Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.17 20:40

Profesionalių globėjų veikla dar neįteisinta, bet jų jau ieškoma

Lietuvoje – 9 tūkst. vaikų, augančių be tėvų globos. Nuo kitų metų įsigaliojus Civilinio kodekso pataisoms, likę be tėvų globos vaikai galės būti apgyvendinami globos įstaigose tik išimtinais atvejais, kai nebus galimybės jų globoti šeimoje arba šeimynoje. Tikimasi, kad globoti vaikus šeimose paskatins ir dvigubai didėjančios išmokos. Taip pat paskelbtas konkursas pirkti profesionalių socialinių vaikų globėjų paslaugas. 

Šalčininkų rajone vaikų, augančių be tėvų –  kiek per šimtą, iš jų  keturios dešimtys auga globos namuose. Kiti vaikai globojami šeimose, dažniausiai giminaičių. 

Viena tokių šeimų,  atversiančių savo namų duris globotiniams, – Jančiūnų kaimo  ūkininkai Vaitkevičiai, auginantys  dvi savo atžalas.

„Mūsų vaikai negali  sulaukti, klausinėja, kas bus – mergaitė ar berniukas. Svarstome apie globą, žinoma, ne dėl materialinių dalykų. Norime, kad vaikas turėtų namus“, – sako Nijolia Vaitkevič.

Panašiai kalba ir Šalčininkų rajono Jašiūnų miestelio gyventoja mokytoja Liubovė Fedotova: „Norėčiau paimti porą mergaičių pagloboti. Turiu tris savo vaikus, tačiau, dirbdama mokykloje, matau, kad yra vaikų, kuriems trūksta namų šilumos.“

Pasak savivaldybės, siekiant kad kuo daugiau vaikų gyventų šeimose ar šeimynose, vyko susitikimai su bendruomenėmis.

„Viena šeima panoro būti socialiniais globėjais, penkios šeimos – globoti vaiką ir daug  kaip 20 žmonių nori paimti vaikus pas save per šventes. Užsibrėžėme tikslą, kad kiekvienas vaikas pasisvečiuotų namuose“, – tvirtina Šalčininkų savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Marija Mackevič.

Nuo kitų metų, įsigaliojus Civilinio kodekso pataisoms,  be tėvų globos likę vaikai galės būti apgyvendinami globos įstaigose tik išimtinais atvejais. Tad ieškant globėjų lankomos rajono seniūnijos, bus rengiami mokymai.

Tikimasi, kad globoti vaikus šeimose paskatins ir nuo kitų metų dvigubai – iki 300 eurų per mėnesį –didėjančios išmokos. Dalis savivaldybių, kaip ir Šalčininkų, globėjams dar pridės ir iš savo biudžeto.

„Globėjai, kurie paimtų  vaikus į savo šeimas, juos globotų, gautų  ne tik valstybės pinigus. Savivaldybė  mokės  už vaiką pagalbos pinigus – po dvi bazines socialines išmokas, t. y.  76 eurus“, – nurodo Šalčininkų rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Regina Sokolovič.

Pertvarkant vaikų globą, Vaiko teisių apsaugos tarnyba paskelbė  konkursą profesionalių socialinių vaikų globėjų paslaugoms pirkti, nors tokių globėjų veiklą įstatymu dar tik žadama įteisinti.

„Aiškiai aprašyta, koks modelis, ko mes tikimės iš socialinio globėjo. Tai savivaldybės gali rasti. Tai profesionalūs globėjai, kurie galės globoti iki 3 jų vaikų savo šeimoje. Ši paslauga bus finansuojama. Ypač norėtume, kad paraiškas dalyvauti konkurse teiktų nevyriausybinės organizacijos“, – sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos ir bendruomenių departamento direktorė Daina Urbonaitienė.

Tęsiant socialinės globos pertvarką, pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, savivaldybės  nevienodai tam pasirengusios.

Pasak ministerijos atstovės, vis dar pasigendama savivaldybių dėmesio problemų turinčioms šeimoms. Jos esą turėtų teikti daugiau socialinių, psichologinių, paslaugų, kad vaikai nepatektų į globos įstaigas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi