Lietuvoje

2016.12.21 22:36

Kelių policijos pastatas Vilniuje: ką pasiūlė architektai?

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.12.21 22:36

Daug viešų diskusijų dėl buvusio kelių policijos pastato Vilniuje, Giraitės gatvėje, likimo baigėsi architektūros konkursu. Buvo ieškoma, kaip įamžinti senąjį postmodernizmo architektūros pastatą ir kartu išpildyti verslininkų pageidavimus – šie čia nori statyti didelį biurų centrą.

Iš 14 konkursui pateiktų darbų geriausiu išrinktas jauno kolektyvo projektas, kuriame siūloma nugriauti esamą pastatą, tačiau išsaugoti jį primenančią formą. Architektai pasiūlė iš trijų masyvių biurų pastatų tarsi išpjauti buvusio statinio kontūrą. Statyti arčiau gatvės, o senąjį nugriauti ir jo vietoje įrengti parką su sutvarkyta Neries krantine.

„Postmodernizmas Vakarų Europoje yra gan retas ir tai yra labai svarbus pastatas, tai bet kuriuo atveju mes ir stengėmės išsaugoti jo mintį, būtent mintį, o ne fizinį tūrį, manome, kad jį komponuojant į kitas kompozicijas jis nebetenka prasmės, nebetenka to perlo įvaizdžio“, – kalbėjo UAB „Do architects“ architektė Gilma Teodora Gylytė.

Vilniaus savivaldybė, pardavusi nenaudojamą pastatą bendrovei „LIDL Lietuva“ po to, kai kilo ginčai dėl pastato vertės, ieškojo sutarimo tarp norėjusių pastatą griauti ir jį išsaugoti. Vyriausiasis miesto architektas teigia, kad yra patenkintas konkurso rezultatu.

„Sulaukėm pasiūlymo, kuris yra visiška šiuolaikiška ano pastato replika, ir gal ne tiek replika, kiek interpretavimas tos tuo metu buvusios idėjos, ir jai suteikta nauja kokybė“, – sakė Mindaugas Pakalnis, Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiasis architektas.

Daugiausiai aistrų kėlė klausimas, ar liks senasis pastatas. Žymiausi Lietuvos architektai, siūlę jį išsaugoti, nepateko tarp konkurso finalininkų. Tarp išrinktų keturių geriausių projektų nėra nė vieno, kuriame senasis pastatas būtų įkomponuotas šalia naujųjų. Pasak kritikų, tai rodo, kad naujieji sklypo savininkai turbūt ir nesiekia išsaugoti šio pastato.

„Šiaip pirmos vietos laimėtojo darbas nėra blogas, ir, manau,  komanda yra pakankamai profesionali; tikrai rezultatas gali būti labai geras, jeigu užsakovas įgyvendins viską taip, kaip jie sumanė. Bet ar tas konkursas buvo skirtas išrinkti geriausią idėją, kuri kažkaip atrastų santykį tarp seno ir naujo, ar tiesiog išrinkti geriausią naują projektą? Priklausomai nuo to, kaip šitas klausimas yra formuluojamas, rezultatai turėtų būti labai skirtingi. Dabar susidaro toks įspūdis, kad užduotis buvo ne atrasti santykį tarp seno ir naujo, o tiesiog surasti maksimaliai racionalų estetišką tvarkingą naują pastatą“, – teigė architektas Matas Šiupšinskas.

Lietuvos architektų sąjungos vadovo Marko Šaliamoro teigimu, viskas galėjo baigtis dar blogiau – verslininkai turėjo teisę kreiptis į teismą, nes kai pirko sklypą su pastatu, jokių apribojimų nebuvo.

Bendrovė „LIDL Lietuva“ praneša, kad dar vertins visus prizines vietas laimėjusius projektus ir tarsis, kuris labiausiai atitinka jų lūkesčius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.