Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.02 21:04

Vilniaus savivaldybė keičia kompensacijų už privačius darželius tvarką

Rūta Pukenė, DELFI.lt 2017.01.02 21:04

Nuo naujų metų Vilniuje įsigalioję pakeitimai, susiję su 100 eurų siekiančiomis mokesčio už privatų darželį kompensacijomis, papiktino tėvus.

Pastarųjų teigimu, nuo šiol savivaldybė kompensacijas mokės proporcingai už darželyje praleistas dienas. Tai reikštų, kad jei vaikas, pavyzdžiui, susirgs, ne tik turėsi imti nedarbingumo pažymėjimą, kuris nulems mažesnę to mėnesio algą, bet ir už darželį mokėsi daugiau.

Tačiau Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus pavaduotojas Valdas Benkunskas DELFI sakė, kad tėvai ne taip interpretuoja pakeitimus, jis įtaria, kad ir privačių darželių vadovai padeda pakurstyti baimę.

Tačiau vėliau mero pavaduotojas pridūrė, kad į tėvų klausimus atsakantys pakeitimų patobulinimai – tik planuojami. V. Benkunskas taip pat informavo, kad trumpinamas kompensacijų mokėjimo laikotarpis.

Išlaidų padaugės

„Esu vilnietė, leidžiu vaiką į privatų darželį, kadangi valstybinio gauti nepavyko“, – į DELFI kreipėsi vilnietė Marta.

Tik paskutinę praėjusių metų darbo dieną ji aiškino iš darželio sulaukusi laiško, kad keičiasi mokesčio už privatų darželį kompensavimo tvarka.

„Nuo sausio savivaldybė kompensuos proporcingai už lankytas dienas. Sergant dvimečiui sūnui (o pirmaisiais metais vaikai praserga kone kas antrą savaitę), mokestis už darželį kompensuojamas nebus. Kas reiškia, kad imi biuletenį, kad galėtum likti su vaiku namie, gauni 80 proc. algos, moki už vaistus ir dar darželis brangsta“, – piktinosi skaitytoja.

Jaučiasi patekęs į spąstus

Pasipiktinimo naujaisiais pakitimais neslėpė ir vilnietis Laurynas. Jis tikino patekęs į savivaldybės ir privačių darželių spąstus.

„Ačiū už naujametę dovanėlę. Kažkodėl šito pakeitimo kaip naujienos neradau jūsų „Facebook“ sienoje. Pasigirti šiuo taupymo planu tėvų sąskaita dar nespėjote ar kaip? Suprantu, kad tai savivaldybės 100 eurų dovana tėvams, tačiau aš priėmiau sprendimą vesti savo vaikus tik dėl šios kompensacijos, kuri jau seniai „ištirpo“ pakeltose kainose ir dar labiau tirps pagal naują tvarką“, – į R. Šimašių kreipėsi skaitytojas, laiško kopija pasidalijęs ir su DELFI.

Jo teigimu, vargu, ar per kitus Vilniaus mero rinkimus jis balsuos taip pat.

„Skambiai pasirašėte su privačiais darželiais memorandumą, kad pastarieji nekels kainų. O, bet, tačiau buvo nutylėta, kad kainų darželiai nekels tik vienerius metus. Ir jau nuo 2016 m. rugsėjo mėnesio beveik visuose privačiuose darželiuose kainos išaugo 30–50 proc.“, – tikino Laurynas.

Problemą žada išspręsti kitame tarybos posėdyje

Tačiau V. Benkunskas DELFI sakė, kad Vilniaus miesto tarybos gruodžio 7-osios dienos sprendimu iš esmės pakeisti tik du dalykai. Pirma, jo teigimu, pradėta prašyti privačių darželių darbuotojų stebėti faktinį vaikų lankomumą.

„Mes norime sekti ir matyti, kiek realiai vaikai, kurių tėvai gauna kompensacijas dėl vedimo į privačius darželius, juos lanko. Buvo ne vienas toks atvejis, kai vaiko, turėdama sutartį, į privatų darželį šeima neveda mėnesį ar du, o trečią mėnesį mes pamatome, kad jis kitoje įstaigoje ir vėl prašoma jau antro 100 eurų. Privatus darželis arba tyčia, arba netyčia, kreipėmės į prokuratūrą, neinformavo mūsų, kad tėvai nutraukė sutartį. Dabar, kai bus pildomas kiekvienos dienos lankomumas, mes matysime, kiek praktiškai per mėnesį tikrai dienų vaikas lanko darželį. Tai leis užkirsti kelią galimam privačių darželių kompensavimui“, – aiškino V. Benkunskas.

Jis užtikrino, kad kompensacija tėvams nebus nutraukta, jei ne darželyje praleistos dienos bus pateisintos. Tai yra, tai bus padaryta su priežastimi.

„Tarkime, dėl ligos, komandiruočių, kai reikia išvykti ir nėra galimybės kažkam palikti vaiką, tėvadienių ar mamadienių“, – įvardijo mero pavaduotojas.

Tiesa, konkrečios pateisinamos priemonės bus patikslintos tik kitame tarybos posėdyje. Kol kas jos sprendime nenurodytos.

„Tačiau savivaldybės pozicija yra, kad ligos atveju, tarkime, ta kompensacija tikrai nedings. Nutarimą priimdami mes turėjome mintyje, tik gal nebuvo detalizuotai viskas išaiškinta“, – pripažino V. Benkunskas.

Trumpins paramos laikotarpį

Antra, pranešė mero pavaduotojas, nuspręsta trumpinti paramos laikotarpį. Iki šiol tėvai kompensacijas gaudavo 12 mėnesių, nuo šiol gaus 11.

„Nuo 12 iki 11 mėnesiu trumpinamas paramos laikotarpis. Padaryta analogija pagal savivaldybės darželius, kurie dirba 11 mėnesių per metus 1 mėnesį skirdami atostogoms. Paprastai tuo laikotarpiu tėvai taip pat atostogauja su savo vaikais“, – tokį sprendimą aiškino jis.

Pasak V. Benkunsko, kadangi pinigai – biudžetiniai, didelės laisvės, kaip juos skirstyti, savivaldybė neturi.

„Tvarkoje parašyta, kad su privačiais darželiais savivaldybė sutartis sudaro du kartus per metus. Tai yra, nuo sausio 1 iki liepos 31 ir nuo rugsėjo 1 iki gruodžio 31-osios. Pagal šią tvarką, rugpjūčio mėnuo iškrinta ir finansavimas tuomet nebus skiriamas. Bet tėvai įstaigose gali susitarti, kad, pavyzdžiui, iš tikrųjų atostogauja kitą mėnesį ir tą mėnesį savo susitarimu perkelia. Savivaldybė šiuo atveju kompensuos einamųjų metų bet kurį kitą mėnesį, nepaisant, kad tą mėnesį tėvai atostogavo“, – sistemą aiškino mero pavaduotojas.

Brango absoliuti dauguma darželių

Atsakydamas į skaitytojo įtarimus dėl padidėjusių privačių darželių kainų, V. Benkunskas pripažino, kad iš dalies tai – tiesa.

„Mūsų tvarkoje fiksuota, kad privatūs darželiai metus laiko, pavyzdžiui, nuo rugsėjo iki rugsėjo negali didinti kainų. Pasibaigus tam sutarties terminui, turėjome tik vienerių metų praktiką, tačiau matyti, kad kai kurie darželiai kainas padidino. Absoliuti dauguma – iki 10 procentų“, – pastebėjo jis.

Darželių atstovai tokį sprendimą esą aiškino infliacija, didėjančiomis kainomis, padidėjusiais darbo užmokesčiais.

„Buvo keli darželiai, kurie didino didesne suma savo kainas, tačiau, kiek klausėme, turėjo pagrindimą, kad tai susiję su papildomų paslaugų teikimu tėvams. Tarkime, vaikų vedimas į būrelius, pavyzdžiui, baseiną“, – aiškino V. Benkunskas.

Klaidų neįžvelgia

Tačiau padėties dramatizuoti jis nebuvo linkęs, nes tikino, kad tėvai visuomet gali rinktis, į kokį – pigesnį ar brangesnį – darželį vaiką leisti, nes rinka stipriai prasiplėtė.

„Jei kažkuris darželis tampa per brangus, visada galima ieškoti ir susirasti pigesnį“, – sakė mero pavaduotojas.

Pasak V. Benkunsko, mėnesis pakeitimo įsigaliojimui jam atrodo tinkamas laikotarpis. Tačiau pašnekovas įžvelgė, gal šiuo klausimu pritrūko privačių darželių darbuotojų komunikacijos.

„Tai, kad ruošiamės priimti pakeitimus, tarkime, nuo 12 iki 11 mėnesių sutrumpinti kompensavimo terminą, buvo ne vieną kartą ir mano, ir savivaldybės skelbtos žinios. Mėnuo laiko nuo priėmimo nėra labai ilgas terminas, tačiau šiuo atveju nemanau, kad yra kokie drastiški pokyčiai, dėl kurių reikėtų metų ar dviejų pereinamojo laikotarpio. Tam tėvui, kuris vaiką į darželį veda nuolat, gal kartais jis suserga, bet iš esmės, niekas ir nesikeičia“, – tikino jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16