Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.13 13:29

Naują gynybos susitarimą su JAV norima pasirašyti iki D. Trumpo inauguracijos

ELTA 2016.12.13 13:29

JAV karių ir civilinio personalo buvimą Lietuvoje apibrėžiantį susitarimą tarp Vilniaus ir Vašingtono siekiama pasirašyti su dabartinio JAV prezidento Baracko Obamos administracija.

Panorusių likti neįvardytais Lietuvos pareigūnų teigimu, abi valstybės sutaria, kad susitarimo pasirašymas turėtų įvykti iki išrinktojo JAV prezidento Donaldo Traupo inauguracijos, kuri numatoma 2017 m. sausio 20 d. Susitarimo projektą lydinčiuose dokumentuose teigiama, kad „neformaliais diplomatiniais kanalais“ skubinti pasirašymą Lietuvą paragino JAV pareigūnai.

„Kitu atveju Susitarimo dėl bendradarbiavimo gynybos srityje pasirašymas, tikėtina, būtų iš JAV pusės atidėtas neribotam laikotarpiui dėl laiko, reikalingo naujajai JAV administracijai susidėlioti prioritetus ir darbotvarkę“, – sakoma Krašto apsaugos ministerijos rašte vyriausybei.

Šiuo metu dalis susitarimų su JAV dėl pajėgų buvimo Lietuvoje baigia galioti 2017 m., o naujasis susitarimas amerikiečių pajėgų statusą apibrėžtų išsamiau. Teisės aktų projektų sistemoje paviešintame dokumento negalutiniame variante matyti, kad Lietuva atsisakys pirminės baudžiamosios jurisdikcijos amerikiečių personalui, tačiau išskirtiniais atvejais JAV kariai galės būti teisiami ir Lietuvoje pagal vietos teisę. Amerikiečiai tam numatytose vietose taip pat galės statyti jiems reikalingą karinę infrastruktūrą ir į ją netrukdomai patekti, bet Lietuva išlaikys nuosavybės teisę į šiuos objektus.

Sutarties projekte taip pat numatomos pridėtinės vertės, akcizų ir kitos mokestinės lengvatos amerikiečių perkamoms prekėms tiek tarnybos, tiek asmeninėms reikmėms. Kariai, civilinis personalas, šeimos nariai į Lietuvą galės atvykti be vizų, tačiau visi asmenys be išimties privalės turėti galiojančius dokumentus, taip pat atitinkamų JAV institucijų išduotus leidimus būti Lietuvoje ir apie jų atvykimą turės būti informuojamos institucijos Vilniuje.

Panašius gynybinius susitarimus JAV yra sudariusios su daugiau nei 100 valstybių, kaimyninė Lenkija tokį dokumentą pasirašė 2010 m., Vašingtonas šiuo metu taip pat vykdo derybas dėl sutarties atnaujinimo su Belgija.

Po Rusijos įvykdytos Ukrainos Krymo pusiasalio aneksijos JAV pratybų tikslais Lietuvoje rotuoja kuopos dydžio karių kontingentą, taip pat NATO rytinio flango valstybėse, tarp jų ir Lietuvoje, yra iš anksto dislokavusi karinės technikos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi