Lietuvoje

2016.12.11 17:08

Didmiesčiuose augantys neįgalūs vaikai susiduria su izoliacija

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.12.11 17:08

Judėjimo negalią turintys darželinukai ir mokyklinio amžiaus vaikai nesulaukia valdžios dėmesio sprendžiant jų švietimo klausimus. Pasak tokius vaikus vienijančios organizacijos, mokyklos, ypač didžiuosiuose šalies miestuose, nenori mokyti judėjimo negalią turinčių vaikų ir siūlo jiems alternatyvą – ugdymą namuose ar specializuotose mokyklose.

Pasak sergančiųjų genetinėmis nervų, raumenų ligomis asociacijos „Sraunija“ vadovės rajonuose padėtis geresnė – mokyklos ar darželiai tokius vaikus priima ir integruoja be didesnių problemų, tuo metu didžiuosiuose šalies miestuose leisti į norimą mokyklą vaiką ratukuose – didžiulė problema. Mokyklų vadovai sužinoję, kad vaikas neįgalus, esą tiesiog atsisako priimti.  

Be to, daugelis mokyklų nepritaikytos judėjimo negalią turintiems vaikams – nėra keltuvų, nėra apmokomos lydinčių asmenų paslaugos.

Turintiems fizinę negalią, bet psichiškai sveikiems vaikams, pasak tėvų, neretai siūloma vaikus mokyti namuose ar leisti į specializuotas mokyklas, skirtas turintiems psichinių sutrikimų.

Pasak medikų, tai yra neteisinga mat dažnai judėjimo sutrikimų turintieji – labai gabūs, tereikia suteikti jiems tinkamą išsilavinimą.

„Jie [žmonės su fizine negalia] niekada gyvenime negalės dirbti nekvalifikuoto, fizinio, sunkaus darbo, todėl jiems ypač svarbu išnaudoti savo potencialą, intelektą. Tyrimais įrodyta, kad kaip kompensacija už sunkesnę negalią, jei nepažeistos pažintinės funkcijos, tokių vaikų pasiekimai yra dar geresni“, – sakė Kauno klinikų vaikų neurologė, Vaikų retų ligų asociacijos valdybos narė Milda Dambrauskienė.

Kauno vadovai dėl esamos padėties atsakomybę meta švietimo sistemai ir mokyklų bendruomenėms.

„Nėra paslaptis, kad mes turime tokių skaudulių, kuomet mokosi kitoks vaikas – su specialiaisiais poreikiais ar iš vaikų namų. Tuomet bendruomenė renka parašus už to vaiko izoliaciją“, – tvirtino Kauno vicemerė Rasa Šnapštienė.

Pasak valdininkų, Kaune yra keturios neįgaliems vaikams pritaikytos mokyklos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.