Lietuvoje

2016.12.28 19:53

S. Skvernelis: 2 proc. nuo BVP gynybai – ne riba

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad 2 procentų nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) finansavimas gynybai nėra riba ir, esant poreikiui, jis galėtų dar augti.

„Tai yra vyriausybės pozicija, kad mes turime savo saugumui skirti tiek lėšų, kiek galėtume pirmiausia pati, kaip valstybė, galvoti esant grėsmei, kad galėtume apginti savo žmones. (...) Tai tikrai nėra riba, kad mes, pasiekę dviejų procentų finansavimą, sakytume – viskas. Vertinsime ir valstybės finansines galimybes, ir geopolitinę situaciją aplink Lietuvą“, – sakė S. Skvernelis.

Jis pažymėjo, kad yra užsibrėžtas tikslas pasiekti 2 proc. nuo BVP gynybos finansavimą 2018 metais, paskui esą būtų vertinama pagal situaciją.

Kitąmet gynybai planuojama skirti apie 1,8 proc. nuo BVP. 

Premjero nuomone, vien kelti finansavimą gynybai nepakanka, todėl jis palaiko jį į pareigas delegavusio Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio idėją dėl karinio moksleivių ir studentų rengimo.

„Aš manau, kad jeigu mes kalbame apie visuotinę šalies gynybą, tai negalime orientuotis tik į 2 proc. ar 2,5 proc. finansavimą, tikintis, kad tik profesionali šauktinių kariuomenė gali garantuoti ir mūsų saugumą, ir svarbiausia – atgrasymą. Atgrasymą garantuoja visos visuomenės nusiteikimas ir pasirengimas ginti kraštą. Karinio rengimo, krašto gynybos, pilietinio ugdymo kompleksinis pasirengimas turėtų būti kuo anksčiau skatinamas, ir vienas iš būdų yra – ir mokykla, ir aukštoji mokykla, kur tai galėtų būti vykdoma“, – sakė S. Skvernelis.

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė teigia, kad karinis pasirengimas yra svarbus nuo mažens.

 „Jeigu visuomenės saugumas yra labai svarbus, tai yra svarbu supažindinti nuo pat mažens. Mes patys tą saugumą užtikriname ir turime mokėti ir turėti visas galimybes, visus gebėjimus tai daryti“, – sako J. Petrauskienė.

Švietimo ir mokslo ministrė sako negalinti pasakyti, nuo kada privalomas karinis rengimas bus grąžintas į mokyklas, tik prideda, kad dirba ugdymo specialistai.