Lietuvoje

2013.04.13 10:09

Kas užsienyje daro įtaką, o kas reprezentuoja

Tomas Bašarovas, „Lietuvos žinios“2013.04.13 10:09

Artėjantis Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungos (ES) Tarybai tris aukščiausius mūsų šalies vadovus skatina vis dažniau lankytis užsienyje. Kalbėdami apie šių vizitų reikšmę politologai pozityviai vertina prezidentės ir premjero pastangas.  

Artėjantis Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungos (ES) Tarybai tris aukščiausius mūsų šalies vadovus skatina vis dažniau lankytis užsienyje. Kalbėdami apie šių vizitų reikšmę politologai pozityviai vertina prezidentės ir premjero pastangas.

Pastarąjį pusmetį į užsienį dažniausiai vyko prezidentė Dalia Grybauskaitė. Nuo jos vos keliais vizitais atsiliko pernai gruodžio viduryje naujajai Vyriausybei vadovauti pradėjęs Algirdas Butkevičius. Aktyviai svečias šalis ir jų parlamentus narstė lapkričio viduryje Seimo pirmininku tapęs Vydas Gedvilas.

Sprendė ES reikalus

Prezidentė D.Grybauskaitė minėtu laikotarpiu į užsienį vyko devynis kartus. Dažniausiai jai teko lankytis Briuselyje. Nuo praėjusių metų lapkričio ji keturis sykius vyko į Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdžius, kur buvo sprendžiami aktualūs europinės darbotvarkės klausimai. Užsienyje D.Grybauskaitė viešėjo ne kartą ir dalyvaudama tarptautiniuose renginiuose bei iškilmėse. Pernai gruodį ji kartu su Europos šalių lyderiais ir ES vadovais dalyvavo Nobelio taikos premijos teikimo ceremonijoje Osle, šįmet – tarptautinėje Miuncheno saugumo konferencijoje, kovą buvo naujojo popiežiaus Pranciškaus inauguracijos iškilmėse Vatikane.

Šių metų pradžioje su oficialiu vizitu D.Grybauskaitė lankėsi Danijoje. Šią savaitę prezidentė viešėjo Norvegijoje, ten buvo susitikusi su karaliumi Haraldu V, šalies premjeru. Kitą savaitę, pasak prezidentės atstovų, ji ketina vykti į Londoną, buvusios britų premjerės Margaret Thatcher laidotuves.

Planuojami vizitai – paslaptis

Nuo šio Seimo kadencijos pradžios parlamento vadovas V. Gedvilas svečiavosi jau penkiose užsienio šalyse. Pirmiausia jis kaimynės Latvijos parlamento pirmininkės kvietimu lankėsi Rygoje, šįmet V.Gedvilui teko pasisvečiuoti Estijos ir Švedijos parlamentuose. Prieš savaitę „darbietis“ buvo išvykęs į Marselį, kur dalyvavo pirmajame ES ir Viduržemio jūros regiono valstybių sąjungos parlamentų pirmininkų susitikime. Seimo vadovas šio renginio dalyviams pristatė artėjančio Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai prioritetus. Iš Marselio Seimo pirmininko komandiruotės maršrutas nusidriekė į Briuselį, ten V. Gedvilas susitiko su NATO generaliniu sekretoriumi.

Seimo pirmininko sekretoriato vadovas Egidijus Rumbutis LŽ teigė, kad šįmet dauguma užsienio vizitų, į kuriuos vyks V. Gedvilas, bus susiję su Lietuvos pirmininkavimu ES Tarybai. Artimiausių planuojamų parlamento vadovo kelionių E. Rumbutis neatskleidė, nes tai esą „riboto naudojimo informacija“.

Pradėjo nuo kaimynų

Premjeras A.Butkevičius užsienio vizitus pradėjo nuo valstybių kaimynių. Jis lankėsi Latvijoje ir Estijoje, kur susitiko su šių šalių vadovais. Dar sykį Rygoje premjeras viešėjo nuvykęs į Šiaurės ateities forumą, šiame renginyje dalyvavo aštuoni Baltijos ir Šiaurės šalių vyriausybių vadovai. Europinės darbotvarkės klausimus, pasiruošimą pirmininkauti ES Tarybai premjeras aptarė Briuselyje susitikęs su Bendrijos institucijų vadovais. Su darbo vizitu A.Butkevičius lankėsi Lenkijoje ir Rusijoje.

Šią savaitę premjeras grįžo iš Azerbaidžano, kur dalyvavo Pasaulio ekonomikos forume apie Vidurio Azijos ateitį, susitiko su šalies prezidentu. Iš viso A.Butkevičius, tapęs Vyriausybės vadovu, su darbo vizitais į užsienį jau vyko septynis kartus.

Kaip LŽ teigė premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė, artimiausias A.Butkevičiaus vizitas numatytas jau kitą savaitę – Stokholme jis susitiks su Švedijos premjeru. Dar vienas Vyriausybės vadovo vizitas šį mėnesį planuojamas į Briuselį. „Su premjeru turėtų vykti ir kiti ministrų kabineto nariai“, – sakė E. Butkutė-Lazdauskienė.

Europinė kryptis – sveikintina

Politologo Lauro Bielinio įsitikinimu, aukščiausių šalies vadovų užsienio vizitų maršrutus lemia artėjantis Lietuvos pirmininkavimas ES Tarybai. „Nori ar nenori, mūsų aukščiausi asmenys turi derinti labai daug klausimų su įvairiomis šalimis, ypač su ES valstybėmis, todėl neišvengiamai užsienio vizitų dinamika didėja“, – LŽ sakė jis.

Geopolitinių studijų centro ekspertas Vadimas Volovojus ypač sveikintinais laiko prezidentės europinius vizitus, jos aktyvų dalyvavimą EVT posėdžiuose. „Jie tikrai duoda apčiuopiamų rezultatų mūsų valstybei, gal mes jų akivaizdžiai nematome, bet ši kryptis – sveikintina ir vertinga“, – teigė jis.

Tuo metu L. Bielinis dalį šalies vadovės užsienio vizitų įvardijo kaip neišvengiamus mandagumo išvažiavimus. Didžiausią reikšmę, pasak jo, turi vizitai į Skandinaviją.

Abu politologai pozityviai vertina ir Vyriausybės vadovo A.Butkevičiaus darbo vizitus į užsienį. „Labai sveikintina, kad pagaliau premjeras susitiko su aukštu Rusijos pareigūnu (premjeru Dmitrijumi Medvedevu – aut.) ir ten buvo tariamasi dėl Lietuvai labai reikšmingų dalykų“, – tikino V. Volovojus. Sveikintinu žingsniu politologai laiko ir A.Butkevičiaus vizitą į Lenkiją. „Prieš tai santykiai su šia valstybe buvo labai pašliję ir judama vos ne „šaltojo karo“ kryptimi. Tikrai reikėjo taisyti padėtį, todėl šis vizitas visiškai suprantamas“, – pažymėjo V. Volovojus.

Seimo pirmininkas, pasak politologo, didelės įtakos užsienio politikoje neturi, todėl V. Gedvilo vizitai komentuotini tik reprezentacijos kontekste.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.