Lietuvoje

2013.04.15 07:16

Kontrabandininkai neverkia tik Pagėgiuose

Už kontrabandos gabenimą nubausti ir jų šeimoms tekdavusią socialinę paramą dėl to praradę gyventojai tikina esantys nepagrįstai „skriaudžiami“, o savivaldybių atstovai pripažįsta, kad ši kontrabandininkų auklėjimo priemonė valstybei ekonominio efekto neduoda. Paradoksas – tokios problemos visiškai neaktualios Pagėgiams, rašo „Lietuvos žinios“.

Už kontrabandos gabenimą nubausti ir jų šeimoms tekdavusią socialinę paramą dėl to praradę gyventojai tikina esantys nepagrįstai „skriaudžiami“, o savivaldybių atstovai pripažįsta, kad ši kontrabandininkų auklėjimo priemonė valstybei ekonominio efekto neduoda. Paradoksas – tokios problemos visiškai neaktualios Pagėgiams, rašo „Lietuvos žinios“.

Informaciją apie sulaikytus ir nubaustus kontrabandos iš Kaliningrado srities ir Baltarusijos gabentojus Lietuvos savivaldybių administracijoms teritorinės muitinės teikia nuo praėjusių metų pradžios. Jei tarp šių asmenų būna socialinės paramos gavėjų, pašalpų mokėjimas jiems pusei metų sustabdomas.

Nesijaučia nusikaltę

Vilkaviškio rajone viena pirmųjų naująją tvarką pajuto Reginos R. (moters vardas jos prašymu pakeistas – aut.) šeima. Anot tris vaikus auginančios ir niekur nedirbančios moters, dar pernai jos sutuoktinis, grįždamas iš Kaliningrado srities, įkliuvo Kybartų pasienio poste. Vyras į Lietuvą tikėjosi parsivežti gerokai daugiau negu leidžiama rūkalų.

„Kaip tik tądien muitinėje vyko kažin kokie tikrinimai, ir jis pataikė „ant tos bangos“. Už cigarečių gabenimą vyrui buvo skirta beveik 5 tūkst. litų bauda. Nė neįsivaizduoju, kaip sugebėsime ją sumokėti, nes mano sutuoktinis taip pat niekur nedirba. Ir dar sumažino mums skiriamą socialinę išmoką. Iš ko reikės gyventi?“ – skundėsi Regina R.

Moteris pabrėžė, kad į gretimą šalį pigesnių degalų ir rūkalų jos vyras važinėjo ne iš gero gyvenimo – reikėjo kaip nors užsidirbti pragyvenimui, mat verstis tik iš socialinių pašalpų šeima neįstengė. Tačiau LŽ paklausta, ar negalėtų ji su vyru susirasti darbą, Regina R. atsakė, esą juodviem dirbti „neapsimokėtų, nes darbdaviai mažai moka“.

Skaičiuoja dešimtimis

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Danutė Grabauskienė neslėpė, kad socialinės paramos lėšų mokėjimas sustabdytas ne vienai šio rajono gyventojų šeimai. Pernai dėl kontrabandos pašalpų neteko 49 asmenys, šiemet – dar septyni.

„Iš Kauno teritorinės muitinės nuolat gauname ilgus sąrašus nubaustųjų pavardžių. Matyt, daug vilkaviškiečių važinėja ir įkliūva. Tačiau paramos gavėjų tarp jų nėra itin daug. Nutraukdami pašalpų mokėjimą paaiškiname žmonėms, kodėl taip darome. Ne mūsų valioje ką nors pakeisti – ir mes, ir gaunantieji paramą privalo laikytis įstatymų“, – teigė D. Grabauskienė.

Priekaištų dėl nutrauktų socialinių išmokų mokėjimo iš kontrabandininkų sulaukia ne tik Vilkaviškio, bet ir Jurbarko, Šakių, kitų Kaliningrado srities ar Baltarusijos pasienyje esančių savivaldybių socialiniai darbuotojai.

Kaip LŽ pripažino Jurbarko rajono Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Inga Kornikaitė, nors pernai dėl kontrabandos išmokų neteko 11 asmenų, o šiemet tokias sankcijas numatyta pritaikyti dar keliems asmenims, tai dar nereiškia, kad be socialinių pašalpų lieka ištisos šeimos.

„Išmokos yra sumažinamos. Jų negauna tik tėvai, o vaikams pašalpos mokamos toliau, nes Piniginės paramos įstatymas numato, kad jei šeimoje yra vaikų, pirmiausia privalome atsižvelgti į jų poreikius“, – aiškino I. Kornikaitė.

Minimalus taupymas

Visi LŽ kalbinti merijų specialistai pabrėžė, kad sprendimas atimti socialines išmokas iš įkliuvusių kontrabandininkų veikiau yra prevencinė priemonė įstatymų pažeidėjams, bet ne priemonė mažinti savivaldybių išlaidas socialinėms reikmėms. Kaip tikino vilkaviškietė D. Grabauskienė, paramos mokėjimas jų rajone nutrauktas pusšimčiui gyventojų, tačiau išlaidos socialinėms reikmėms per mėnesį sumažėjo vos keliais tūkstančiais litų. „Pernai mums reikėjo daugiau kaip milijono litų per mėnesį, iš esmės tiek pat reikia ir šiemet. Didelio ekonominio efekto nėra“, – sakė ji.

D. Grabauskienės manymu, kur kas efektyviau socialinei paramai skirtos lėšos būtų taupomos, jei vėl būtų grįžta prie tvarkos, kai darbo biržoje užsiregistravęs asmuo negalėtų jau tą pačią dieną prašyti ir socialinės pašalpos. Mat būtent nuo praėjusių metų pradžios įsigaliojusi naujovė ir išplėtė paramos prašytojų gretas. Socialines išmokas Vilkaviškio rajone šiuo metu gauna apie pustrečio tūkstančio šeimų.

Vos vienas atvejis

Nors esama savivaldybių, kuriose socialinės paramos teikimas sustabdytas dešimtims kontrabandos gabentojų, prie pat Rusijos sienos įsikūrusių Pagėgių valdininkai tikina, kad per visus praėjusius metus jiems tai teko padaryti vos vieną kartą. Šiemet tokių atvejų apskritai dar nebuvo, nors iš Klaipėdos teritorinės muitinės gaunami nubaustų kontrabandininkų sąrašai nėra trumpi – juose dešimtys pagėgiškių pavardžių.

„Gal čia „kalta“ mūsų nedidelė savivaldybė. Turime tik 12 tūkst. gyventojų, o visa teritorija suskirstyta į penkias seniūnijas. Tad kiekvienoje seniūnijoje dirbantys socialiniai darbuotojai palyginti gerai pažįsta beveik visus žmones, tarp jų ir paramos prašytojus“, – svarstė Pagėgių savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Daiva Vaitiekienė.

Pasak jos, jei seniūnijų socialiniai darbuotojai nutuokia, kad paramos pageidaujantis asmuo gali turėti neoficialių pragyvenimo šaltinių, tol apeliuoja į įstatymus, kol žmogus išeina taip ir neparašęs prašymo.

D. Vaitiekienės teigimu, socialiniai darbuotojai dažnai žino ne vien tai, kuo verčiasi kuris nors socialinės paramos prašantis gyventojas, bet ir tai, ar iš tikrųjų tas žmogus yra vienišas, o gal turi „paslėpęs“ sugyventinį. Todėl socialines išmokas esą gauna tik tie, kuriems jos tikrai reikalingos.

Keli tūkstančiai pažeidimų

Muitinės departamento atstovė spaudai Gintarė Vitkauskaitė-Šatkauskienė LŽ teigė, jog teikti savivaldybėms ir kitoms valstybės institucijoms informaciją apie asmenis, nubaustus už kontrabandą ir neteisėtą akcizais apmokestinamų prekių gabenimą, muitininkai privalo pagal Oficialiai neapskaitomos ekonomikos reiškinių kontrolės priemonių planą.

Pernai savivaldybės iš viso buvo informuotos apie beveik 1000 žmonių, padariusių muitų teisės aktų pažeidimų. Per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos muitinė iš viso nustatė 2862 pažeidimus. Surašyti 1386 administracinių teisės pažeidimų protokolai dėl prekių gabenimo pažeidimų ir kontrabandos. Pernai dėl šių priežasčių buvo surašyti 4865 administracinių teisės pažeidimų protokolai. Taip pat pradėti 186 ikiteisminiai tyrimai tais atvejais, kai sulaikytų prekių vertė viršijo 32 500 litų. Per pirmąjį šių metų ketvirtį pradėtas 61 toks tyrimas.