Naujienų srautas

Lietuvoje2013.04.17 08:00

A. Kubilius: vanduo partijoje tik iš išorės atrodo stovintis

Favoritu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko rinkimuose laikomas dabartinis politinės jėgos vadovas Andrius Kubilius nesutinka su konservatorių patriarcho Vytauto Landsbergio žeriama kritika. „Iš tiesų, gyvybės partijoje yra labai daug“, – interviu 15min.lt sakė A.Kubilius.

Favoritu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko rinkimuose laikomas dabartinis politinės jėgos vadovas Andrius Kubilius nesutinka su konservatorių patriarcho Vytauto Landsbergio žeriama kritika. „Iš tiesų, gyvybės partijoje yra labai daug“, – interviu 15min.lt sakė A.Kubilius.

V. Landsbergis prieš mėnesį paskelbė dalyvausiantis balandžio pabaigoje įvyksiančiuose konservatorių partijos pirmininko rinkimuose.

Prieš dešimtmetį partijai vadovavęs V. Landsbergis atvirai reiškia nepasitenkinimą A. Kubiliaus vadovavimu. Esą per šį laiką konservatoriai išnaudojo ne visas galimybes politinėje arenoje, nesudarė salygų reikštis jauniems talentams, ėjo į bereikalingus kompromisus, dažnai prisitaikė prie aplinkybių, pamiršo principus, todėl TS-LKD gresia supanašėti su kitomis politinėmis jėgomis.

Buvęs premjeras, TS-LKD vadovas A. Kubilius įsitikinęs, kad viskas ne taip blogai, kaip piešia V. Landsbergis.

V. Landsbergis padėtį partijoje lygina su stovinčiu vandeniu. Gal profesorius padėtį mato kitaip nei jūs, o galbūt TS-LKD iš tiesų reikia pokyčių?

Aš taip neperskaičiau profesoriaus priekaištų, ne taip vertinu jo žodžius. Mano manymu, partijoje labai daug galimybių diskutuoti, svarstyti nuveiktus ir nenuveiktus darbus, padarytas klaidas. Man tenka dalyvauti įvairiose diskusijose, kuriose gimsta naujos idėjos. Labai daug jaunų profesionalų ateina į partiją. Vanduo gal tik iš išorės atrodo stovintis, bet iš tiesų gyvybės partijoje yra labai daug.

Bet ar nėra tiesos V. Landsbergio žodžiuose, jog partija eina į nereikalingus kompromisus, prisitaiko prie aplinkybių?

Esminiuose dalykuose elgiamės ryžtingai ir principingai. Per pastaruosius ketverius metus principingi buvome energetinės nepriklausomybės klausimu – iki tol to nebuvo, taip pat principingi buvome stengdamiesi ištraukti valstybę iš gilios ekonominės krizės, priimant labai nepopuliarius finansinius sprendimus. Tai yra esminis principingumas, todėl galiu tik padėkoti partijos kolegoms, kad principingumas nuo pat „Sąjūdžio“ pradžios yra išlikęs visos partijos pamatine vertybe.

Profesorius taip pat priekaištauja, kad partijoje per mažai galimybių reikštis jaunimui.

Pirmiausiai reikia pasakyti, kad per praėjusius rinkimus turėjome daug jaunų savanorių, padėjusių rinkimų kampanijai, matėme daug jaunų rinkėjų, balsavusių už mus. Antakalnio apygardos Saulėtekio apylinkėje dar niekada nebuvau matęs tiek jaunimo, balsavusio už mane.

Taip pat aš matau visą grupę bręstančių ir augančių jaunų lyderių, kurie jau įgavo stiprų potencialą. Pavyzdžiui, Agnė Bilotaitė, Paulius Saudargas, Dainius Kreivys, Andrius Kupčinskas. Labai stipri jaunųjų konservatorių grupė su Adomu Bužinsku, kovojančiu už energetinę nepriklausomybę. Taip pat matau daug panašiai kaip mes mąstančių feisbuko aktyvistų.

Vienas pagrindinių mano rūpesčių – padėti jaunajai kartai imtis vis didesnės atsakomybės. Džiaugiuosi, kad nemažai jaunų žmonių sutiko dirbti šešėlinėje Vyriausybėje, turime specialią Jaunųjų vanagų programą, kurios tikslas – auginti potencialius lyderius. Kartų kaita – vienas iš uždavinių, visa tai vyksta. Džiugina, kad jaunimas nebėga paskui populizmą, kad supranta mūsų darbus ir su dideliu jaunatvišku entuziazmu eina kartu su mumis, siekdami tų pačių vertybių, su kuriomis mes ėjome nuo „Sąjūdžio“, tolesnio įgyvendinimo.

Kaip manote, kodėl dalyvauti partijos pirmininko rinkimuose atsisakė Irena Degutienė?

Mes su Irena Degutiene dirbome labai svarbius darbus būdami valdančiojoje koalicijoje, pažinome vienas kitą pergalėse ir sunkumuose. Aš galiu jai labai nuoširdžiai padėkoti už tuos ketverius metus. Kodėl ji nusprendė nedalyvauti rinkimuose, nesiimu už ją atsakyti.

Jūs ne kartą sakėte, kad partijoje turite labai daug ryškių asmenybių, tačiau kaip taip nutiko, kad neturite ką iškelti kandidatu prezidento rinkimuose?

Mes turime daug asmenybių, kurios būtų puikūs prezidentai. Neturiu jokių abejonių ir dėl Irenos Degutienės, Rasos Juknevičienės, jaunesnės kartos žmonių. Prezidentę Dalią Grybauskaitę rėmėme 2009 metų prezidento rinkimuose. Todėl diskutuojant dėl kitų metų prezidento rinkimų, nors diskusija partijoje dar neprasidėjusi, mes turime vertinti visas aplinkybes.

Ar nemanote, kad kai kurie TS-LKD atstovai, pavyzdžiui populistu ir rėksniu dažnai pavadinamas Naglis Puteikis, kenkia partijos įvaizdžiui?

Kaip tik suvažiavimui rengiame partijos tapatybės ir iššūkių dokumentą, kuriame apibrėšime 2008–2012 metų pasiekimus ir padarytas klaidas. Jo projekte rašoma, kad partija negali skatinti radikalizmo ir su juo tapatintis. Tačiau kiekvienas partijos narys turi pats apsispręsti, ar savo veikloje jis yra kartu su partijos bendruomene, ar jis remiasi savo asmeninės veiklos priioritetu.

Be to, partija turi mechanizmus, kaip reaguoti, jeigu partijos narys nevykdo programos ir įstatų.

Dažnai kartojate Vyriausybės vadovo Algirdo Butkevičiaus klaidas, tačiau jis jau kuris laikas yra vienas populiariausių politkų Lietuvoje. Galbūt neįvertinote priešininko?

Naujoji Vyriausybė ir premjeras, lyginant su mūsų Vyriausybės darbo pradžia, dirba žymiai lėčiau. Žinoma, aplinkybės jiems palankesnės nei buvo mums. Man atrodo, kad premjeras vengia lyderystės ir atidėlioja sprendimus svarbiais klausimais, arba darbo grupėms paveda sprendimus, arba pats keičia savo nuomonę. Tai tėra detalės. Žinoma, mes esame skirtingi ir giname skirtingas vertybes. Man atrodo, kad dabartinė Vyriausybė stokoja idėjinio suvokimo, ką ji turi daryti. Aš tik galiu pakartoti praėjusią savaitę mirusios Margaret Thatcher žodžius: politikas, kuris rūpinasi tik savo populiarumu, tikrai nepasieks rezultato.

Ar galite paminėti bent vieną gerą naujosios Vyriausybės darbą?

Ne kartą esu sakęs, kad mes, būdami opozicijoje, elgsimės kitaip nei opozicija elgėsi kai mes buvome valdžioje. Taip, mes kritiškai vertinsime klaidas, o tokių būna ir bus, ir mes neišvengėme klaidų. Tačiau mes paremsime svarbius Vyriausybės sprendimus, jeigu matysime, kad ji tęsia strateginius projektus, kuriuos mes pradėjome, arba bus imamasi naujų.

Mes parėmėme 2013-ųjų biudžetą, paremsime ir strateginius energetikos projektus, jeigu Vyriausybė neklaidžios, o atliks darbus, kuriuos būtina atlikti.

Mūsų partija remia siekį 2015-aisiais įsivesti eurą, Vyriausybės pastangas toliau tęsti šilumos ūkio pertvarką, skatinant biokuro naudojimą, džiaugsimės jei sparčiau pajudės renovacija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi