Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.19 21:55

„Valstiečių ir žaliųjų“ planas padvigubins pašalpų gavėjų skaičių

Ketvirtadienį Seimas turėtų balsuoti dėl kitų metų biudžeto, o politikai iki šiol nesutaria, kaip elgtis su pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata centriniam šildymui. Ar jos atsisakyti, kaip numatyta dabar, ir branginti centrinį šildymą daugiau nei dešimtadaliu? Apie tai – pokalbis laidoje „Dėmesio centre“ su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos Seime seniūnu Ramūnu Karbauskiu.

– Pone Karbauski, yra sprendimas?

R. Karbauskis: Sprendimas bręsta, antradienį bus priimtas. Pirmiausiai reikia pasakyti, kad PVM šildymo lengvatai lėšų buvusi vyriausybė nenumatė. Nebuvo numatyta pratęsti lengvatą. Tačiau tie patys socialdemokratai pateikė pataisą, kad lengvata būtų pratęsta. Mes dabar turėjome dilemą, kaip spręsti šį klausimą: ar pratęsti lengvatą, ar priimti sprendimą, kuris būtų socialiai teisingesnis, t.y. mažinti normą, už kurią mokamos kompensacijos, nuo 20 proc. iki 10 proc. 10 procentų yra Europos Sąjungos nustatyta energetinio skurdo riba. Mes siekiame, kad sistema būtų socialiai teisinga ir pasiektų kuo daugiau žmonių, t.y., kad kuo daugiau žmonių gautų reikiamas kompensacijas. Tokių žmonių skaičius, jei mūsų pataisos bus priimtos, būtų maždaug apie 260 tūkst. Dabar, po NPD didinimo, turėsime tokią situaciją, kai gaunančių pašalpas sumažės, ir labai stipriai. Todėl planavome, kad ta 10 proc. riba turėtų įsigalioti jau nuo sausio 1 d., bet šiandien situacija yra kitokia. Savivaldybės priešinasi, jos bando įrodinėti, kad vyriausybė yra neteisi. Manau, tai daroma sąmoningai, bandant kitom reikmėms panaudoti lėšas, kurios yra skirtos socialinei paramai. Tokių lėšų savivaldybių biudžetuose liks apie 146 mln. eurų – tai faktas. Jos gali būti panaudotos kitom reikmėms, toks, matyt, yra noras. Šioje situacijoje tiesiog pritrūko laiko. Mes turėjome vos kelias dienas. Vyriausybė neturėjo laiko išaiškinti savivaldybėms, kad tos, kurios neturėtų pakankamai lėšų, joms būtų dotuojama iš biudžeto. Dėl to jokių abejonių nebuvo. Bet yra kaip yra. Pasipriešinimas iš savivaldybių yra pakankamai didelis, abejonės sukeltos. Taigi sprendimas antradienį Seime, greičiausiai, bus toks: mes pratęsime PVM lengvatą šildymui iki 2017 m. birželio 1 d. ir tuo pačiu priimsim sprendimus, kad nuo birželio 1 d. įsigaliotų nauja kompensavimo tvarka.

– Pone Karbauski, atsitraukiate ir jau ne pirmą kartą.

R. Karbauskis: Ką reiškia atsitraukiu? Aš jums galiu pasakyti scenarijų, kuris būtų: savivaldybės, norėdamos įrodyti, kad mes neteisūs, tuos žmones pastatytų į eiles – 260 tūkst. žmonių. Dabar mes, turėdami laiko, sutvarkysime sistemą taip, kad toms savivaldybėms, kurios neužtikrins besikreipiančiam žmogui pagalbos (o jis turės dar kažkur eiti rinkti pažymas), bus numatomos sankcijos. Per pusmetį mes sutvarkysime tą sistemą. Ir tuomet kiekvienas žmogus, kuris kreipsis dėl kompensacijos, bus patenkintas, kad ir kompensaciją gavo, ir jokių pažymų niekur nereikia nešioti.

– Bet turbūt visiškai be jokių dokumentų ateiti irgi negalima? Juk čia gali būti daug visokių piktnaudžiavimų. Žmonės tuomet turėtų deklaruoti pajamas?

R. Karbauskis: Visos pajamos yra „Sodroje“, mokesčių inspekcijoje – visa tai nesunku gauti internetu. Šioje situacijoje mes kalbame, kad jeigu žmogus naudojasi internetu, jis galėtų išvis niekur neiti, o viską užpildyti internetu. Tie žmonės, kurie vyresni, ar nesinaudoja internetu, turės savivaldybėje parašyti prašymą. Tik tiek.

– Jūs manote, kad savivaldybės sabotuodamos sistemą sukurs tokią biurokratinę mašiną, kad žmonės piktinsis ir bjaurėsis naująja valdžia?

R. Karbauskis: Iš tos reakcijos, kurią šiandien matome, atrodo, kad taip gali atsitikti. Mūsų siūlomas sprendimas būtų teisingas ir paliestų daug daugiau žmonių. Ne tik tuos, kurie dabar naudojasi centriniu šildymu, bet ir tuos, kurie namus šildosi kitais būdais: dujomis, malkomis ir t.t. Kompensavimas būtų pasiekiamas visiems.

– Prie mūsų telefonu prisijungė Roma Žakaitienė, savivaldybių asociacijos direktorė. Ponia Žakaitiene, kaip reaguojate į mintis dėl galimo savivaldybių sabotažo naikinant lengvatą šildymui?

R. Žakaitienė: Tikrai nesutikčiau su tuo, kad savivaldybės ruošiasi kažkokiam sabotažui, arba planuoja kažko nevykdyti. Savivaldybės neprieštarauja tam, kad PVM lengvata būtų naikinama, bet reikia sutikti, kad tos pataisos yra labai skubotos. Mes paruošėme kreipimąsi ir į Seimo pirmininką, ir į premjerą, ir Socialinės apsaugos ministrą, ir išdėstėme pagrindines priežastis dėl ko sistema gali neveikti nuo sausio 1 d., jei toks būtų sprendimas. Visų pirma, problemų kiltų, nes patys gyventojai yra nesupažindinti. Gali būti, kad praktiškai visi bus įsitikinę, kad jiems priklauso kompensacijos ir taip susidarys begalinės eilės. Geras noras yra tai, kad užtektų tik parašyti prašymą. Tačiau ne su visais registrais yra toks ryšys, kad apie kiekvieną gyventoją būtų galima lengvai gauti informaciją. Ypač jei žmogus gauna ne sodrines pajamas, ar nėra pensininkas. Todėl esant tokiai situacijai, savivaldybės tikrai reikalautų ilgesnio laikotarpio ir papildomų dokumentų ruošimo. Vis yra priekaištaujama, kad savivaldybės sutaupė lėšų, taigi gali drąsiai tas kompensacijas mokėti. Reikia pripažinti, kad pačiam įstatyme yra parašyta, jog sutaupius jas galima naudoti tik kitai socialinei paramai. Jau dabar yra ruošiami biudžetų projektai kitiems metams, kuriuose numatomos išlaidos socialinėms paslaugoms, globos namų pertvarkoms ir pan. Dar vienas dalykas – sumažėjęs darbuotojų skaičius. Vadinasi, tokiai naujai sistemai reikėtų ir papildomo darbuotojų skaičiaus, kad jie galėtų tvarkytis su tais gyventojų prašymais. Mus labiausiai džiugina tai, kad vis dėlto buvome išgirsti. Šiai pertvarkai visi galime pasiruošti, bet tam reikia laiko, o ne viską padaryti per vieną savaitę.

– Pone Karbauski, iš tiesų yra daugybė būdų, kaip žmonės gauna pajamas. Vieni dirba pagal įvairius liudijimus, kuomet deklaruoti pajamas turi kas pusmetį ir mokesčius moka nereguliariai. Institucijos gali neturėti tikslių duomenų apie tokius žmones. Bet kalbant apie kompensavimo mechanizmą. Jūs sakote, jei šeimos išlaidos už šildymą siekia 10 proc. ir daugiau, šeima gautų kompensaciją virš tos 10 proc. sumos. Ar nėra jokių papildomų sąlygų? Pavyzdžiui, kokios kvadratūros būstas? Ar 5 asmenų šeima, gyvenanti 60 kv. metrų bute, turėtų tokias pačias teises gauti kompensacijas kaip du pensininkai, gyvenantys 200 kvadratų bute?

R. Karbauskis: Yra numatyti tam tikri kriterijai, nenoriu plėstis. Galiu pasakyti, kad deklaravimas savo pajamų ir kompensacijų prašymas yra trys mėnesiai į priekį ir atgal. Galbūt galima sutikti, kad savivaldybėse truktų darbuotojų. Galbūt. Už tai ir sakau, kad nenorime, jog žmonės stotų į eiles. Tai ir yra vienas pagrindinių argumentų, kodėl mes nusprendėme atidėti sprendimą pusmečiui. Vėlgi tai, kas tik ką ponios Žakaitienės buvo pasakyta, kad žmonės nežino. Žmonės žino. Tie, kurie naudojasi šia parama, puikiai žino, kaip tai yra daroma. Tie žmonės, kurie prisijungtų pirmą sykį, būtų informuoti, kad kompensacijos galima prašyti tik tuo atveju, jei išlaidos šildymui viršija 10 proc. viso šeimos biudžeto.

– Daugelis dalykų neabejotinai yra teisingi ir apie tai ne kartą yra diskutuota. Apie tai daug kartų kalbėję ir politikai, tačiau, kai jau reikėdavo daryti, staiga atsitraukdavo. Pone Karbauski, jūs ir jūsų vadovaujama politinė jėga jau ne pirmą kartą atsitraukia. Ateinate su labai aiškia žinia, konkrečiu įsipareigojimu, išgirstate kritiką ir atsitraukiate.

R. Karbauskis: Kodėl?

– Aš nežinau kodėl. Ar visuomenė nepradės manyti, kad jus kiek paspaudus, jūs labai lengvai mesite savo užsibrėžtus tikslus?

R. Karbauskis: Mes padarysime tai, ko valdžios nesugebėjo padaryti 25 metus. Sutvarkysime kompensavimo sistemą, tik ji įsigalios ne nuo sausio 1 d., o nuo birželio 1-osios. Ką padarysi, tokia dabar situacija. Tačiau šis sprendimas tikrai bus priimtas ir įsigalios jau po pusmečio. Ryžto mes tikrai turime pakankamai.

– Pone Karbauski, pratęsite lengvatą iki birželio. Tai nebuvo numatyta biudžete, vadinasi, yra keliasdešimt milijonų skylė. Taip pat nuo birželio įsigaliojus naujai tvarkai, keli šildymo mėnesiai dar pateks į kitų metų biudžeto rėmus,  gaunančiųjų kompensacijas mažiausiai padvigubės – tai dar keliasdešimt papildomų milijonų. Esate numatę iš kur paimsite lėšas?

R. Karbauskis: Aš galiu pasakyti, kad šiame biudžete, be šitos lengvatos, socialinėms reikmėms, lyginant su šiais metais, yra papildomai 542 mln. eurų. Šita suma – 32 mln., kurių trūksta biudžete paliekant PVM lengvatą, bus paimta iš kelių priežiūros ir plėtros fondo, nes kito šaltinio nėra. O dėl naujos tvarkos po birželio mėnesio – mes tikimės, kad biudžetas bus renkamas ir vasarą, peržiūrinėdami biudžetą, rasime naujus rezervus. Kol kas dėl to galvos nesukame – tikrai rasime šaltinius. Mums dabar reikia priiminėti sprendimus. Mokytojams žadėti pinigai taip pat nebuvo numatyti biudžete, šildymo lengvatai – taip pat nebuvo. Tenka per labai trumpą laikotarpį priiminėti sprendimus. Praktiškai – dienos.

– Sakote, gavote daug užkastų minų iš savo koalicijos partnerių?

R. Karbauskis: Gavome pakankamai. Neieškosime kaltų – tiesiog taip yra. Mes planuojame paskutinę šios rudens sesijos dieną svarstyti pasiūlymą trumpinti šios Seimo kadencijos darbą pusei metų, kad naujas Seimas būtų renkamas kovo mėnesį. Tam, kad jokia daugiau valdžia nepapultų į tokią situaciją, į kurią mes papuolėme.

– Aptarėte tai su koalicijos partneriais? Užteks balsų? Nes jūsų vienų balsų neužteks tokiam sprendimui.

R. Karbauskis: Jeigu nepakaks, tuomet mes puikiai matysime, kurios frakcijos nori, kad būsimi Seimai ir vyriausybės patektų į tokią situaciją kaip mes, kad reikėtų valandomis priiminėti sprendimus, neturint pakankamai laiko visko išanalizuoti, teikti siūlymų ir t.t. Ar tokį siūlymą palaikys kitos frakcijos – pamatysime. Tačiau akivaizdu, kad taip, kaip yra dabar, kad naujas Seimas ir nauja vyriausybė pradeda dirbti ir turi vos kelias dienas susipažinti ir priimti biudžetą – yra nenormalu ir taip neturėtų būti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi