Lietuvoje

2016.12.31 11:26

Baigti viešinti KGB agentų sąrašą planuojama kitais metais

BNS2016.12.31 11:26

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) kitais metais planuoja baigti skelbti pavardes žmonių, užverbuotų sovietų KGB.

„Šiemet tikrai nebus baigtas (sąrašo skelbimas – BNS), tačiau turbūt iki kitų metų birželio bus jau pabaiga. (...) Ši medžiaga yra specifinė – reikia turėti žmogų, kuris gali dirbti su slapta informacija, ir nėra taip paprasta pakeisti vieną kitu“, – BNS sakė LGGRTC direktorė Teresė Birutė Burauskaitė.

Anksčiau planuota, kad paskutinės 500 pavardžių bus paviešintos iki šių metų pabaigos. Pasak centro direktorės, planus pakoregavo už tai atsakingo darbuotojo užimtumas ginantis daktaro laipsnį, tačiau planuojama, kad toliau viešinimas vyks intensyviau.

Žadama, kad po Naujųjų Metų bus paskelbta svarbiausioji dalis naujai viešinamų dokumentų.

Anksčiau skelbta, kad sąrašo pabaigoje yra apie dešimt visuomenėje žinomų žmonių pavardžių.

T. Burauskaitės teigimu, pavardžių viešinimas užtrunka, nes centro darbuotojai nepasikliauja vien įrašu žurnale ir stengiasi patikslinti informaciją bei surinkti daugiau duomenų kitose bylose, rasti liudytojų parodymų.

„Daugeliu atvejų net pasirodo, kad tas žmogus net nebuvo (agentas) arba jeigu buvo užverbuotas dar partizaniniu laikotarpiu, dirbo kaip partizanas ir prisipažino, ir klaidingą informaciją teikdavo – tokią, kokią partizanų vadai jiems nurodydavo. Tai visai kitaip atsiskleidžia to žmogaus veiksmas – ką jis iš tikrųjų darė“, – kalbėjo T. Burauskaitė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje gausu žmonių su tokiais pat vardais ir pavardėmis, todėl kontekstas padeda suprasti, apie kurį asmenį kalbama ir neužtraukti dėmės niekuo dėtam žmogui.

„Visada keistai skamba – kur sąrašas? Na, būtume tą žurnalą paskelbę, ką jis duotų? Vienos dienos sensaciją, įvairūs dar būtų spėliojimai, nes nepaprastai daug yra vardų, pavardžių ir net gimimo metų sutampančių. (...) Nenorint visai nekaltiems žmonėms užmesti dėmę, norime, kad asmuo, jeigu jis minimas, ar agentas su slapyvardžiu, būtų minimas tam tikrame kontekste, kur matytųsi, ką jis darė, kokią veiklą atliko šioje srityje“, – sakė T. Burauskaitė.

Pasak jos, baigus skelbti KGB agentų sąrašą, centras pereis prie kitų duomenų, kurie turėtų suteikti agentų veiklai daugiau konteksto: žadama skelbti dokumentus apie veiklos metodus, struktūrą. Šie duomenys bus įdomūs ir tuo, kad bus iš paskutiniųjų sovietinio režimo metų, todėl juose bus duomenys apie gana nesenus įvykius.

2012 metų rudenį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pradėtame skelbti sąraše, kuris prieinamas svetainėje kgbveikla.lt, yra paskelbta daugiau kaip 1,1 tūkst. agentų pavardžių. 1987 metais KGB parengtame dokumente iš viso, kaip teigta, yra 1669 pavardės.

KGB dokumentai pradėti viešinti Seimui papildžius Liustracijos įstatymą. Iš sąrašo eliminuojami ir viešai neskelbiami tie žmonės, kurie yra prisipažinę apie savo veiklą.