Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.04 20:12

Spuoguotas veidas – ligų ir blogų įpročių žemėlapis

Spuogu vadinamas darinys, kurio paviršiuje pastebimas inkštiras. Jei nėra inkštiro ir pastebimas paraudimas, pleiskanojimas ar pavieniai spuogeliai, tai gali būti kitos odos ligos požymis. Spuogų buvimo vieta gali padėti nuspėti apie paciento negalavimus, blogus įpročius ir net nusakyti, kokio amžiaus yra pacientas, sako gydytoja dermatovenerologė Skaidra Valiukevičienė.

Paaugliams dažniausiai spuogai atsiranda ant kaktos, nosies, tai yra T formos zonoje, o suaugusiems žmonėms, dažniau moterims, spuogai formuojasi pasmakrėje, arba U formos zonoje.

Spuogai dažniausiai atsiranda paauglystėje, bet gali atsirasti ir vėlesniame amžiuje – maždaug apie 20 proc. suaugusių vyrų ir moterų gali turėti spuogų.

Pagrindinė priežastis, lemiantį spuogo atsiradimą, yra riebalų liauka, kuri yra odoje ir atsiveria į plauko maišelį. Visos priežastys, kurios suaktyvina riebalų liaukos veiklą, gali paskatinti spuogų atsiradimą.

Viena iš pagrindinių priežasčių – hormonai androgenai, kurie gaminami antinkščiuose ir kurių gamybą paskatina stresas. Streso metu šių hormonų pasigamina daugiau ir dėl to gali suaktyvėti riebalų liaukos veikla. Tai pat streso metu išsiskiria tam tikros medžiagos, kurios tiesiogiai jungiasi prie riebalų liaukos receptorių ir duoda jai signalus. Tuomet liauka pradeda gaminti daugiau riebalų sekreto, kuris išsiskiria į riebalų paviršių. Jeigu formuojasi ir pilnai susidaro inkštiras ir riebalų sekretas negali ištekėti – prasideda uždegiminė spuogo stadija.

Taigi spuogo susidarymui daugiausiai įtakos turi vidiniai veiksniai. Pavyzdžiui, riebus ir angliavandeniais praturtintas maistas, saldumynai. Tačiau spuogo atsiradimui įtakos gali turėti ir išorinės priežastys: neteisingai naudojama kosmetika ir pan.

Bėrimai konkrečiose vietose gali byloti apie tam tikrus susirgimus. Pavyzdžiui, jei bėrimas yra tik zonoje aplink lūpas, reikėtų atkreipti dėmesį į naudojamą kosmetiką. Taip pat bėrimą aplink lūpas gali išprovokuoti dantų pasta su fluoro priemaiša.

Plačiau apie bėrimus kitose veido vietose ir jų atsiradimo priežastis – laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Pamoka
LRT ieško sprendimų 10