Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.12 13:05

Lietuvos verslininkas – pagrindinis kaltinamasis Baltarusiją purtančioje kyšininkavimo byloje

15min.lt 2016.12.12 13:05

Vilnietis verslininkas, bendrovės „Lietuvos tranzitas“ komercijos vadovas Artūras Turajevas šventes praleis viename iš Minsko kalėjimų. Jis kartu su 15 Baltarusijos muitinės pareigūnų yra teisiamas stambioje kyšininkavimo byloje. Penkerius metus Baltarusijos sieną ties Medininkais kirto tūkstančiai netikrinamų vilkikų, nes muitininkai imdavo kyšius.

Baltarusijoje ši byla sulaukė didelio visuomenės ir žiniasklaidos susidomėjimo, nes teisiami įvairaus rango muitininkai, dirbę Kamenij Log muitinės poste, pasienyje su Lietuva. Iš 96 ten dirbusių pareigūnų už grotų atsidūrė daugiau nei pusė.

A. Turajevas bei dar vienas Baltarusijos verslininkas kaltinami kyšių davimu. O pareigūnų namuose rasti 2,2 mln. JAV dolerių, rašo baltarusių žiniasklaida. Didžiausia suma – 1,8 mln. JAV dolerių rasti buvusio pareigūno Garniko Sarumianeco namuose.

Baltarusijos žiniasklaida rašo, kad kyšiai buvo duodami daugiausia už gėlių pervežimą, taip pat ir už krovinius, kurių muitininkai net nematė. Vilniuje registruota bendrovė „Lietuvos tranzitas“ teikia krovinių pervežimo ir logistikos paslaugas.

Pareigūnų sulaikymai prasidėjo dar 2015 metų kovą. Iš 96 Kamenij Log dirbusių muitininkų 58 buvo sulaikyti. Akylai saugomi pareigūnai teisiami skirtinguose Minsko teismuose, nes į vieną patalpą jie tiesiog netilptų.

Baltarusiai rašo, kad 29 metų Lietuvos pilietis A. Turajevas yra jauniausias tarp teisiamųjų. Pirmąjį teismo posėdį gruodžio 5 dieną lietuvio atvyko palaikyti jo žmona, rūbų modeliuotoja Rasa Turajeva.

Kyšininkavimo atvejai užfiksuoti dar 2010 metais, kai Baltarusijos verslininkas kartu su muitinės posto viršininku sukūrė nusikalstamą grupuotę. Tais pačiais metais jie sutarė su A. Turajevu, kad už kyšius pareigūnai per sieną praleis krovinius be jokios kontrolės.

Daugiausiai pervežta skintų gėlių. Teismo posėdžiuose paaiškėjo, kokio dydžio kyšiai buvo brukami pareigūnams. Pavyzdžiui, vieno vilkiko su gėlėmis praleidimas kainavo 250 JAV dolerių, o vilkikai su kitomis prekėmis, kurių muitininkai net netikrino, per pasienį būdavo praleidžiami sumokant 750 JAV dolerių.

Skelbiama, kad per penkerius metus taip sieną kirto tūkstančiai vilkikų, o muitininkai buvo sukūrę alternatyvų tinklą pokalbiams telefonu, kur tarėsi dėl kyšių, krovinių.

Šią savaitę tęsiasi bylos nagrinėjimas, o kaltinamiesiems gresia iki 15 metų nelaisvės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi