Naujienų srautas

Lietuvoje

2013.04.17 12:52

Po mėnesio pertraukos teismas sugrįžo prie Darbo partijos bylos

ELTA 2013.04.17 12:52

Vilniaus apygardos teismas (VAT) po pertraukos sugrįžo prie Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimo. Pastaruoju metu bylos nagrinėjimas strigo dėl partijos lyderio Viktoro Uspaskicho, o vėliau – teisiamos jo kolegės Vitalijos Vonžutaitės ir teisėjos Daivos Kazlauskienės ligos.

Vilniaus apygardos teismas (VAT) po pertraukos sugrįžo prie Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimo. Pastaruoju metu bylos nagrinėjimas strigo dėl partijos lyderio Viktoro Uspaskicho, o vėliau – teisiamos jo kolegės Vitalijos Vonžutaitės ir teisėjos Daivos Kazlauskienės ligos.

Posėdyje pasirodė visi kaltinamieji. Prasidėjus teismo posėdžiui teisėjų kolegijai pirmininkaujanti Daiva Pranytė Zalieckienė pranešė, kad viena iš kaltinamųjų – Marina Liutkevičienė – nutarė pakeisti savo gynėją. Nuo šiol jos interesams atstovaus advokatas Marius Zabita.

Trečiadienio posėdyje atliekami procesiniai bylos veiksmai, kurie buvo atlikti po bylos išskyrimo nesant V. Uspaskicho – savo parodymus kartoja Vytautas Gapšys, tai darys ir M. Liutkevičienė, teismas pagarsins kai kuriuos dokumentus.

V. Gapšys pasinaudojo teise neatsakinėti į klausimus. Veikų, suformuluotų kaltinime, politikas nepripažino.

M. Liutkevičienės parodymai skyrėsi nuo duotų anksčiau. Duodama parodymus ji prisipažino apgaulingu buhalterijos tvarkymu, bet neprisipažino sukčiavimu, kad nusikalstamą veiką padarė organizuotoje grupėje. Moteris nurodė, kad V. Vonžutaitė buvusi tiesioginė jos viršininkė, kitų kaltinamųjų asmeniškai M. Liutkevičienė nepažinojusi. V. Vonžutaitei kaltinamoji buvo pareiškusi, kad jai tokia algų mokėjimo tvarka nepriimtina. M. Liutkevičienė sakė, kad vienintelė jos klaida buvo, jog ji pati užpildydavo kasos išlaidų orderius, o pinigus darbuotojams išmokėdavo kitas asmuo.

„Kaip aš galiu sukčiauti, jeigu viskas pagal mano pateiktus dokumentus sutampa, koks man motyvas. Dėl mano padarytų veiksmų tvarkant buhalteriją aš gailiuosi“, – teisme kalbėjo kaltinamoji.

Esant tokiai situacijai, perskaityti anksčiau ir ikiteisminio tyrimo metu duoti kaltinamosios parodymai.

Prokuroras Saulius Verseckas sakė, kad pakeisti M. Liutkevičienės parodymai bus įvertinti baigiamosiose kalbose, ir į tai bus atsižvelgta.

„Prieš tai duoti parodymai buvo duoti po bylos išskyrimo ir jais vadovautis nelabai galime, tai, aišku, vadovausimės tais teismo parodymais, kurie buvo duoti šiandienos posėdyje“, – žurnalistams sakė prokuroras.

Klausiamas, ar tokius M. Liutkevičienės parodymus galima laikyti, jog Darbo partijoje egzistavo „juodoji buhalterija“, prokuroras teigė, kad moteris prisipažino apgaulingai tvarkiusi partijos buhalterinę apskaitą, tačiau gailisi.

Teismas padarė pertrauką iki 13 val. Teismas trečiadienį garsina praėjusio posėdžio bylos medžiagą. Jei teismas leis, parodymus galės duoti V. Uspaskichas. Vėliau laukia baigiamosios kalbos.

ELTA primena, kad teismas dėl V. Uspaskicho ligos bylą jo atžvilgiu buvo atskyręs, tačiau Lietuvos apeliacinis teismas galutine ir neskundžiama nutartimi konstatavo, kad Darbo partijos baudžiamoji byla turi būti toliau nagrinėjama dėl visų kaltinamųjų, dėl kurių ji buvo perduota teismui, o nutartis dėl V. Uspaskicho baudžiamosios bylos išskyrimo į atskirą turi būti panaikinta. Apeliacinio teismo manymu, Vilniaus apygardos teismo šių metų kovo 18 d. nutartis, kuria baudžiamoji byla kaltinamojo V. Uspaskicho atžvilgiu išskirta ir atidėta iki jis pasveiks, yra nepagrįsta ir neteisėta.

Darbo partija kaltinama 2004–2006 metais galėjusi neapskaityti daugiau nei 24 mln. litų pajamų ir 23 mln. litų išlaidų.

Kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims. Seimo vicepirmininkas V. Gapšys kaltinamas nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, Darbo partijos vyriausioji iždininkė M. Liutkevičienė – valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis. Tarp kaltinamųjų – ir buvusi centrinės būstinės vadovė V. Vonžutaitė, kuriai, pasak prokurorų, V. Uspaskichas nurodė vesti dvigubą buhalteriją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

TS-LKD kandidatas Audrius Petrošius su bendražygiais laukia rinkimų rezultatų
Klaipėdos ritmas