Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.31 10:38

Apklausa: Lietuvos metų žmogus – D. Grybauskaitė, pasaulio – B.Obama

lrytas.lt 2016.12.31 10:38

Kaip danguje, taip ir ant žemės, kaip Amerikoje, taip ir Lietuvoje. Šiomis frazėmis galima apibūdinti tradicinių apklausų, vainikuojančių metų pabaigą, rezultatus.

JAV atlikta viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Gallup“ apklausa atskleidė, kad amerikiečiai šiais metais labiausiai žavėjosi savo valstybės vadovu Baracku Obama, o bendroji Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija suskaičiavo, kad mūsų šalies piliečiai 2016-ųjų Lietuvos metų žmogumi išrinko prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Lietuvių nuomone, pasaulio Metų žmogaus titulo nusipelnė B. Obama. Ir JAV, ir Lietuvoje atliktų apklausų dalyviai pripažino, kad antrosios vietos labiausiai vertas išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Anūkas pralenkė senelį

Šiemetėje apklausoje, kurią „Baltijos tyrimai“ surengė lapkričio pabaigoje–gruodžio pradžioje, rinkdami Lietuvos metų žmogų respondentai paminėjo net 80 pavardžių (pernai 78) – 38 politikų, 24 TV laidų vedėjų, žurnalistų, įvairių šou dalyvių, aktorių, režisierių, dainininkų, 10 sportininkų ir trenerių, 8 kitų visuomenės veikėjų.

D. Grybauskaitė Metų žmogumi išrinkta jau aštuntus metus iš eilės. Pirmą kartą tokios apklausos duomenys paskelbti 1993 metais. Tada Metų žmogumi paskelbtas prezidentas Algirdas Brazauskas, o vėliau šie titulai buvo skiriami irgi tik aukščiausiems šalies pareigūnams.

Anksčiau šio titulo septynis kartus yra nusipelnęs buvęs šalies vadovas Valdas Adamkus. Lapkritį 90 metų jubiliejų atšventęs kadenciją baigęs prezidentas šiemetėje apklausoje užėmė antrąją vietą.


Naujajam premjerui Sauliui Skverneliui skirta trečioji vieta. Tokią pat jis buvo užėmęs ir pernai, būdamas vidaus reikalų ministru. O štai buvusiam vyriausybės vadovui Algirdui Butkevičiui nuo pernykščio trečiojo laiptelio teko nusileisti ant penktojo. Į pirmąjį dešimtuką pirmąsyk pateko Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis ir žurnalistas Andrius Tapinas.

Beje, G. Landsbergis pralenkė savo senelį dešiniųjų patriarchą Vytautą Landsbergį.

Pasirinkimas nesikeičia

Rinkdami pasaulio Metų žmogų Lietuvos gyventojai paminėjo 47 veikėjų pavardes. Pernai šio titulo vertų asmenų lietuviai buvo suradę 61. Pasaulio Metų žmogumi net devintą kartą iš eilės išrinktas JAV prezidentas B. Obama.

Toks respondentų pasirinkimas – tradicinis. Per pastaruosius 17 metų, kai „Baltijos tyrimai“ apklausos dalyviams pateikia tokį klausimą, net 15 kartų pasaulio Metų žmogumi buvo renkami JAV vadovai, o dukart – Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Šiemet pastarajam skirta neįprastai žema vieta – tik ketvirtoji. Pernai V. Putinas kartu su B. Obama buvo sąrašo priekyje.

Įsiminė dveji rinkimai

Įvardydami svarbiausią 2016-ųjų įvykį Lietuvoje gyventojai galingu choru sušuko: tai Seimo rinkimai, kuriuose nugalėjo Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Šiuos rinkimus išskirtiniu metų įvykiu yra pavadinę ir prezidentė D. Grybauskaitė, ir premjeras S. Skvernelis. Gana simboliška, kad antruoju pagal svarbą įvykiu Lietuvoje žmonės laiko buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio galimo kyšininkavimo skandalą. Juk jeigu nebūtų buvusi pradėta ši korupcijos byla, politinė dėlionė po Seimo rinkimų greičiausiai būtų buvusi visai kitokia.

Rinkdami svarbiausią pasaulio įvykį lietuviai irgi buvo vieningi – tai JAV prezidento rinkimai, kuriuose nugalėjo D. Trumpas. Nors nemažai daliai apklausos dalyvių 2016-ieji įsiminė kaip skandalų, žūčių, mirčių, tragedijų metai, buvo prisiminti ir šviesesni epizodai. Pavyzdžiui, tarp svarbiausių įvykių paminėtos Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės, Europos futbolo čempionatas Prancūzijoje ir netgi tai, kad 2016-ieji Lietuvoje buvo paskelbti Bibliotekų metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi