Lietuvoje

2016.12.15 13:59

Seimas svarstys siūlymą keisti Laisvės premijos įstatymą

LRT.lt2016.12.15 13:59

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis pristatė kartu su Seimo narių grupe teikiamas Laisvės premijos įstatymo pataisas, kuriomis siūloma suteikti galimybę Laisvės premijų komisijai atrinkti daugiau kaip vieną pretendentą premijai gauti.

Šiuo metu galiojančiame įstatyme nustatyta, kad kiekvienais metais skiriama tik viena premija, pretendentą premijai gauti atrenka Laisvės premijų komisija ir pateikia Seimui išvadas apie atrinktą pretendentą premijai gauti.

Siūloma nustatyti, kad Laisvės premija galėtų būti skiriama asmenų grupei.

„Galimi atvejai, kai gindami žmogaus teises, plėtodami demokratiją ar skatindami tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą, veikė ne vienas, o kartu keli asmenys, todėl įvertinti tokių asmenų ir organizacijų pasiekimus ir indėlį, galima tik bendrai, neišskiriant kiekvieno jų atskirai“, – pažymėjo Seimo pirmininkas.

Įstatyme taip pat siūloma įtvirtinti, kad išimtiniais atvejais, atsižvelgdama į ypatingus asmens ar organizacijos pasiekimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą, komisija gali pateikti Seimui siūlymą ir išvadą dėl pretendento antrai tais metais Laivės premijai gauti. Tokiam asmeniui taip pat būtų skiriama 5 tūkstančių eurų dydžio premija, kuri būtų mokama iš Lietuvos Respublikos Seimo biudžeto.

Įstatyme įtvirtinta, kad premija Seimo nutarimu paskiriama iki gruodžio 23 dienos. Teikiamomis pataisomis siūloma, kad šis terminas nebūtų taikomas, kai Laisvės premija skiriama antram asmeniui, tačiau šiuo atveju Seimas Laivės premiją nutarimu turi paskirti ne vėliau kaip iki sausio 13 dienos – Laisvės premijos įteikimo dienos.

Projektui po pateikimo pritarė 100, prieš balsavo 4, susilaikė 4 Seimo nariai. Projektą nuspręsta svarstyti ypatingos skubos tvarka vakariniame posėdyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.