Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.21 18:09

Pagalbinio apvaisinimo įstatymas įsigalios be „valstiečių“ pataisų

Liepa Želnienė, 15min.lt 2016.12.21 18:09

Ekspertinį vertinimą Pagalbinio apvaisinimo įstatymui Seimas rinksis ne iš vieno tiekėjo, 15min trečiadienį informavo už viešojo pirkimo organizavimą atsakingo Seimo Teisės departamento direktorius Andrius Kabišaitis. Konkurso nugalėtojas bus paskelbtas dar iki Kūčių. Tačiau jau dabar aišku, kad nuo naujųjų metų įsigalios dar rudenį priimtas įstatymas, leidžiantis šaldyti embrionus.

„Buvo gauta pasiūlymų. Ne vienas. Kol kas daugiau negaliu pasakyti, nes įstatymas draudžia viešinti. Dabar bus peržiūrėti pasiūlymai, nutarta, ar jie tinkami ir pasirinkta, su kuo sudaryti sutartį. Tada laimėtojas bus paskelbtas viešai“, – paaiškino A. Kabišaitis.

Vertinimui parengti ekspertai turės dar mažiausiai tris darbo dienas. O tai reiškia, kad Seimas iki Naujųjų nebespės apsvarstyti pateiktų pataisų ir įstatymas įsigalios toks, koks buvo priimtas dar rugsėjį, po prezidentės veto.

Turinčiame įsigalioti Pagalbinio apvaisinimo įstatyme nustatyta, kad sukuriamų embrionų skaičius neribojamas, leidžiama lytinių ląstelių donorystė ir embriono išankstinė diagnostika.

Pataisyti nespėjo

Dėl šio įstatymo daug nesutarimų Seime vėl kilo po to, kai naujoje Seimo kadencijoje valdančiąją daugumą suformavę „valstiečiai“ pasiūlė įstatymą pataisyti uždraudžiant šaldyti embrionus. Po pateikimo už tokias pataisas balsavo 69 Seimo nariai, 22 buvo prieš, 20 susilaikė.

Tačiau nuo šios idėjos jau atsitraukė ir patys jos kūrėjai. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis, sulaukęs medikų ir pacientų organizacijų kritikos, nutarė registruoti kitą pataisą, kuria nebedraudžiama šaldyti embrionų, nors neleidžiama sukurtų embrionų sunaikinti.

Anot R. Karbauskio, siūlymo drausti embrionų šaldymą buvo atsisakyta dėl to, kad visuomenė yra nepakankamai informuota apie kitą pagalbinio apvaisinimo būdą šaldant ne embrionus, o kiaušialąstes.

Be to, pateikus Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas Seimui, Liberalų sąjūdžio frakcija nutarė pareikalauti ekspertinio šio teisės akto įvertinimo.

Šis prašymas nebeleido Seimui tęsti pataisų svarstymo, kol nebus gauta ekspertų išvada.

Politine klaida nevadina

Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė pripažįsta, kad jau galima drąsiai teigti, kad Pagalbinio apvaisinimo įstatymas bent iki kovo mėnesio galios toks, koks buvo priimtas rugsėjį, ir nemato dėl to nieko blogo.

„Taip, galima daryti tokią išvadą, kad įstatymas įsigalios nuo Naujųjų metų, nes ketvirtadienį mes turime paskutinę šių metų plenarinių posėdžių dieną. Tikrai nedarysiu skubos. Šitokie dalykai šitaip nedaromi. Turi būti atsakingai ir komiteto svarstymas dar, gavus išvadas, Seimas turi turėti laiko. Rytoj yra biudžetai ir daug kitų klausimų, o šio tikrai nebus“, – patvirtino R. Baškienė.

Tačiau ji nemano, kad „valstiečiai“ padarė politinę klaidą apskritai teikdami Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas paskutinį mėnesį iki įsigaliojimo.

„Ne, aš nemanau, kad čia klaida. Kai matai, kiek daug įstatymų mes priimame Seime, kurie buvo pradėti svarstyti naujos kadencijos Seimo. Tik išėjo taip, kad į šį įstatymą buvo atkreiptas didesnis visuomenės dėmesys ir jis tapo reikšmingesnis. Pataisų buvo ir bus. Noras buvo padaryti, kaip geriau, kad ir pagarba gyvybei būtų. Manau, kad tai procesas, į kurį tiesiog buvo atkreiptas didesnis dėmesys“, – komentavo ji.

Nemokės daugiau kaip 100 eurų

Pasak R. Baškienės, prie Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų, įvertinus gautą ekspertinį vertinimą, Seimas grįš pavasario sesijoje, prasidėsiančioje kovo mėnesį.

Seimo valdyba dar praėjusios savaitės antradienį nusprendė, kad ekspertinį vertinimą Seimas pirks apklausos būdu.

Buvo nutarta, kad ekspertai, kurie būtų laikytini tinkami teikti vertinimą, turi turėti:

– ne mažesnę nei dvejų metų patirtį sveikatos, teisės ar akušerijos-ginekologijos ar embrionologijos srityje;

– per pastaruosius trejus metus parengę ne mažiau nei 10 išsamių analitinių sveikatos, teisės ir akušerijos ar embrionologijos srities publikacijų.

Be to, Seimo vicepirmininkė R. Baškienė sakė, kad vertinimą turi teikti ne vienas mokslininkas ar medikas, o ne mažesnė nei penkių ekspertų grupė.

Vertinimui parengti Seimo valdyba norėtų skirti tik tris dienas, tačiau R.Baškienė tikina, kad laiko gali būti duodama ir daugiau, jei to prireiks.

Preliminariai Seimas už ekspertizę pasirengęs mokėti nuo 1 iki 100 eurų.

Ekspertinį vertinimą mokslininkai turės pateikti Sveikatos reikalų komitetui. Tuomet su juo galės susipažinti ir visas parlamentas.

Iki šio atvejo pastarąjį kartą Statuto straipsniu, pagal kurį įstatymui priimti gali būti reikalaujama ekspertinio vertinimo, buvo pasinaudota 2005-aisiais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi