistano kariuomenę infiltruoti talibano kovotojai dažnai apšaudo NATO sąjungininkus. Vien pernai tokių išpuolių buvo beveik pusšimtis.

„Incidentas dar tiriamas. Tikimės, tikrosios aplinkybės išaiškės. Nemanau, kad tokie incidentai turi kartotis. Vietinių saugumo pajėgos yra pasirengusios – jų čia pakankamai ir dar turėtų padaugėti, todėl kai mes išeisime, liks vietinės pajėgos“, – sako plk. ltn. Linas Kubilius, Goro provincijos atkūrimo grupės vadas.

Šiemet Afganistaną paliks ne visi mūsų kariai. Jau 10 metų Pietų Afganistane veikia specialiųjų operacijų pajėgų eskadronas „Aitvaras“. Su Jungtinių Valstijų ir kitų šalių kariuomenės elitu veikiantys „Aitvaro“ kovotojai iš Afganistano išvyks ne anksčiau kaip 2014-ųjų pabaigoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi