Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.04 16:30

L. Linkevičius: bendra europinė Lietuvos ir Ukrainos istorija – tvirtas pagrindas europinei ateičiai

LRT.lt 2017.01.04 16:30

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sausio 4 dieną Vilniuje susitikęs su Ukrainoje 2016 metų knyga išrinkto istorinio leidinio apie LDK kunigaikščius Višnioveckius autoriais ir leidėjais pažymėjo, kad Lietuvai svarbus bendros istorinės atminties regione išsaugojimas ir jos populiarinimo skatinimas, rašoma pranešime spaudai.

Ministras pabrėžė, kad Lietuvos epocha Ukrainoje yra laikoma vienu šviesiausių laikotarpių istorijoje, padėjusiu pagrindus europinėms vertybėms Ukrainoje.

Susitikime dalyvavęs profesorius Alfredas Bumblauskas pažymėjo, kad pastaraisiais metais jaučiamas didelis Ukrainos visuomenės susidomėjimas LDK laikotarpiu Ukrainos istorijoje, jis atrandamas iš naujo, tyrinėjamas, suvokiamas kaip demokratinio tautų sambūvio pavyzdys.

319 puslapių apimties istorinę studiją bendrai sudarė Baltarusijos, Lenkijos, Lietuvos ir Ukrainos istorikai. Istoriniai dokumentai ir archyvinė medžiaga šiai knygai buvo renkama Baltarusijos, Lenkijos, Lietuvos ir Ukrainos muziejuose, archyvuose, galerijose ir bibliotekose.

Knyga apie Europos didikų Višnioveckių giminę pelnė 2016-ųjų „Metų knygos“ titulą Ukrainoje. Leidinys išrinktas geriausiu tarp 15 Ukrainos leidyklų konkursui pateiktų 42 knygų. Pernai „Metų knygos“ titulą Ukrainoje iškovojo tos pačios leidyklos knyga „Kunigaikščiai Ostrogiškiai“. 

Lietuvos ir Ukrainos pastangomis siekiama atkurti antkapinį paminklą kunigaikščiui Konstantinui Ostrogiškiui, garsiam LDK kariuomenės vadui, kuris yra palaidotas Kijevo Pečorų lauros vienuolyno Uspenijės sobore.

V. Strolia nuo 1997 m. yra Kijeve veikiančios leidyklos „Baltija druk“ vyriausiasis redaktorius. Leidykla, bendradarbiaudama su Lietuvos užsienio reikalų ministerija, parengė ir išleido seriją knygų ukrainiečių kalba apie LDK, bendrą Lietuvos ir Ukrainos istorinį paveldą ir svarbiausias LDK didikų gimines: „Ukraina: Lietuvos epocha 1320–1569“ (2009), „Žalgirio mūšis – tautų mūšis“ (2010), „1621 m. Chotyno mūšis – mūšis dėl Vidurio Europos“ (2011), „Kunigaikščiai Radvilos“ (2012), „Ukrainos kazokai ir LDK“ (2014), „Kunigaikščiai Ostrogiškiai“ (2015), „Kunigaikščiai Višnioveckiai“ (2016). Istorikai G. Kirkienė ir A. Bumblauskas yra daugelio šių knygų bendraautoriai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi