Lietuvoje

2016.12.07 14:54

„Politico“ sąraše D. Grybauskaitė – 13-a tarp svarbiausių žmonių Europoje

15min.lt2016.12.07 14:54

Įtakingas tarptautinės politikos naujienų portalas „Politico“ paskelbė, kas įeina į europiečių, kurie bus svarbiausi žemyne 2017-aisiais, sąrašą. Sąraše nėra Vokietijos kanclerės Angelos Merkel, o jo viršūnėje – Londono meras Sadiqas Khanas, 13-oje vietoje – Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Politico“ žurnalistai po D. Grybauskaitės karikatūra ir pavarde tiesiai prirašė, kad ji – „Geležinė ledi“, ir konstatavo: „Lietuvoje, kur politika, skandalai ir nepastovumas yra sinonimai, prezidentė Dalia Grybauskaitė yra solidumo simbolis“.

Tinklalapis čia pat primena dar vieną Lietuvos prezidentės pravardę – „Plieninė magnolija“. Esą buvusi eurokomisarė D. Grybauskaitė, kaip ir buvusi Jungtinės Karalystės premjerė Margaret Thatcher, kalba aštriai ir griežtai laikosi darbo etikos.

Ragina išlaikyti sankcijas

Esą D. Grybauskaitė mažai pasikeitė nuo studijų tuomečiame Leningrade laikų, kai lietuvė ir mokėsi, ir dirbo kailių fabrike. „Jos šaliai ir visam regionui artėjančiais mėnesiais tikrai reiks nedrebančios rankos. Donaldas Trumpas per rinkimų kampaniją nuosekliai skelbė žavėjimąsi Baltijos šalių priešininku – Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu – ir sukėlė abejonių dėl JAV įsipareigojimų NATO“, – rašo „Politico“.

Leidinio teigimu, tvirtos D. Grybauskaitės pozicijos namuose ir faktas, kad ji gerai išmano, kas yra kas Briuselyje, leidžia jai turėti neproporcingai daug įtakos Europoje. Prezidentės pareigas nuo 2009-ųjų einanti 60-metė D. Grybauskaitė pati drąsiai renkasi mūšius tarptautiniu mastu – ji ragina išlaikyti Vakarų sankcijas Rusijai, padėti Ukrainai gintis, kalba apie laisvą darbo jėgos judėjimą ES, migracijos krizę. Visos šios problemos ir 2017 metais išliks tarp svarbiausių Europoje.

„Politico“ taip pat primena, kad D. Grybauskaitė nuosekliai kritikuoja V. Putiną, kurį yra palyginusi ir su Adolfu Hitleriu, ir su Josifu Stalinu. Bet dėl sankcijų Rusijai išlaikymo jau kuris laikas abejojama Romoje, Atėnuose, Budapešte, o netrukus prie šių sostinių gali prisijungti Vašingtonas ir Paryžius. „Jei mes atsisakysime savo pozicijos ar suklupsime prieš Rusijos spaudimą, niekas nežino, kiek dar raudonų linijų bus kirsta“, – elektroniniu paštu atsiųstuose atsakymuose „Politico“ rašo D. Grybauskaitė.

Įtraukė ne tik politikus

28 asmenybių sąrašo viršūnėje – Londono meras S. Khanas. Jis pasirinktas kaip viltinga liberali alternatyva Europoje vis garsėjantiems dešiniųjų radikalams ir nacionalistams. Yra ir ne politikų. Antai trečiojoje vietoje įsitaisęs „Ryanair“ vadovas Michaelas O`Leary, kuris vadinamas netikėtu Europos projekto simboliu – esą jei ES išsilaikys po „Brexit“, būtent airiui bus galima dėkoti.

Šeštoji pozicija atiteko vienam skaitmeninės muzikos platformos „Spotify“ kūrėjų – švedui Danieliui Ekui, kurio veikla parodo, kad ir europiečiai gali atsidurti skaitmeninės revoliucijos priešakyje. Jei praėjusiais metais Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas „Politico“ sąraše užėmė pirmąją vietą, tai šįkart šaliai atstovauja vengrų kilmės turtuolis George`as Sorosas, kuris negaili lėšų liberalios demokratijos plėtrai pasaulyje.

Žinoma, neapsieita ir be kraštutinių dešiniųjų – juk manoma, kad tokios politinės jėgos per kitų metų rinkimus pasirodys geriau nei kada nors anksčiau. Todėl antroji vieta skiriama radikalios Vokietijos partijos „Alternatyva Vokietijai“ lyderei Frauke Petry.

Pernykščiame sąraše Lietuvai atstovavo europarlamentaras Antanas Guoga, kuriam „Politico“ skyrė 23 vietą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Pavasaris Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI