Lietuvoje

2017.01.04 22:00

Konservatoriai siūlo steigti Pietryčių Lietuvos fondą, bet pritarimo dar nesulaukė

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.01.04 22:00

Grupė parlamentarų inicijuoja Pietryčių Lietuvos regiono plėtros fondo kūrimą. Juo siekiama, kad Vilniaus, Šalčininkų rajonus lėšos pasiektų tiesiai iš valstybės biudžeto, o ne per savivaldybes.

Tyrimas atskleidė, kad šių regionų gyventojai palankiai vertina Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir jo vykdomą politiką. Tai, pasak konservatorių, kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

Lietuvoje gyvenančių rusų ir lenkų tautinių mažumų klausta, kaip vertina Krymo okupaciją, taip pat Rusijos prezidentą V. Putiną. Pasak konservatoriaus Lauryno Kasčiūno, jei dėl Rusijos veiksmų Kryme gana palankus požiūris nebuvo didelė staigmena, tai V. Putino asmenybės vertinimas nustebino.

„73 procentams Lietuvos rusų arba patinka, arba labai patinka prezidentas Putinas. 64 proc. Lietuvos lenkų sako, kad jiems patinka, arba labai patinka Rusijos prezidentas Putinas. Tai galima visaip kaip interpretuoti, bet akivaizdu, kad kai kuriuose Lietuvos rajonuose šitas asmuo galėtų realiai pretenduoti į Lietuvos respublikos prezidento postą“, – tyrimo rezultatus vertino Seimo Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijos narys  L. Kasčiūnas.

Vilniaus rajono Maišiagalos gyventojai sako, kad jiems dabar labiausiai rūpi ne Rusijos propaganda, o socialinės problemos – trūksta darbo, mažos algos. Tačiau neslepia, kad dažniausiai žiūri rusiškus kanalus, bet tai nereiškia, kad aklai tiki V. Putino politika.

Miestuose, pavyzdžiui, Vilniuje tautinės bendrijos kiek kritiškesnės Rusijos prezidento atžvilgiu, o regionai jau mąsto kitaip, todėl konservatoriai siūlo kurti Pietryčių Lietuvos regiono plėtros fondą.

Pinigai į Vilniaus, Šalčininkų regionus patektų ne per savivaldybes, o tiesiai iš valstybės biudžeto. Pasak konservatorių, savivalda Pietryčių regionuose yra vienos partijos rankose – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos.

„Fondą iš esmės valdytų vyriausybė, kuri galėtų padėti atliepti į vietos bendruomenių poreikius. Taigi pinigai galėtų būti skirti ir vietos bendruomenių kūrimuisi, ir ūkinio, socialinio, kultūrinio gyventojų užimtumo plėtotei. Pietryčių Lietuvos regiono socialinės ir ekonominės atskirties mažinimui“, – vardijo Seimo Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijos narys Paulius Saudargas.

Seimas Pietryčių regiono plėtros fondo kūrimo iniciatyvą anksčiau yra atmetęs. Didžiausios valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūnas abejoja, ar tokiai iniciatyviai reikėtų pritarti, nes fondo įkūrimas gali ne suvienyti ten gyvenančius žmones, o dar labiau supriešinti.

„Kiek man žinoma, buvusi vyriausybė buvo ėmusis daug sprendimų ir šita vyriausybė numato, stiprinti visus regionus. Čia nereikia išskirti vieno ar kito regiono. Matyt, galima įžvelgti šitoj vietoj ir ne visiškai patriotišką tikslą  būtent išskirti vieną regioną. Tie žmonės, kurie gyvena tame regione, yra Lietuvos piliečiai, jie yra vienodi piliečiai su visais kitais ir mes turime vienodai juos traktuoti“, – tvirtino Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Seimo Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė teigia, kad Pietryčių Lietuvos plėtros fondas nereikalingas. Pasak jos, kaip tik daugiau dėmesio reikia skirti savivaldybėms šiame regione, nes būtent šios geriausiai sprendžia visus klausimus.