Lietuvoje

2016.12.13 09:54

Socialinio modelio įsigaliojimo klausimas nukeltas ketvirtadieniui

Mindaugas Aušra, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2016.12.13 09:54

Antradienį Seime planuotas svarstyti socialinio modelio įsigaliojimo klausimas nukeltas ketvirtadieniui. siūlymą pusmečiui atidėti Darbo kodekso įsigaliojimą prašo keturios profsąjungos.

Profsąjungų atstovai prašo Seimo, kad Darbo kodekso (DK) įsigaliojimas būtų atidėtas iki kitų metų liepos 1-osios. Esą per pusmetį dokumentas bus iš naujo įvertintas, nes anksčiau padarytos kodekso pataisos, pasak profsąjungų, yra neesminės.

„Nuspręsta, kad dar naujoji vyriausybė pasižiūrės, ir bus ketvirtadienį“, – BNS sakė Seimo seniūnų sueigos narys socialdemokratas Gediminas Kirkilas.

Seimas svarsto siūlymą iki 2017 metų liepos atidėti dalies socialinio modelio, numatančio darbo rinkos ir socialinio draudimo pokyčius, įstatymų įsigaliojimą – tai leistų kitąmet sutaupyti apie 80 mln. eurų.

Pagal „valstiečių“ ir socialdemokratų siūlomus pakeitimus, be Darbo kodekso įsigaliojimo nukėlimo pusmečiui, iš Valstybinio socialinio draudimo įstatymo siūloma išbraukti nuostatą, kad iki liepos sudaromoms terminuotoms darbo sutartims nedarbo draudimo įmokos tarifas būtų didinamas dukart. Taip pat siūloma visiškai atšaukti Seimo anksčiau numatytas „Sodros“ įmokų lubas ir keisti valdžios įsipareigojimą darbdaviams kasmet po 1 procentinį punktą mažinti darbdavio įmoką „Sodrai “, kuri dabar siekia 31 procentą.

Paskirtasis septynioliktosios vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis Seime yra teigęs, kad dialogas su socialiniais  partneriais – profesinėmis sąjungomis ir darbdaviais – leidžia teigti, kad po pusmečio taisymo socialinis modelis bus „visiškai kitoks“.

Gruodžio pradžioje valdančioji koalicija inicijavo DK ir dalies socialinio modelio įstatymų atidėjimą. Už vėlesnį įsigaliojimą pasisakantys Seimo nariai teigia, kad taip suinteresuotos pusės turės laiko pateikti pasiūlymų, subalansuosiančių darbuotojų ir darbdavių santykius.

Taip pat norima sukurti trišalę tarybą, kuri nuo sausio pradžios pradėtų spręsti socialinio modelio klausimus. Tuo metu opozicijos nuomone, atidėjus DK įsigaliojimą, Europos Komisija gali nepripažinti Lietuvai teisės papildomai didinti deficitą 250 milijonų eurų suma, kurios reikia socialinio modelio įgyvendinimui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.