Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.01 15:23

Medikus šokiravo „valstiečių“ Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos

Ketvirtadienį Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos registruotos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos šokiravo medikus. Vietoje to, kad nuo sausio 1-osios įsigaliotų priimtas įstatymas, kurį rėmė tiek prezidentė, tiek gydytojų bendruomenė bei nevaisingos šeimos, dabar vėl siūloma grįžti prie konservatyvaus modelio.

Tokį žingsnį Santariškių klinikų akušeris ginekologas Vytautas Klimas vadina „ekstremistiniu“ bei itin žalingu.

„Pataisos iš principo labai sumažina nevaisingumo gydymo galimybes – gydymas taps mažiau sėkmingas, bus pažeidžiamos nevaisingų šeimų teisės“, – DELFI sakė specialistas.

Įstatymas remiasi religine-vertybine nuostata, kad visateisis žmogus tampa nuo apvaisinimo momento.

„Pataisų rengėjai sulygina 2,4 ar 6 ląstelių gumuliuko, matomo tik per mikroskopą, teises su suaugusios moters ir šeimos teisėmis. Tokia nuostata, iš pirmo žvilgsnio, galėtų būti priimtina, tačiau nevaisingumo gydymo procese įstatymo autoriai supriešina pre-embriono teises ir biologinių tėvų teises.

Įstatymo rengėjai elgiasi ekstemistiškai ir radikaliai, tariamai apsaugodami pre-embrionų teises, bet be jokių skrupulų skaudžiai ir grubiai pažeisdami nevaisingų šeimų ir ypač moterų teises į saugų, efektyvų ir įperkamą sunkiausių nevaisingumo formų gydymą“, – pabrėžė V. Klimas.

Santariškių klinikų gydytojo manymu, tai labai neatsakinga pozicija.

„Neatsakingai radikalūs apribojimai skaudžiausiai palies ne pačių įstatymo kūrėjų ar jam pritariančių šeimas, o labai pažeidžiamų, ligonių, sergančių sunkiausiomis nevaisingumo formomis interesus. Dėl apribojimų gydymas taps nepalyginamai brangesnis, ilgesnis, pavojingesnis ir mažiau efektyvus.

Daugelyje šiuolaikinio medicinos mokslo pripažinto ir visose Vakarų Europos šalyse naudojamų metodų, įskaitant katalikiškąsias Lenkiją, Ispaniją, Belgiją, Prancūziją, naudojamų gydymo rūšių šis įstatymas iš viso draudžia. Šie draudimai remiasi vien jų kūrėjų bei šalininkų teologinėmis nuostatomis, kurios yra labai ginčytinos ir priimtinos tik daliai žmonių“, – pataisas komentavo V. Klimas.

Jis pabrėžė, kad apribojimai nereikalingi ir beprasmiai jau vien dėl dviejų priežasčių.

„Pirma, nevaisingiems žmonėms, kuriems tam tikri gydymo būdai nepriimtini dėl tam tikrų etinių sumetimų, jokie apribojimai nereikalingi. Tie žmonės ir patys savanoriškai atsisakys to, kas netinka jų įsitikinimams. Antra, įstatymas skirtas išprievartauti liberaliau mąstančius Lietuvos žmones, kad jie negalėtų gauti vienintelio jiems tinkamo bei efektyvaus ir jų lūkesčius atitinkančio gydymo.

Kadangi Lietuva dar nėra aptverta spygliuota viela, tokie apribojimai irgi betiksliai. Turtingesni žmonės šių paslaugų vyks į kaimynines šalis – Lenkiją, Latviją, Baltarusiją ir kt. O ten jų interesų ir teisių negins Lietuvos teisėtvarka. O tie, kurie neturi pakankamai pinigų, turės naudotis tokiais metodais, kurie labai sumažina gydymo efektyvumą ir pastojimo tikimybę“, – perspėjo akušeris ginekologas.

Pašnekovas pasakojo šiandien vienai moteriai atlikęs pagalbinį apvaisinimą.

„35-erių pacientei yra sustimuliuotos kiaušidės, gauta 15 kiaušinėlių. Vadinasi, jei aš turiu teisę sukurti tik 3 embrionus, nežinia, kiek kiaušinėlių iš 15 bus apvaisinti. Žinoma, kad ne visi – gal 10 ar 12, iš jų vystysis dar mažiau. Jei man leista apvaisinti tik 3, daug šansų, kad iš jų nesigaus nieko. Moters pinigai bus išmesti veltui“, – piktinosi pašnekovas.

Svarbu paminėti, kad konservatyvusis metodas didina ir daugiavaisio nėštumo tikimybę.

 „Kita vertus, jei apvaisinus tris, gausime 3 embrionus, aš turiu būtinai visus tris įdėti moteriai į gimdą. Tai padidina trynukų tikimybę. Trynukai yra rimta pagalbinio apvaisinimo komplikacija. Jei vienas vaikas gimsta 3-4 kilogramų, visi trynukai gims mažiau nei 2 kilogramų svorio. Vadinasi, bus nesubrendę jų smegenys, imuninė sistema, tad ir jų išgyvenamumas yra menkesnis, o jų sveikata ateityje bus prastesnė.

Dėl šitos priežasties negalima su laužtuvu taisyti laikrodžio. Laikrodis taisomas subtiliais instrumentais. Kai teologai, kurie neturi medicininio supratimo, ima kurti įstatymus, tai ko gero galima iš jų laukti?“, – retoriškai klausė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi