Lietuvoje

2016.12.03 10:29

Ar R. Karbauskiui pavyks suburti „vertybių koaliciją“ dėl pagalbinio apvaisinimo įstatymo?

Liepa Želnienė, 15min.lt 2016.12.03 10:29

Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas registravęs ir dėl jų prezidentės Dalios Grybauskaitės veto atmesti pasiryžęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis neslepia dedantis viltis, kad šiuo atveju suveiks tai, ką jis iki šiol vadino „vertybių koalicija“ ir „valstiečiai“ sulauks dalies konservatorių paramos. Ar tokios viltys pagrįstos?

R. Karbauskis pripažįsta, kad siūlymo Pagalbinio apvaisinimo įstatyme įtvirtinti nuostatą drausti embrionų šaldymą ir leisti jų sukurti tik tiek, kiek vienu metu bus perkelta į moters organizmą, bet ne daugiau trijų, gali nepalaikyti ne tik koalicijos partneriai socialdemokratai, bet ir dalis jo paties vadovaujamos frakcijos narių.

„Net ir mūsų frakcijoje gali būti vienas kitas, kuris nebalsuos. Gali būti, kad koalicijos partneriai nebalsuos už mūsų pasiūlymą, gali būti, kad dalis opozicijos balsuos ir taip toliau“, – penktadienį 15min aiškino jis.

Aiškėja, kad pirmasis iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narių, nebalsuosiančių už konservatyviąją įstatymo versiją, bus paskirtasis premjeras Saulius Skvernelis. 15min žiniomis, panašios nuomonės laikosi apie dešimtį valstiečių-žaliųjų frakcijai priklausančių parlamentarų.

Pats S. Skvernelis tikino balsuosiantis pagal savo sąžinę ir įsitikinimus.

„(Sąžinė – red. past.) sako, kad aš pasiklausysiu argumentų. Pirmiausia, mokslinių. Aš manau, kad yra įvairūs argumentai. Juos reikia paskaityti, įvertinti ir tada balsuoti. Yra sutarta, kad koalicijos partneriai ir frakcijos nariai balsuos pagal įsitikinimus. Dabar negaliu pasakyti, nes dar nemačiau visų argumentų. Buvo toks laikotarpis, kad yra kiti man klausimai svarbūs“, – paklaustas, kaip balsuos dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo, sakė S. Skvernelis.

Paskirtasis premjeras raminasi, kad R. Karbauskio sprendimas teikti įstatymo pataisas, kurios beveik neabejotinai sulauks prezidentės veto, nepakenks jo paties santykiams su šalies vadove.

„Nemanau, kad kažkas turėtų pakenkti ar nepakenkti. Yra nuomonės. Svarbiausia, kad reikia kalbėti moksliškai pagrįstais, vertybiniais argumentais. Yra alternatyvos įvairios. Svarbu, kad būtų prieinami būdai žmonėms išspręsti nevaisingumo problemą. O būdą žmonės gali patys pasirinkti pagal savo įsitikinimus“, – teigė S. Skvernelis.

Tiesa, jis mano, kad nepanaudotų embrionų utilizavimas negali būti apibrėžiamas tik ministro įsakymu. Pasak S. Skvernelio, šis procesas turi būti reglamentuotas įstatymu.

„Manau, kad neturėtų būti interpretacijų ir spekuliacijų, kad jie bus eksperimentams vežiojami, dar kažkam. Turi būti aiškiai įstatyme pasakyta, kas bus, jei bus“, – teigė S.Skvernelis.

G. Landsbergis nepritaria skubai

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcija yra ta, iš kurios R. Karbauskis yra ne kartą sakęs laukiantis paramos vertybiniais klausimais.

Ir tokia viltis turi pagrindo, mat rudenį už liberalias prezidentės teiktas Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas balsavo vos trys konservatoriai.

Tačiau dabar prie Tėvynės sąjungos frakcijos vairo stojęs Gabrielius Landsbergis pats sako nepalaikysiantis „valstiečių“ iniciatyvos dar iki Naujųjų metų pakeisti pagalbinio apvaisinimo įstatymą taip, kad embrionų šaldyti nebebūtų leidžiama.

„Aš nepritariu skubai, kai yra tokio jautrumo klausimai. Tikrai neaišku, kaip Sveikatos reikalų komitetas nutars, nes bent mūsų frakcijos nariai šiame komitete yra savo nuomonę išreiškę, kuri buvo nepalanki tokiems pakeitimams. Netikiu, kad tokia sparta čia viskas praeis. Dėl to, kad tikrai yra skirtingos nuomonės parlamente, o ir mūsų frakcijoje. Komentuoti būsimą balsavimą dar tikrai per anksti“, – sakė G. Landsbergis.

Jis sako, kad pats pasisako apskritai prieš klausimo grąžinimą į darbotvarkę.

Palaikys Lenkų rinkimų akcija ir „tvarkiečiai“

Todėl „vertybinę“ koaliciją R. Karbauskiui pagalbinio apvaisinimo klausimu greičiausiai daug lengviau pavyks suburti ne su konservatoriais, o su „Tvarka ir teisingumu“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija.

Pastarosios partijos atstovai neslepia esantys kategoriškai prieš embrionų šaldymą.

„Tvarkiečių“ seniūnas Remigijus Žemaitaitis pripažįsta, kad jo vadovaujamoje frakcijoje yra mąstančių visaip, tačiau pripažįsta, kad dauguma narių ir jis pats balsuos už draudimą šaldyti embrionus.

Sausį turėjusiame įsigalioti įstatyme buvo numatyta, kad dėl sukuriamų embrionų skaičiaus galės apsispręsti pati šeima. Jame iki trijų apribotas tik vienos procedūros metu į moters gimdą perkeliamų embrionų skaičius.

Tokias pataisas šiemet rudenį pasiūlė prezidentė D. Grybauskaitė vetuodama Seimo priimtą įstatymą, kuriuo buvo bandoma embrionų šaldymą uždrausti.

Prezidentės veto balsuojant parlamente tuomet palaikė 53 praėjusios kadencijos Seimo nariai, prieš buvo 40, susilaikė 8 parlamentarai.

Tik dvi Seimo frakcijos rudenį turėjo vieningą nuomonę dėl šio įstatymo. Tai vieningai už prezidentės pataisas balsavę liberalai ir visi prieš nubalsavę Lenkų rinkimų akcijos atstovai Seime.

Visų kitų frakcijų narių nuomonės buvo įvairios. Absoliuti dauguma socialdemokratų balsavo už prezidentės pataisas, vienintelis Vidas Mikalauskas susilaikė.

Dauguma konservatorių tuomet balsavo prieš prezidentės siūlytas pataisas arba susilaikė, tačiau Kęstutis Masiulis, Antanas Matulas ir Pranas Žeimys nubalsavo „už“. Panašiai elgėsi ir „tvarkiečiai“. Čia „už“ nekonservatyviąją įstatymo versiją nubalsavo tik Ona Valiukevičiūtė.