Lietuvoje

2022.01.14 16:27

Stichija iš pajūrio nesitraukia: ugniagesiai skuba šalinti audros padarinių, smarkus vėjas vis dar diriguoja uosto darbui

atnaujinta 19.25
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2022.01.14 16:27

Smarkus vėjas ir penktadienio pavakarę iš pajūrio nesitraukia. Stichija vis dar diriguoja ir uosto darbui – laivyba čia apsunkinta, tačiau protarpiais vėjui susilpnėjus pavyksta išvesti ir įvesti laivus.

LRT.lt jau skelbė, kad penktadienį uostamiestyje siaučia stiprus vėjas. Klaipėdos uoste dėl stipraus vėjo laivyba pradėta riboti naktį iš ketvirtadienio į penktadienį apie 3 val.

Būtent tuo metu vėjo greitis gūsiuose pasiekė iki 27 m/s, tad buvo nuspręsta į saugesnę vietą patraukti vieną uoste prišvartuotų tanklaivių.

Apie 8 val. ryto gūsiais fiksuotas 25-27 m/s stiprumo vėjas. Bangos aukštis jūroje siekė 5 metrus.

Klaipėdos uosto kapitono pavaduotojas Eduardas Ringis teigė, kad didžiausias vėjo greitis buvo užfiksuotas 9 val. – vėjas įsibėgėjo iki 30 m/s.

„Tas gūsis parodė, kad prognozė ne visai atitiko – vėjas buvo stipresnis, tačiau tai nesutrukdė mums ruoštis. Kaip visada, mes įspėjome visus krantinių naudotojus, rangovus, dirbančius uoste, laivų kapitonus ir visi buvo tam pasiruošę“, – sakė E. Ringis.

Būtent pasiruošimas kylant audrai ir padėjo uoste išvengti rimtesnių incidentų, tačiau apie 9 val., kai buvo užfiksuotas minėtas stipriausias vėjo gūsis, nuvertė Kruizinių laivų terminale ant kranto stovėjusias dvi jachtas.

Smarkus vėjas iš vietos išjudino Malkų įlankoje esantį doką. Šiuo metu jį prilaiko jūrinis vilkikas. Vienai uosto įmonių teks pataisyti doko inkarą.

Artimiausiomis dienomis stipraus vėjo silpnėjimo nelaukiama.

„Deja, tikėtis geresnių orų anksčiau negu rytoj perpiet turbūt neverta. Mes dabar turime iš vakarų į šiaurės vakarus pasisukusį vėją. Nors jis susilpnėjo, tačiau ne tiek, kad leistų mums dirbti sklandžiai“, – sakė E. Ringis.

Penktadienio popietę vėjo greitis gūsiuose siekia apie 22 m/s. Toks jis turėtų išlikti ir iki rytojaus ryto.

Tiesa, nors pajūrį talžo smarkus vėjas, tačiau jis protarpiais aprimsta ir į uostą gali įplaukti ar iš jo išplaukti to laukiantys laivai.

„Kadangi atsirado tų „langų“ ir mes dirbome su laivais labai sklandžiai, šiuo metu tik 1 laivas laukia įplaukimo ir 2 laivai išplaukimo. Bet aš manau, kad ta situacija dienos eigoje gali keistis. Jeigu bus palankesnis oras ir per kelias valandas bus „langų“, tai mes dirbsime su tais laivais“, – aiškino E. Ringis.

„Smiltynės perkėlos“ Senojoje perkėloje dėl blogų oro sąlygų, stipraus vėjo ir stiprėjančios vandens srovės uoste keltai neplaukioja nuo penktadienio ryto.

Ugniagesiai atsipūsti neturi kada: vienas po kito plaukia pranešimai apie vėjo padarinius

Pajūryje vis dar siaučiant smarkiam vėjui, darbo netrūksta ir ugniagesiams – vienas po kito juos pasiekia pranešimai apie smarkaus vėjo padarytą žalą.

Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė Aurelija Maslauskienė LRT.lt pasakojo, kad penktadienio pavakarę sulaukta pranešimo apie Gargžduose nuo statinio byrančias ir žmonėms pavojų keliančias plytas.

Į nurodytą vietą nuvykę ugniagesiai pastebėjo, kad pranešėjo nurodyto namo konstrukcijos yra apirę ir nuo kamino byrančios plytos krenta ant statinio stogo bei netrukus vėjo yra nupučiamos žemyn.

Taip pat sulaukta pranešimų apie medžius, kurie virsdami nutraukė elektros tinklus bei informacijos apie nuo statinių nuplėštas skardas ir pan.

Elektros tiekimas atstatytas daugumai gyventojų

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) penktadienio pavakarę pranešė, kad naujausiais duomenimis, elektros tiekimas, kuris buvo dingęs ilgiau kaip 3 min., yra atstatytas 105 tūkst. namų ūkių. Su elektros tiekimo sutrikimais vis dar susiduria apie 40 tūkst. klientų.

Pranešama, kad gedimai fiksuojami visur, kur praūžė itin stiprus vėjas – visoje šalyje.

„Intensyvaus vėjo sukeltus gedimus šalina padidintos ESO darbuotojų ir rangovų pajėgos, kurios buvo pasirengusios darbui gavus perspėjimą apie ekstremalias oro sąlygas, budėjo, pradėjo tvarkyti gedimus vos jiems atsiradus. Iš viso dirba 155 brigados“, – rašoma pranešime.

Pastebima, kad tinklo automatizuoti sprendimai kuria realią vertę – elektros tiekimą iš kitų linijų pavyksta atkurti vis didesniam gyventojų skaičiui. Šiandien – kelių minučių bėgyje energijos tiekimas atstatytas per 120 tūkst. klientų.

„Audra per trumpą laiką praūžė per visą šalį, jai besitęsiant buvo sudėtinga ir pavojinga šalinti gedimus ir daryti apžiūras, medžiai krito prie ESO specialistų, tvarkančių gedimus“, – teigiama pranešime.

Elektros perdavimo oro linijos Matuizos-Varėna-Merkinė veikla atkurta 16 val. 29 min., pranešė „Litgrid“.

ESO primena, kad per 2020 m. kovą siautusią rekordinę audrą „Laurą“ vėjo greitis siekė 28-31 m/s ir be elektros paliko virš 250 tūkst. gyventojų.

Užfiksuotas katastrofinio stiprumo vėjo greitis

LRT.lt jau skelbė, kad Meteo.lt ryte pranešė, jog buvo užfiksuotas ir katastrofinio stiprumo vėjo greitis, taip pat perkūnija.

9.24 val. Lietuvos laiku Ventės automatinėje meteorologijos stotyje (Šilutės r.) užfiksuotas vėjo greitis pasiekė katastrofinio vėjo greičio kriterijų – išmatuota 35,5 m/s (~128 km/h).

„Toks vėjo greitis atitiktų 1-os kategorijos uraganą, tačiau šiuo atveju tai yra ne uraganas, o tiesiog stiprus vėjo gūsis. Kad Ventės AMS išmatuotas skaičius yra teisingas, rodė ir netoliese esanti Šilutės kelininkų meteorologijos stotelė, kuri 9.25 val. fiksavo net 36,1 m/s greitį (~130 km/h)“, – skelbė meteo.lt feisbuke.

Dėl vėjų sukeltų padarinių nuo 6 val. iki 12 val. ugniagesiai sulaukė per 90 iškvietimų. Daugiausia jų sulaukta iš pajūrio ir vidurinės šalies dalies.

Penktadienį per 6 val. ugniagesiai gelbėtojai atliko tris kartus daugiau gelbėjimo darbų nei vidutiniškai atliekama per parą.

Ugniagesiai perspėja, kad pučiant stipriam vėjui gali lūžti dideli medžiai, kristi jų šakos, griūti statiniai ir virsti nepritvirtinti įrenginiai. Patariama sandariai uždaryti pastatų langus, duris, stoglangius ir kitas angas. Iš atvirų balkonų reikėtų išnešti daiktus, kuriuos gali pakelti vėjas. Gali būti pavojinga stovėti po aukštais medžiais, prie elektros linijų. Patartina nestatyti automobilių po medžiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt