Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.15 15:48

Nutraukiamas Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimas

ELTA 2016.12.15 15:48

Nutraukiamas Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimas – ketvirtadienį tokią sutartį pasirašė Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra (RATA) ir Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.  

Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje saugomos neišrūšiuotos ir neapdorotos trumpaamžės ir ilgaamžės radioaktyviosios atliekos. Atlikus išsamų saugos vertinimą buvo nustatyta, kad žemės paviršiuje įrengti inžineriniai barjerai negali užtikrinti ilgalaikės saugos nuo radionuklidų sklaidos, todėl radioaktyviųjų atliekų saugykla negali būti pertvarkyta į atliekyną.

Be to, netoli saugyklos yra Bartkuškio telmologininis draustinis ir Kernavės kultūrinis rezervatas (UNESCO pasaulio paveldo objektas). Siekiant apsaugoti aplinką nuo potencialios grėsmės, radioaktyviosios atliekos iš saugyklos bus išimtos ir sutvarkytos, o saugyklos teritorijai bus panaikinta kontrolė radiaciniu požiūriu. Numatoma, kad atliekos bus išimtos ir teritorija sutvarkyta iki 2023 metų, įgyvendinant Europos Sąjungos finansuojamą projektą.

Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykla įrengta 1963 metais Širvintų rajone, Bartkuškio miške, maždaug 40 km nuo Vilniaus. Čia buvo kaupiamos pramonėje, medicinoje ir mokslinių tyrimų metu susidariusios radioaktyviosios atliekos. Į saugyklą Bartkuškio miške radioaktyviosios atliekos buvo vežamos iki 1989 metų. Saugyklos uždarymo metu sukaupta apie 120 m3 radioaktyviųjų atliekų. Šia saugykla rūpinasi RATA: užtikrina fizinę saugą, vykdo aplinkos stebėseną – stebi ir vertina greta esančio dirvožemio, vandens, augmenijos sudėtį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi