Lietuvoje

2022.01.14 17:07

Ne visų savivaldybių vaikai gavo testą savaitgaliui: sako, kad nepakanka testą duoti, reikia ir atgalinio ryšio

Aida Murauskaitė, LRT.lt2022.01.14 17:07

Penktadienis – COVID-19 testų mokiniams dalybų diena. Jais vaikai turėtų pasitikrinti kitos savaitės išvakarėse, sekmadienį. Daugelyje savivaldybių testai išdalyti, tačiau, tarkime, uostamiestis nutarė to nedaryti ir sako turintis svarių argumentų. 

Šią savaitę Vyriausybė priėmė sprendimą, kad kiekvieną penktadienį bus dalijami COVID-19 testai bendrojo ugdymo mokyklų mokiniams. Gautus testus vaikai turi atlikti sekmadienį namie, tuomet į klases negrįžtų užsikrėtusieji. Taip siekiama sutramdyti koronaviruso plitimą ugdymo įstaigose.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skaičiuoja, kad savaitgaliui galėtų prireikti 350 tūkst. testų.

Klaipėda: nepakanka testus tik išdalinti

Klaipėdos savivaldybė testų mokykloms savaitgaliui nedalijo. Savivaldybė nutarė, kad mokiniai, kurių tėvų sutikimas gautas, bus testuojami pirmadienį ir ketvirtadienį arba antradienį ir penktadienį. Taip bus užtikrinamas testavimas dukart per savaitę.

Anksčiau, testuojant pagal slenkamąjį grafiką kas tris keturias dienas, išeidavo, kad vieną savaitę vaikai būdavo testuojami du kartus, o kitą – vieną.

„Mes intensyviname testavimą – testuosime po du kartus per savaitę, bet nedalinsime testų savaitgaliams.

Mūsų argumentas yra toks: nepakanka išdalinti testus, norime turėti grįžtamąjį ryšį, norime tiksliai žinoti, kokie yra testų rezultatai, kad galėtume greitai izoliuoti klases, paskui testuoti kas dvi dienas ir panašiai“, – aiškino
Klaipėdos miesto Visuomenės sveikatos biuro direktorė Jūratė Grubliauskienė.

Pasak jos, išdalijus testus, nepavyksta sužinoti, ar visi vaikai testavosi, kokie rezultatai, ar laiku vaikas atliko PGR testą.

„Operacijų vadovo sprendime nebuvo pasakyta, kad turi būti dalijama visiems, kaip kad būdavo prieš atostogas. Dabar operacijų vadovo sprendime, įsigaliojusiame vakar, kalbama, kad testus turi gauti tie moksleiviai, kuriems pagal profilaktinio testavimo schemą savaitgalis įeina kaip testavimosi laikas“, – aiškino J. Grubliauskienė.

Ji sakė, kad jei nepasiteisins savivaldybės diegiamas modelis, spręs, ką daryti, ir galbūt dalins testus savaitgaliams.

Po žiemos atostogų – vienas atvejis

Rokiškio rajone mokosi 3605 vaikai. Kaip sakė Rokiškio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Agnė Šapokaitė, testai išdalinti 1968 mokiniams, o darbuotojams – 460 testų.

„Tėvai į testavimą žiūri palankiai. Skundų negavome. Vis didesnė dalis darosi sąmoningesnė, tėvai džiaugiasi tokiu priimtu sprendimu.

Testų dalinimą savaitgaliui vertinu teigiamai, nes nenutrūksta testavimo algoritmas – kas 3-4 darbo dienas savikontrolės testais, taip pat tai puiki priemonė suvaldyti viruso plitimą po savaitgalio. Kai vaikas pasidarys testą sekmadienį, tėvai jau galės iškart imtis priemonių, taip sergantis vaikas nepateks į ugdymo įstaigą“, – aiškino A. Šapokaitė.

Anot jos, kiek tai bus efektyvu sieikant užkardyti virusą, neaišku, reikia daugiau laiko.

„Po žiemos atostogų šią savaitę greitaisiais testais nustatėme 1 atvejį“, – pridūrė A. Šapokaitė.

Pageidaujančiųjų testuotis skaičius nuolat kinta

Kauno bendrojo ugdymo įstaigos, kurios periodiškai atlieka tyrimus dėl COVID-19 ligos, testais aprūpinamos kelioms savaitėms į priekį. Profilaktiniai antigenų testai savaitgaliui gali būti išduodami ir tiems vaikams, kurie nedalyvauja profilaktiniame periodiniame testavime ir kurių tėvai nėra pateikę pasirašytų sutikimo formų, tačiau pageidauja savaitgalį atlikti tyrimą.

„Skaičiuojame, kad vienam testavimui Kaune reikės apie 34 tūkstančių testų, tačiau esame pasiruošę atliepti ir didesnį poreikį“, – sakė Kauno miesto savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Milda Labašauskaitė.

Pasak jos, privačiose ir valstybinėse ugdymo įstaigose mokosi daugiau kaip 36 tūkst. mokinių.

„Išdalinamų testų tendencijos bus matyti vėliau, kadangi pageidaujančiųjų testuotis skaičius nuolat kinta“, – sakė M. Labašauskaitė.

Šiuo metu 82 ugdymo įstaigos dalyvauja profilaktiniame testavime: 55 švietimo įstaigos periodiškai testuojasi greitaisiais savikontrolės testais ir 27 įstaigos atlieka tyrimus dėl COVID-19 ligos kaupinių metodu.

„Vadovaujantis teisės aktais mokytojams į namus testai neišduodami. Pedagogai, pagal poreikį, savanoriškai testuojasi mokyklose arba prevenciškai testuojasi pagal algoritmą kas keletą dienų, jei yra nustatytas galimas kontaktas su koronavirusine infekcija sergančiu asmeniu“, – aiškino Kauno savivaldybės atstovė.

Panevėžio miesto savivaldybė penktadienį planavo išdalinti greitųjų antigenų testus visiems mokyklų mokiniams, kurie ar kurių tėvai pageidauja testuotis.

„Šiuo metu turime 6722 mokinius, kurie atlieka greitųjų antigenų testus. Mokytojams, pageidaujantiems atlikti greitųjų antigenų testus, taip pat jie bus išduodami pagal esamą poreikį“, – sakė savivaldybės atstovė Loreta Kaškelienė.

Mokytojams testų nedalins

Vilnius planavo kiekvienam sostinės mokiniui duoti po vieną greitąjį antigeno testą. Kiek šiuo metu yra sergančių mokinių ar atsisakiusių pasiimti testą, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ neturėjo duomenų.

Iš viso savivaldybės pavaldumo, privačių ir ministerijai pavaldžių mokyklų mokinių skaičius Vilniuje siekia 78 296 – nuo pirmos iki dvyliktos klasės.

O sostinės mokytojai testų savaitgaliui negaus.

„Pagal galiojantį operacijų vadovo sprendimą, mokytojams savaitgaliams nėra išduodami testai“, – pranešė „Vilnius sveikiau“.

Kretingos rajono savivaldybėje bendrojo ugdymo įstaigose mokosi 4389 vaikai. Kaip sakė rajono Švietimo skyriaus vedėja Asta Burbienė, penktadienį išdalinta 3981 greitasis testas.

„Atskirai testų darbuotojams nedaliname, mokyklos pačios pagal poreikį naudoja testus ir darbuotojams iš bendrai užsisakyto testų kiekio mokiniams. Testų poreikį tenkiname“, – sakė A. Burbienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt