Lietuvoje

2016.12.16 23:14

Kaip specialusis liudytojas apklaustas Š. Gustainis stabdo narystę partijoje

BNS2016.12.16 23:14

Liberalas, buvęs parlamentaras Šarūnas Gustainis, penktadieni galimos politinės korupcijos byloje apklaustas kaip specialusis liudytojas, jis stabdo narystę partijoje.

„Aš esu nusprendęs stabdyti savo narystę partijoje, žadu paskambinti dar šiandien atsakingajam sekretoriui ir pareikšti tokį norą. Tai darau lygiai dėl tos pačios priežasties, kad partija yra visiškai nė prie ko, ir šiandieną aš nieko tokio nesuvedžiau“ – BNS sakė Š.Gustainis, po beveik 7 valandas trukusios apklausos Generalinėje prokuratūroje.

Jis sako Lietuvos liberalų sąjūdžio vadovą Remigijų Šimašių informavęs apie būsimą apklausą ir teigia jokio spaudimo stabdyti narystę nesulaukęs.

„Prokuroras negalėjo nepaprašyti sutikimo apklausti apie mano paties veiklą. Tai aš sutikau, pasirašiau, atsakiau į visus klausimus, kokius gavau. Aš ne teisininkas, žinau, kad tokio oficialaus išsireiškimo nėra, kaip specialusis liudytojas, bet, matyt, kad tai yra tai, kas taip vadinama“, – BNS sakė Š. Gustaninis.

Jis taip pat sako, kad prokuroras patvirtino, jog gali prireikti ir papildomos apklausos, tačiau kada ji galėtų vykti, anot jo, prokuroras nenurodė.

Vienas teisėsaugos tiriamų epizodų buvusio liberalų vadovo Eligijaus Masiulio byloje yra susijęs su greitaisiais kreditais ir Seime svarstytomis Vartojimo kredito įstatymo pataisomis, kurios turėjo užkirsti kelią griežtesnėms kreditų taisyklėms. Pataisą inicijavo Š.Gustainis. Jis patvirtino, kad apie tai ir buvo daugiausia klausinėjamas.

„Pagrindas buvo apie kreditus, bet aš nežinau, kiek aš galiu pasakoti šitoje vietoje. Bet nieko naujo, ko nebuvo spaudoje, tikrai nebuvo. Tą ir prokurorui pasakiau, tą buvau ir viešai pasakęs: tai buvo mano iniciatyva, ji yra gimusi iš tų dalykų, kai viena valstybės institucija sako, kad tai prieštarauja kažkam, o kita, remdamasi tuo pačiu Vyriausybės nutarimu, sako, kad ne, neprieštarauja. Aš tiesiog negaliu užsimerkti, todėl ir du kartus bandžiau teikti, bandydamas įrodyti tą komitetui, Seimui“, – aiškino Š. Gustainis.

Lapkričio pabaigoje Vilniaus savivaldybės taryboje pradėjęs dirbti liberalas šio posto nežada atsisakyti, kadangi jam nėra pareikšti įtarimai.

„Dirbsiu – tai nauja, kol kas įdomiau, nei Seime buvo. Kiek tik galėsiu, tiek padėsiu. Kadangi iš viso nekalbama apie jokius įtarimus, aš atmetu visą šitą variantą. Manyčiau, kad tai būtų per didelis galbūt žingsnis mano situacijoje, einant kaip liudininkui, bandant atsakyti į klausimus, kur ne pats figūruoju“, – dėstė jis.

Apie planuojamą apklausą prokuratūroje politikas viešai neskelbė. Anot Š.Gustainio, tai nėra dalykas, kuriuo įprasta girtis viešai.

„Tai tikrai nėra tas daiktas, kurį reiktų ar galima būtų slėpti, bet aš nemanau, kad nors vienas žmogus puls girtis tokiais dalykais. Tikrai į tą pastatą norisi ateiti ne tokiomis aplinkybėmis, kad ir koks jis baisus bebūtų“, – paaiškino politikas.

„Aš žmogus sąžiningas. Gavęs pakvietimą čia pasakiau, kad esu visiškai ramus, mano sąžinės priekaištų nėra šioje vietoje. Galvojau, galbūt kažko aš dar nežinau, bet per visą šiandienos apklausą toks pat ramus savo atžvilgiu ir likau“, – pridūrė jis.

Š. Gustainis iki praėjusios savaitės buvo Liberalų sąjūdžio Vilniaus skyriaus vicepirmininkas.

Savo „Facebook“ paskyroje šių metų rugsėjį jis teigė, kad pataisą, susijusią su vartojimo kredito gavėjo kreditingumo įvertinimu, pateikė atsižvelgęs į Europos Komisijos direktyvą, ES ir Lietuvos institucijų pozicijas.

Jo pateiktu siūlymu, kreditingumas galėjo būti vertinamas tiek remiantis informacija, gauta iš kredito gavėjo ir ją patikrinus registruose ir informacinėse sistemose, tiek pagrindžiant kreditingumą kitais duomenimis, dokumentais ir įrodymais. Pasak Š.Gustainio, jo pataisai Biudžeto ir finansų bei Ekonomikos komitetai nepritarė, nes buvo pritarta platesnei Seimo nario Povilo Gylio siūlytai pataisai.

Š. Gustainio iniciatyvą tuomet palaikė ir tuometinis Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys, kuriam šiame tyrime taip pat yra pareikšti įtarimai dėl kyšininkavimo.

Teisėsauga šiuo metu atlieka tyrimą, kuriame buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E.Masiulis įtariamas iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento R. Kurlianskio už „tam tikrus šiam koncernui palankius ir finansiškai naudingus sprendimus“ savo bei kitų naudai priėmė 106 tūkst. eurų kyšį.

Teisėsaugos tyrime dėl politinės korupcijos taip pat apklausta ir dalis praėjusios kadencijos Seimo liberalų.

Kaip specialieji liudytojai šiame tyrime buvo apklausti „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus, koncerno valdybos narys Romanas Raulynaitis ir Seimo narys liberalas Gintaras Steponavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.