Lietuvoje

2016.12.01 13:54

R. Karbauskio užmojai dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo šiurpina nevaisingų šeimų gynėjus

Liepa Želnienė, 15min.lt2016.12.01 13:54

Seimo šiemet priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas turėjo įsigalioti nuo sausio 1-osios, tačiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai priklausantys Seimo nariai jau suskubo registruoti šio įstatymo pataisas, kuriomis vėl siekiama uždrausti sukurti daugiau nei tris embrionus. Pacientų organizacijos neslepia apmaudo ir žada vėl protestuoti.

Valstiečių-žaliųjų pirmininkas Ramūnas Karbauskis iki rinkimų kalbėjo apie tai, kad Lietuvai itin svarbu padidinti gimstamumą ir žadėjo, kad Pagalbinio apvaisinimo įstatymas bus keičiamas nebent taip, kad šeimos būtų įpareigotos pirmiausia naudoti kitas priemones nevaisingumui gydyti, tačiau joms nepasiteisinus galėtų imtis ir embrionų kūrimo bei šaldymo.

Tačiau ketvirtadienį registruotose Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisose apie R. Karbauskio išgirtas naprotechnologijas nėra nė žodžio. Vietoj to siūloma vėl imtis įteisinti draudimo vienos procedūros metu sukurti daugiau nei tris embrionus.

Sausį turėjusiame įsigalioti įstatyme buvo numatyta, kad dėl sukuriamų embrionų skaičiaus galės apsispręsti pati šeima. Jame iki trijų apribotas tik vienos procedūros metu į moters gimdą perkeliamų embrionų skaičius.

Dabar Seimui siūloma grįžti atgal ir priimti konservatyviąją nuostatą, dėl kurios šiemet įstatymą jau buvo vetavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė ir kurios po veto Seimas atsisakė.

Be to, registruotomis įstatymo pataisomis „valstiečiai“ nori užkirsti kelią mokėti kompensacijas lytinių ląstelių donorams.

Registruotame teisės akte taip pat numatyta, kad pusmečiui turėtų būti atidėtas ir įstatymo įsigaliojimas, tačiau vienas iš projekto autorių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad šios idėjos jau atsisakyta ir įstatymas įsigalios nuo Naujųjų metų, kaip ir buvo numatyta.

Prie pataisų rengimo, be R. Karbauskio, prisidėję nurodo „valstiečių“ frakcijos nariai Asta Kubilienė, Povilas Urbšys, Agnė Širinskienė, Rima Baškienė, Lenkų rinkimų akcijos atstovė Rita Tamašunienė ir konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

Rūta Vyšniauskaitė: „Pacientams atsuko užpakalį“

Vaisingumo asociacijos vadovė Rūta Vyšniauskaitė komentuodama naujai registruotas pataisas nesulaikė emocijų. Anot jos, toks žingsnis yra reverensas bažnyčiai, visiškai negalvojant apie žmones ir jų interesus.

„Košmaras. Prieš tris mėnesius prezidentė vetavo tą įstatymo projektą. Visa medikų bendruomenė, visa pacientų bendruomenė buvo prieš šį konservatyvų, nepagrįstą, antikonstitucinį įstatymą ir dabar atėjo ponai visažiniai ir vėl dainelė iš pradžių. Labai liūdna, kad ką tik suteiktas džiaugsmas pacientams ir viltis turėti normalų prieinamą gydymą ir savo šalyje ir nesižvalgyti šiuolaikinio gydymo kaimyninėse valstybėse vėl laidojamas. Atsuktas užpakalis pacientams ir reveransas bažnyčiai“, – teigė R. Vyšniauskaitė.

Pagalbinio apvaisinimo įstatymo svarstymą nuo pat pradžių sekusi medikė, Lietuvos vaikų vėžio asociacijos „Paguoda“ vadovė Daiva Žaromskienė taip pat sako, kad imdamasi iš naujo svarstyti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą naujoji valdžia vėl žlugdo nevaisingų šeimų viltis pagaliau susilaukti vaikų.

„Man atrodo visi mūsų moterims gyvybiškai svarbūs klausimai visus metus buvo labai puikiai išanalizuoti Seimo Sveikatos reikalų komitete ir netgi prezidentės vetuoti. Labai keista, kad vėl iš Seimo Sveikatos reikalų komiteto ir būtent jo pirmininkės A. Širinskienės kyla vėl klausimai, nesusipratimai ir vėl bandoma stabdyti tai, kas seniai įrodyta mokslo, ir įvedinėti savo teorijas bei kelti sumaištį ir Seime, ir visuomenėje“, – 15min įstatymo pataisas komentavo D. Žaromskienė.

Anot jos, greičiausiai nauja valdžia, pamiršusi pagalvoti apie moteris ir jų sveikatą, tiesiog panoro sustabdyti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo įsigaliojimą.

„Žmonės laukė dešimt ir daugiau metų, kad pagaliau būtų suteikta galimybė šeimai, moteriai apsispręsti su gydančiu gydytoju, ar jam eiti pažangiu keliu ir susilaukti vaikelio, ar eiti kitu keliu. Jei bus užtempiama, vėl viskas tęsis metų metus. Bet juk viskas išsamiai išdiskutuota politikų, medikų ir pacientų. Net gautas prezidentės veto. Ko dar tada reikia? Ko dar tada ieškoma?“ – apmaudo neslėpė pašnekovė.

Pasak jos, jei imamasi tokių užmojų, valdantiesiems reikėtų patylėti apie tai, jog jų svarbiausias tikslas yra pagerinti šalies demografinę situaciją padidinant gimstamumą ir sugrąžinant emigrantus.

Vaisingumo asociacijos valdybos pirmininkė tikino, kad pacientų organizacijos tikrai neleis valdžiai tokių pataisų priimti tyliai – rengs protesto akcijas, prašys prezidentės veto.

R. Vyšniauskaitė netiki, kad šalies vadovė savo nuomonę per tris mėnesius galėjo pakeisti.

R. Karbauskis giriasi prezidentės palaikymu

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R.Karbauskis 15min tikino, kad jau persigalvota dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo atidėjimo pusmečiui. Anot jo, pakeistas įstatymas įsigalios tada, kada ir planuota – sausio 1 dieną.

R. Karbauskis aiškina, kad jo registruotos pataisos tikrai nepablogins nevaisingų porų galimybių gauti tinkamas, šiuolaikiškas medicinos paslaugas, kad susilauktų vaikų.

„Iš esmės jos nė kiek nepablogina šeimų galimybių sulaukti pagalbos dėl pagalbinio apvaisinimo“, – sako jis.

„Esminio skirtumo įstatyme nėra. Tai daugiau požiūrio klausimas. (...) Tai yra vertybinis sprendimas tiesiog“, – pridūrė jis.

Be to, „valstiečių“ pirmininkas aiškina, kad šios įstatymo tikrai bus priimtos per mėnesį ir palaimintos prezidentės.

„Aš galiu teigti, kad su prezidentės patarėjais tai buvo aptarinėjama ir jokių abejonių dėl tų pataisymų, kurie dabar yra teikiami, nekyla“, – teigė R. Karbauskis.

R. Karbauskis tikina, kad kol kas į įstatymą įtraukti prieš rinkimus žadėtų naprotechnologijų tiesiog nesuspėta. Be to, pažymi jis, kol kas tokių paslaugų Lietuvoje niekas ir neteikia.

„Tai neįmanoma taip greit padaryti. tai bus aptarinėjama su specialistais. Per mėnesį tie dalykai į įstatymą neįrašomi. O tie dalykai, kurie dabar įrašomi, buvo svarstomi praėjusio Seimo kadencijoje ir buvo tuo metu daugumos nepalaikomi, o dabar tikriausiai nuomonė bus kita“, – sakė R. Karbauskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.