Lietuvoje

2013.04.13 10:09

Nauja valdžia dosni priemokų

Roberta Tracevičiūtė, „Lietuvos žinios“2013.04.13 10:09

Ankstesnę valdžią dėl priemokų gausos kritikavę dabartiniai Vyriausybės nariai nešykšti jų savo politinio pasitikėjimo komandoms ir kitiems pavaldiniams. Rekordininkė – Užsienio reikalų ministerija (URM) – tokioms išmokoms per pirmą šių metų ketvirtį išleido beveik pusę milijono litų.  

Ankstesnę valdžią dėl priemokų gausos kritikavę dabartiniai Vyriausybės nariai nešykšti jų savo politinio pasitikėjimo komandoms ir kitiems pavaldiniams. Rekordininkė – Užsienio reikalų ministerija (URM) – tokioms išmokoms per pirmą šių metų ketvirtį išleido beveik pusę milijono litų.

Ministro pirmininko tarnyba (MPT) ir ministerijos sausio-kovo mėnesiais išmokėjo daugiau kaip 1 mln. 76 tūkst. litų priemokų. Jomis už darbo krūvį viršijančią veiklą, papildomas užduotis atsilyginta viceministrams, patarėjams, departamentų ir skyrių vadovams, daliai tarnautojų.

Seimo Audito komitetas pastebi augantį valstybės institucijų apetitą tokioms išmokoms.

Už aukštą kvalifikaciją

Kaip pranešė URM Visuomenės informavimo skyrius, pirmą ketvirtį diplomatinė žinyba priemokoms išleido daugiau kaip 458 tūkst. litų. Jos išmokėtos 149 ministerijos ir diplomatinių atstovybių darbuotojams. Priemokos buvo skirtos už papildomų užduočių ir funkcijų, neįeinančių į darbuotojų pareigybės aprašymą, vykdymą, įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą, laikinai atliekamas vadovo pareigas.

Ūkio ministerija tuo pačiu laikotarpiu išmokėjo apie 108 tūkst. litų priemokų. Jų, siekusių nuo 5 iki 50 proc. pareiginės algos dydžio, sulaukė 58 valstybės tarnautojai.

Trečia pagal priemokoms išleistas lėšas – Susisiekimo ministerija. „Pirmą ketvirtį priemokos buvo skirtos 36 ministerijos darbuotojams. Tačiau jos nemokamos nuolat – jų dydis priklauso nuo darbo pobūdžio, darbo laiko“, – LŽ sakė Susisiekimo ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Regina Sklepovič.

Priemokos už darbą su Europos Sąjungos projektais skirtos 7, už skubių, svarbių užduočių vykdymą – 10, o už darbo krūvį viršijančią veiklą – 16 tarnautojų. Du šios ministerijos darbuotojai gauna priedą už aukštą kvalifikaciją.

Premjero komandai

MPT sausio-kovo mėnesiais išmokėta beveik 65 tūkst. litų priemokų. Jas gavo 19 politinio pasitikėjimo darbuotojų. Vidutinis priemokų dydis sudaro 30 proc. darbo užmokesčio, jos mokamos už įprastinį krūvį viršijančią veiklą.

Anot Krašto apsaugos ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vyriausiojo specialisto Laimono Brazaičio, šioje institucijoje priemokos skirtos 24 darbuotojams. Viceministrams, ministro patarėjams nuo 35 iki 60 proc. pareiginės algos dydžio priemokos mokamos už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą. Departamentų ir skyrių vadovams, darbuotojams jos skirtos dar ir už papildomas užduotis, darbą poilsio ir švenčių dienomis. Iš viso išmokėta daugiau nei 61 tūkst. litų priemokų.

Žemės ūkio ministerijoje beveik 58 tūkst. litų priemokų pirmą ketvirtį atseikėta 29 tarnautojams. Jos siekė nuo 10 iki 50 proc. pareiginės algos.

Beveik 52 tūkst. litų priemokų išmokėjo Vidaus reikalų ministerija. Jos skirtos viceministrams, ministro patarėjams, departamentų vadovams, skyrių vedėjams, kitiems valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.

Daugiausia – viceministrams

Sveikatos apsaugos ministerijoje priemokoms buvo skirta 39 tūkst. litų. Viceministrams išmokėtos 30 proc., ministro patarėjams – 45 proc., departamentų ir skyrių vadovams – nuo 15 iki 35 proc. pareiginės algos dydžio išmokos.

32 tūkst. litų priemokų sausio-kovo mėnesiais išdalyta Finansų ministerijoje. Jos Viešųjų ryšių skyriaus specialistė Rūta Dobranskienė aiškino, kad pagal galiojančius teisės aktus politinio pasitikėjimo tarnautojai negali turėti kvalifikacinių klasių ir jiems už tai negali būti mokami priedai. „Dėl to didžiąją dalį išmokėtų priemokų – 19,8 tūkst. litų – sudarė priemokos 5 politinio pasitikėjimo pareigūnams. Kitiems valstybės tarnautojams priemokos skiriamos esant aiškiai apibrėžtoms situacijoms: padidėjus darbo krūviui ar atsiradus papildomoms ženklioms funkcijoms. Tokių darbuotojų pirmą ketvirtį buvo 9 ir bendra jiems skirtų priemokų suma sudarė 12,4 tūkst. litų“, – sakė ji.

Švietimo ir mokslo ministerijoje priemokas gavo 14 darbuotojų. Iš viso jiems išmokėti 28 tūkst. litų. Aplinkos ministerija 7 darbuotojams išmokėjo beveik 28 tūkst. litų priemokų. Didžiausias išmokas – nuo 2,5 iki 2,8 tūkst. litų per mėnesį – gavo trys viceministrai.

Skyrė kuklesnes sumas

Tarp mažiausiai lėšų priemokoms išleidusių institucijų – Teisingumo ministerija. Per pirmus tris šių metų mėnesius 26 darbuotojams išmokėta apie 18 tūkst. litų.

Energetikos ministerijoje priemokos, kurių bendra suma sausio-kovo mėnesiais siekė 14 tūkst. litų, skirtos viceministrams, ministro patarėjams, skyrių vadovams ir kitiems darbuotojams.

Pirmą ketvirtį priemokas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje gavo 8 darbuotojai. Tam skirta 13 tūkst. litų. Kultūros ministerijoje išmokėta 10 tūkst. litų priemokų. Jų sulaukė 6 vyriausieji specialistai ir skyriaus patarėjas.

Elgiasi kitaip, nei kalbėjo

Seimo Audito komiteto pirmininkės pavaduotojas Donatas Jankauskas apgailestavo dėl dabartinės viešojo sektoriaus darbo užmokesčio struktūros, kai priemokos yra tapusios atlyginimų dalimi. Jo nuomone, būtina pertvarkyti darbo mokėjimo sistemą. Parlamentaras priminė, kad ankstesnė Vyriausybė norėjo tai padaryti atlyginimus susiedama su darbo rezultatais. Tačiau tokie siūlymai nesulaukė politinio palaikymo.

Seimo Audito komitetas analizuoja duomenis, kaip valstybės institucijose naudojamos darbo užmokesčio fondo lėšos. Pasak D.Jankausko, praėjusių metų pabaigoje išmokėta keliais milijonais litų daugiau priemokų nei įprastai. Komitetas kreipėsi į institucijas, prašydamas paaiškinti tokį išmokų šuolį. „Tendencijos kelia nerimą“, – pažymėjo politikas.

D.Jankauskas blogai vertina tai, kad buvusią valdžią dėl priemokų skyrimo nuolat kritikavę dabartiniai valdantieji, atsidūrę aukštuose postuose, elgiasi kitaip, nei anksčiau kalbėjo. „Būtų šaunu, kad kas nors įvertintų, kaip pasikeitė vyriausybių veiksmai ir laikysena dėl išmokų. Anksčiau viskas buvo labai smarkiai sumažinta. Kritikuoti, net nebūtinai teisingai, – viena, bet dabartinių valdančiųjų elgesys toli gražu nėra adekvatus tam, kas buvo kalbama, kai jie buvo opozicijoje“, – sakė D. Jankauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt