Lietuvoje

2022.01.14 18:10

LRT FAKTAI. Kas ir kada švilpė Laisvės premijos laureatės kalbos metu?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2022.01.14 18:10

Po Laisvės gynėjų dienos minėjimo, virtusio politinio protesto akcija, kilo diskusijos – ar ceremonijos metu buvo negerbiami ne tik kalbėję politikai, bet ir laisvės gynėjai bei Laisvės premijos laureatai?

„Nebuvo nušvilpimo dėl apdovanojimo, žmonių tik vienetai buvo girdėti“, – apie kaltinimus LRT RADIJO laidoje „LRT RADIJO ringas“ penktadienį kalbėjo asociacijos Lietuvos šeimų sąjūdis vadovas Raimondas Grinevičius. Jo teigimu, minia šaukė tik po žodžių „Seimas“, „Vyriausybė“, „pirmininkas“, „melas“ ir tai buvo tik „pavieniai žmonės“.

Kada buvo girdimas triukšmas

LRT.lt patikrino minėjimo įrašą ir aiškinosi, kuriuo metu susirinkę žmonės šaukė ir pertraukinėjo Laisvės premijos laureatę, Eucharistinio Jėzaus seserų kongregacijos vienuolę Bernadetą Mališkaitę.

Susirinkusi minia švilpė ir šaukė jau tuo metu, kai kalbėjo Seimo narė, Laisvės kovų premijos komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė, pristatydama Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką ir jos leidėjus.

Pirmą kartą protestuotojai B. Mališkaitės kalbą pertraukė jai kreipiantis į susirinkusius pareigūnus, Seimo ir Vyriausybės narius. Rėkimas buvo girdimas ir jai kreipiantis į minėjimo dalyvius.

„Esu dėkinga ir Lietuvos Respublikos Seimui, kad skirdami Laisvės premiją Kronikos bendradarbiams, siunčiate žmonėms žinią, jog ginti tikėjimo laisvę reiškia ir ginti pagrindines žmogaus teises ir siekį būti mąstančiu [švilpimas pagarsėja šiuo metu – LRT.lt], atsakingu žmogumi“, – kalbėjo B. Mališkaitė, švilpiant protestuotojams.

Keliamas triukšmas buvo dar garsesnis minėjimo vietoje – transliacijos garso kokybė buvo geresnė. Vietoje buvę žmonės negirdėjo politikų kalbų.

Minia nenutilo ir B. Mališkaitei tariant žodžius „Laisvės statulos papėdėje regiu visus tuos, kurie nepakluso svetimai ideologijai“.

„Pamenu, kad ūgtelėjusią tėvai mokė: jei reikėtų rinktis tiesą ar laisvę, rinkis tiesą“, – šiuos žodžius taip pat palydėjo šūksniai. – Nepamiršk, kad per visus amžius dėl tiesos, tikėjimo, sąžinės laisvės žmonės sudėjo labai dideles aukas. Mūsiškės – tik dar vienas lašas skausmo vandenyne. Prasilenks su tiesa, pasiklys.“

Protestuotojai šaukė laureatei kalbant ne tik apie politiką.

„Tiesos, panašiai, kaip šviesos, po puodu nepavoši. Tiesoje glūdi laisvės galia, na, o melo kojos trumpos ir molinės“, – čia premijos gavėją vėl nustelbė šaukimas.

O čia B. Mališkaitei kalbėti buvo sunkiausia, protestuotojai pasitelkė ir švilpukus, garso signalus: minia be perstojo šaukė beveik 2 minutes, kol kalbėtoja dalijosi mintimis apie laisvės sąvoką.

„Galima žmogų ar tautas pavergti iš išorės, sunaikinti grandinėmis ar pančiais, bet aukos jauseną, kuri juos daro bejėgiais, prisiima patys iš vidaus. Jos neįsileisdamas, žmogus, ir gimęs grandinėse, gali būti laisvas, mat laisvė ir tiesa – dovana nuo Dievo. Krikščioniui tai Jėzus Kristus, apie save liudijęs: aš esu tiesa, kelias ir gyvenimas. Tiesa padarys jus laisvus“, – sakė B. Mališkaitė.

Minia neleido laureatei ir pabaigti kalbos, kai sesuo tarė linkėjimus Laisvės gynėjų dienos proga.

„Šiandien, kaip ir kasmet, susirenkame ne žūti, o gyventi, kad žuvusiųjų auka įgautų prasmę, kad tik ji, Lietuva, būtų laisva ir teisinga, kad žmogui joje būtų gera gimti ir augti. <...> Mylėkime savo kalbą, mylėkime ateivį, išgirskime šauksmą to, kurio kiti negirdi. Išgelbėkime vargstantį iš jo vargų. Rūpinkimės visų orumu, paskatinkime turintį daugiau, nei jam reikia, dalytis savo palaima, kurie turi mažiau. Pamaitinkime alkstantį, priglauskime, priglauskime benamį, pagydykime sergantį kūnu ir dvasia. Kovokite su neteisybe, kad ir kas ją bedarytų ir kam ji būtų daroma“, – per triukšmą kalbėjo B. Mališkaitė.

Šurmulys ir švilpimas nerimo ir jai tariant paskutinius žodžius.

„Nuo savęs norėčiau palinkėti, kad taip, kaip tą lemtingą sausio naktį jautėme vieni kitus, taip ir šiandien jaustume, kad rūpestį savimi keistų rūpestis mumis, nes be tvaraus „mes“ nebus ir tikro „aš“. Su laisve“, – sako kalbą triukšme pabaigė Laisvės premijos laureatė.

Kalbos metu B. Mališkaitė ne kartą sustojo, kilus didesnei triukšmo bangai.

Šeimų sąjūdis: šūkavo pavieniai asmenys, tai nebuvo koordinuojama

LRT.lt vietoje kalbintas vyras su švilpuku, pakabintu ant kaklo patvirtino, kad švilpukų atsinešimas į minėjimą buvo derinamas, jais buvo tariamasi pasinaudoti, kalbant politikams.

„Toks buvo planas, – sakė protestuotojas. – O ar blogai?“

Asociacijos Lietuvos šeimų sąjūdžio vadovas Raimondas Grinevičius, paklaustas apie nepagarbą laureatei, LRT.lt sakė, kad negali atsakyti už visus mitingo dalykus.

„Tai buvo pavienių žmonių gal nesusivaldymas ir negirdėjimas, kas kalba“, – sakė jis ir pridūrė, kad šie šūksniai neprilygo girdimam triukšmui kalbant ministrei pirmininkei ir Seimo pirmininkei.

R. Grinevičiaus manymu, nepagarbia kalba pasižymėjo kai kurie žinomi asmenys, žurnalistai ir tinklaraštininkai, vakar išreiškę nuomonę apie minėjimo trikdymą.

„Šūkaliojimai, nušvilpimai yra menkniekis palyginant, kaip atsiskleidė mūsų patriarchų žodynas, Vilniaus mero patarėjo [Karolio Žukausko – LRT.lt] žodynas, [Skirmanto] Malinausko, [Edmundo] Jakilaičio, visų standartinių asmenybių, kurios visą laiką sujuda“, – sakė jis.

Šeimų sąjūdžio vadovas neigė, kad švilpimas, chaoso ir triukšmo kėlimas minėjimo metu buvo koordinuojami.

Pasak jo, asociacija Lietuvos šeimų sąjūdis į renginį atgabeno daugiausiai 300 žmonių, asociacijos narių. Iš viso renginyje, policijos duomenimis, buvo apie 750 žmonių.

„Aš už kitus neatsakingas ir nesigilinu ir nesidomiu <...> Mūsų žmonės švilpukų neturėjo, gal kažkas kažkur ir koordinavo. Bet abejoju, esu įsitikinęs, kad tai buvo spontaniškas elgesys“, – sakė pašnekovas.

Laisvės gynėjų dienos minėjime švilpimas, šauksmai ir garsiniai signalai buvo girdimi kalbant ne tik politikams, tačiau ir Laisvės premijos laureatei B. Mališkaitei. Triukšmas jos kalbą lydėjo nuo pirmųjų sakinių iki pabaigos, nors ir su petraukomis bei mažesnis, nei ant scenos pasirodžius politikams.

B. Mališkaitės kalbos ir susirinkusių protestuotojų reakcijos galite pasiklausyti šiame vaizdo įraše:

Laisvės premijos laureatė Mališkaitė: Laisvės statulos papėdėje regiu visus tuos, kurie nepakluso svetimai ideologijai

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt