Lietuvoje

2022.01.14 19:06

Vangi Nausėdos reakcija dėl Sausio 13-osios protesto įvertinta kritiškai: tikros lyderystės stoka ir „išlaukimo taktika“

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2022.01.14 19:06

Sausio 13-osios minėjimas ir jį lydėjęs protestas prieš valdžią vėl išryškino klausimą dėl dabartinio šalies susiskaldymo. Ant scenos kalbėjusią premjerę, Seimo pirmininkę ir net Laisvės premijos laureatę minia nušvilpė. Šūksnių nesulaukė tik prezidentas, kurio asmeninės reakcijos į protestą tiek žiniasklaida, tiek politologai, tiek visuomenė vis dar laukia.

Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė teigia, kad Sausio 13-osios minėjo metu susirinkę protestuotojai elgėsi kaip pamiršę šios dienos prasmę. Pasak jos, tai buvo liūdnesnė diena nei rugpjūčio 10-oji, kuomet protestas prie Seimo peraugo į riaušes, o riaušininkai į policiją svaidė akmenis.

Politologė apie protestą per Sausio 13-osios minėjimą: kovotojai už laisvę turbūt būtų pasakę, kad ne už tai kovojo

„Perkeltine prasme vakar skraidė labai dideli akmenys. Turbūt tie akmenys skraidė į visų mūsų širdis, emocijas ir tai buvo labai liūdna diena, nes niekas negalėjo susapnuoti, kad Sausio 13-ąją mes galime minėti tokiu būdu, kai kai kurie žmonės pamiršta Sausio 13-osios prasmę ir esmę ir tai padaro savo problemų sprendimo data ir vieta. Kitaip tariant, vakar kai kurie žmonės pamiršo, kad Sausio 13-oji yra ne apie premjerę, ne apie Seimo pirmininkę ir ne apie jų baimes adatai, pasui ar dar kažkam. Aš suprantu tų baimių teisę egzistuoti, bet vakar buvo ne apie juos ir ne apie šitą konkrečia valdžią.

Vakar buvo diena apie tuos, kurie kovojo dėl laisvės. Laisvės, kuri yra, beje, nedaloma ir iškovota visiems, bet turbūt vakar nė vienas kovotojas už laisvę tikrai būtų pasakęs: „Ne, aš ne už šitą kovojau“, – LRT TELEVIZIJAI sakė politologė.

Kitaip tariant, vakar kai kurie žmonės pamiršo, kad Sausio 13-oji yra ne apie premjerę, ne apie Seimo pirmininkę ir ne apie jų baimes adatai, pasui ar dar kažkam. Aš suprantu tų baimių teisę egzistuoti, bet vakar buvo ne apie juos ir ne apie šitą konkrečia valdžią.

Prezidento Gitano Nausėdos asmeninio pasisakymo dėl tokio protestuotojų elgesio dar laukiama. R. Urbonaitė tvirtina, kad taip G. Nausėda nerodo lyderystės.

Šimonytė Laisvės gynėjų dienos minėjime: tai, kad jūs šiandien galite man švilpti, yra iškovotos laisvės dalis

Šiandien, kai jau tikrai norėjosi išsamesnio paties prezidento lūpomis išsakyto komentaro, mes matėme tiesiog apsisukimą ir nuėjimą.

„Šiandien, kai jau tikrai norėjosi išsamesnio paties prezidento lūpomis išsakyto komentaro, mes matėme tiesiog apsisukimą ir nuėjimą. Aš nežinau kaip tai susiję su lyderyste, man atrodo, kad čia yra labai mažai to santykio su tikra lyderyste. Dėl to, kad prezidentas tikrai negali laviruoti ir bandyti įtikti visiems. Dėl to, kad yra ribos, kur tu gali laviruoti, ir yra tos ribos, kur tu turi pasakyti taip, kaip ir yra viskas. Ir pasakyti, kad tam tikra riba pereita, kur tolerancija nebegali būti tęsiama.

Bet prezidentas nemato to reikalo, prezidentas, akivaizdu, ir toliau laikosi taktikos išlaukti, gal dar užsakys vieną kitą apklausą, kad žinotų, kaip čia geriau reaguoti. Bet tai tikrai nėra adekvatu. Kaip ir kai kurių opozicijos politikų bandymas tiek išsilankstyti, kad tu jau galiausiai nebeturi stuburo pasakyti, kad ne, tai tiesiog yra ne vieta“, – nurodo pašnekovė.

Kaip ir kai kurių opozicijos politikų bandymas tiek išsilankstyti, kad tu jau galiausiai nebeturi stuburo pasakyti, kad ne, tai tiesiog yra ne vieta.

LRT.lt primena, kad prezidentūra po Sausio 13-osios minėjimo nurodė, jog prezidentas neduos komentaro. Kiek vėliau, BNS prezidento atstovas Ridas Jasiulionis pateikė G. Nausėdos poziciją.

„Politikai privalo būti susitaikę su bet kokia vieša reakcija į jų sprendimus, tačiau man labai gaila, kad dėmesys, skirtas pagerbti tiems, kurie už mūsų laisvę sumokėjo savo gyvybių, ilgų metų kalėjimuose ar tremtyje kainą, buvo nukreiptas kitiems tikslams“, – šalies vadovo poziciją perdavė R. Jasiulionis.

Kiek vėliau ketvirtadienį žiniasklaidos atstovams buvo nurodyta, kad G. Nausėdos komentaro dėl protestuotojų galima tikėtis penktadienį. Visgi tuomet uždavus klausimus dėl Sausio 13-osios minėjimo, prezidentas į juos neatsakė ir išvažiavo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt