Lietuvoje

2013.04.12 17:18

„Darbiečių“ ir „tvarkiečių“ jungtuvių kelyje – dar daug duobių

Darbo partijos jungtuvės su partija „Tvarka ir teisingumas“, apie kurias paskelbta žinia sudrebino Lietuvos politikos pasaulį, nebus tokios greitos bei sklandžios, kaip buvo galima tikėtis.

Darbo partijos jungtuvės su partija „Tvarka ir teisingumas“, apie kurias paskelbta žinia sudrebino Lietuvos politikos pasaulį, nebus tokios greitos bei sklandžios, kaip buvo galima tikėtis. Pirmiausiai „darbiečiams“ teks susijungti su sau gimininga marginaline Leiboristų partija ir tik tuomet kartu apsispręsti, ar jie nori jungtis su „tvarkiečiais“. Be to, abiejų stovyklų atstovai pripažįsta, kad kol kas verda ginčai dėl naujos partijos struktūros, programos ir kitų dalykų, todėl jungimasis įvyks ne anksčiau kaip vasarą.

„Natūralu, kad vienoje ir kitoje partijoje yra stiprių skyrių pirmininkų, kurie darbo strategijas įsivaizduoja pagal save. Viską suderinti užtrunka, – portalui 15min.lt kalbėjo vienas iš DP lyderių, Seimo narys Vytautas Gapšys. – Norime procesą paspartinti, bet viskam suderinti reikia ilgo laiko.“

Paklaustas, dėl ko daugiausiai ginčijamasi – struktūrinių dalykų, kandidatų į vadovaujančias pareigas ir panašių dalykų ar turinio, programinių nuostatų, parlamentaras teigė, kad derybininkai buvo įstrigę diskutuodami dėl struktūros. Pavyzdžiui, kaip suvienodinti dabar pagal skirtingus principus sudaromus vadovaujančius organus.

„Porą savaičių dėliojome kelis variantus. Tai nepasidaro per vieną dieną, ieškome geriausio varianto. Atrodo, jau pajudėjome“, – sakė V. Gapšys.

„Tvarkos ir teisingumo“ atstovas Seimo narys Kęstas Komskis portalui 15min.lt tvirtino, kad partijų jungtuvės vyksta pagal planą.

„Antradienį vyko partijų pirmininkų, dar kelių žmonių susitikimas. Vyksta derybos. Yra klausimų, kurie sunkiau sprendžiami, kiti – lengviau. Kai kurie klausimai jau aptarti. Tai normalu“, – teigė politikas.

Pasak jo, jau sutarta dėl partijos struktūros, skyrių valdymo. Kas užims sujungtos partijos pirmininko postą, kol kas nesutariama. „Matyt, šį klausimą paliksime svarstyti partijų taryboms. Jos pasakys“, – kalbėjo „tvarkietis“.

V. Gapšio teigimu, pirmininką kartu turės išrinkti jungtinės partijos nariai. „Pirmininku taps geriausias kandidatas“, – juokavo jis.

Pirmiausiai susijungimą galutinai turės palaiminti „Tvarkos ir teisingumo“ bei DP tarybos, kurių posėdžiai numatyti gegužės 4 d. Tuomet numatoma surengti abiejų partijų, o galiausiai – bendrą suvažiavimą. Greičiausiai jie vyks tą pačią dieną – birželio 8-ąją.

Tiesa, dar prieš tai DP turės susijungti su leiboristais, kurie kartais pavadinami „darbiečių“ dukterine partija. Neoficialiais duomenimis, DP atstovai paprašė „tvarkiečių“ pristabdyti derybas, kol prie jų prisišlies Leiboristų partija. Esą jie nenori jaunesniems kolegoms primesti sprendimo jungtis su „Tvarka ir teisingumu“, todėl pirmiausiai rengiasi atsiklausti jų nuomonės.

Po jungtuvių su leiboristais „tvarkiečių“ nebereikės?

Beje, dviejų partijų jungtuvėmis pasipiktinęs Seimo narys Remigijus Ačas, kuris dėl to net pasitraukė iš „Tvarkos ir teisingumo“, savo komentare neseniai iškėlė savo versiją – kad po susijungimo su leiboristais „darbiečiams“, teisiamiems dėl „juodosios buhalterijos“, kitų jungtuvių gali nebereikėti.

„Vakar viešai paskelbtas Apeliacinio teismo sprendimas, jog DP, kaip juridinis asmuo, po politinių jungtuvių nebegalės būti traukiama baudžiamojon atsakomybėn, nes tokia organizacija paprasčiausiai nebeegzistuos. Šiandien žiniasklaidoje pasirodo informacija, kad darbo partija jungiasi su leiboristais.

V. Uspaskichas ir jo komanda parodė dar vieną gražų strateginį – administracinį triuką. Ir tai padaryta po to, kai viešumoje buvo paskelbtos net kelios apklausos, bylojančios, jog žmonėms nepatinka Darbo partijos jungtuvės su Tvarka ir teisingumu. Taip pat parodančios, kad ir „darbiečiai“ nepatenkinti, jog naujojo darinio vadovu nori būti R. Paksas. Paskutinis akcentas – neva paskelbus apie jungtuves pradėjo mažėti DP populiarumas.

Tada DP ir žengė logišką žingsnį. Juk teismas paaiškino, kad partijai tereikia susijungti ir nebebus ką teisti... Kam Darbo partijai „Tvarka ir teisingumas“, jeigu yra labai giminingas darinys – Leiboristų partija?“