Lietuvoje

2013.04.12 14:02

KT: privalai atskleisti, kas vairavo automobilį

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.04.12 14:02

Konstitucinis Teismas (KT) išaiškino, kad autotransporto savininkai privalo policijai nurodyti automobilį vairavusį asmenį, kuris galėjo pažeisti kelių eismo taisykles ar sukelti autoįvykį, nepaisant, ar tai – šeimos narys, ar artimas giminaitis.

Konstitucinis Teismas (KT) išaiškino, kad autotransporto savininkai privalo policijai nurodyti automobilį vairavusį asmenį, kuris galėjo pažeisti kelių eismo taisykles ar sukelti autoįvykį, nepaisant, ar tai – šeimos narys, ar artimas giminaitis.

Konstitucija numato, kada draudžiama versti duoti parodymus prieš save, šeimos narius ar artimus giminaičius. Tuo metu Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme ir Administracinių teisių pažeidimų kodekse nurodyta, kad transporto priemonės savininkas policijos pareigūnui turi nurodyti duomenis apie asmenį, kuris tam tikru metu naudojosi savininkui priklausančiu automobiliu. KT išaiškino, kad konstitucijoje nurodomos garantijos negalima aiškinti taip, kad transporto priemonės savininkas galėtų neatlikti pareigų ir atsisakyti nurodyti policijos pareigūnui, siekiančiam išaiškinti teisės pažeidimą, duomenis apie asmenį, kuris tam tikru metu valdė ar naudojosi savininkui ar valdytojui priklausančiu automobiliu.

„Be to, vien tokių duomenų nurodymas policijos pareigūnui nėra parodymų davimas prieš tam tikrą asmenį, savo šeimos narį. <...> Pažymėtina, kad nuosavybė įpareigoja. Transporto priemonės kelia didesnį pavojų aplinkiniams, todėl jo savininkas, valdytojas, turėdamas teisę valdyti savo transporto priemonę, ja naudotis, disponuoti, negali pažeisti įstatymo taip pat kitų asmenų teisių“, – teigė  Konstitucinio Teismo pirmininkas Romualdas Kęstutis Urbaitis.              

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas sako, kad dažniausiai buvo susiduriama su problema, nustatant stacionariais greičio matuokliais užfiksuotus eismo pažeidėjus.           

„Nors nuotrauka ir nėra labai kokybiška, bet joje pakankamai aiškiai matyti, kas vairavo, ir galima atpažinti tą asmenį. Bet tuo jie (pažeidėjai) naudodavosi. Dabar aišku viena, kad jie toliau neišvengs atsakomybės. Gal ir tie patys savininkai, kurie siekdavo pasislėpti už tos nuotraukos kokybės. O dabar bandė pasislėpti už konstitucijos“, – sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.

J. Sabatauskas sako, kad automobilio savininkui atsisakius policijai nurodyti, kas vairavo tam tikru momentu, bus taikoma administracinė atsakomybė už transporto priemonės nepriežiūrą.