Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.15 14:56

E. Misiūnas: policijos reforma stabdoma iki 2017 metų vidurio

BNS 2016.12.15 14:56

Su policijos generaliniu komisaru Linu Pernavu sutarta stabdyti policijos reformą iki 2017 metų vidurio, sako naujasis vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.

„Dabar vyksta policijos reforma ir su policijos vadu yra sutarta tą reformą sustabdyti iki 2017 metų vidurio“, – interviu BNS ketvirtadienį sakė E.Misiūnas.

Vėliau ministras patikslino, kad reforma stabdoma ne iki konkrečios datos, o iki tol, kol bus objektyviai įvertinta jos nauda.

Pareigūnų profesinės sąjungos pritaria vidaus reikalų ministro E. Misiūno paskelbtam policijos reformos stabdymui. Anot jų, per pastaruosius metus policijos sistema susiskaldė, nemaža dalis profesionalų paliko tarnybą, todėl laukia ilgas ir sunkus darbas, siekiant saugių darbo sąlygų ir realaus policijos pareigūnų pajamų didinimo.

„Toks naujojo ministro sprendimas, išties, sveikintinas, ypač dėl to, kad priimtas nedelsiant ir nelaukiant, kas bus toliau. Pastaruosius metus, o ypač paskutinį pusmetį, policijos sistema patyrė daug smūgių, prarado daug patyrusių pareigūnų“, – teigia NPPSS tarybos narė, Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.

NPPSS vadovas Vladimir Banel teigia, kad pokyčiai būtini tam, kad policininkai turėtų geresnes sąlygas vykdyti savo pareigas, o už pavojingą darbą gautų atitinkamą darbo užmokestį. „Visuomenė tokiu atveju gautų kokybiškesnes viešojo saugumo paslaugas. Tačiau tokiais būdais, kaip tai buvo daroma, reforma šių tikslų nepasieks. Viliuosi, kad naujas vidaus reikalų ministras bendromis jėgomis su policijos vadovybe, profesinėmis sąjungomis, pareigūnais padės sureguliuoti policijos sistemos darbą ir pasirengimą reformai.“

Policijos departamento vadovybė ėmėsi reformuoti policiją šiemet, argumentuodama, jog tai padidins visuomenės saugumą, patruliuojančių policininkų skaičių ir gerins pareigūnų darbo sąlygas. Pradėta jungti viešąją ir kriminalinę policiją komisariatuose, atsisakoma budėtojų, taip mažinant kabinetuose dirbančių pareigūnų skaičių.

Reformai  priešinosi pareigūnų profesinės sąjungos. Anot jų lyderių, pareigūnai pasigenda aiškumo, kokie departamentų padaliniai ir kaip veiks po reorganizacijos, kokie yra vertinimo kriterijai norintiesiems eiti naujas pareigas. Esą dalis asmenų į pareigas perkeliami nepaisant to, kad neatitinka reikalavimų. Profsąjungų atstovų teigimu, pavyzdžiui, tyrėjams priskiriamos naujos funkcijos – užtikrinti viešąją tvarką ir patruliuoti, nors jie tam nėra paruošti.

„Pažiūrėsime rodiklius, kaip ta reforma pasiteisino, nes viešojoje erdvėje yra daug emocijų, daug informacijos, kad galbūt kažkas ne taip vyksta su ta reforma“, – sakė E. Misiūnas.

„Ji gali būti pati nuostabiausia, bet jeigu jos įgyvendinimas yra netinkamas, komunikacija su pareigūnais negera, tai ir tos socialinės pasekmės atsiranda. Tai aš pabandysiu įsigilinti į tą sritį, susitiksime su policijos vadais, su profesinių sąjungų lyderiais, galbūt su pačiais pareigūnais, ir bandysime išspręsti. Nes ant popieriaus reforma ir jos nauda policijos sistemai yra akivaizdi. Pagal ją turėtų ir daugėti policijos pareigūnų gatvėse, ir trumpėti reakcijos laikas, bet skaičiai, kiek pareigūnų išėjo iš tarnybos, kelia nerimą“, – pridūrė jis.

„Vis dėlto jeigu pareigūnai išeis, kad ir kokia nuostabi bus ta reforma, užtikrinti viešąjį saugumą bus žymiai sudėtingiau. Nes klausimas,ar vien tik pareigūnų buvimas gatvėje yra viešojo saugumo tikslas“, – kalbėjo ministras.

BNS kol kas nepavyko susisiekti su policijos vadovybe.

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas anksčiau yra sakęs, jog po reformos šalies miestuose ir miesteliuose vietoje dabar gatvėse patruliuojančių 1,5 tūkst. pareigūnų bus ne mažiau 3 tūkst. policininkų. Iki 2020-ųjų tikimasi pasiekti, kad mažiausias pareigūnų darbo užmokestis būtų 1 tūkst. eurų. Komisaras anksčiau yra įvardijęs, kad po reformos iš beveik penkių dešimčių buvusių areštinių šalyje planuojama palikti 15, iš 80 policijos budėtojų skyrių palikti 10. Dalyje policijos komisariatų pertvarka jau yra įgyvendinama.

Policijos departamento veiksmus spalio pradžioje sukritikavo ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, sulaukusi profesinių sąjungų kreipimosi. Ji paragino generalinį policijos komisarą tęsti reformą tik įvertinus pirmuosius jos rezultatus ir tik įsitikinus, kad tai pagerino policijos darbą ir padidino žmonių saugumą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi