Lietuvoje

2021.12.09 13:05

Dėl atsistatydinimo į premjerę kreipėsi ne tik Landsbergis, bet ir Skuodis

atnaujinta 14.39
Modesta Gaučaitė-Znutienė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.12.09 13:05

Nerimstant skandalui dėl „Belaruskalij“ tranzito, premjerė Ingrida Šimonytė patvirtino gavusi užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio ir susisiekimo ministro Mariaus Skuodžio siūlymus atsistatydinti. Vyriausybės vadovė teigė sprendimų dar nėra priėmusi, ji užsiminė, kad savo poziciją paskelbs kitą savaitę.

„Gavau G. Landsbergio pasiūlymą ar sprendimą pasitraukti iš savo pareigų. Kai nuspręsiu, tada informuosiu“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė I. Šimonytė.

Ji teigė, kad apie ministro atsakomybę pakomentuos, kai priims sprendimą dėl G. Landsbergio atsistatydinimo.

Premjerė patvirtino gavusi pasiūlymą atsistatydinti ir iš susisiekimo ministro M. Skuodžio.

„Taip, susisiekimo ministro“, – sakė I. Šimonytė.

Pats M. Skuodis sakė ketvirtadienį ryte tiek premjerę, tiek prezidento Gitano Nausėdos patarėjus informavęs apie savo pasiruošimą trauktis.

„Ryte informavau, kad atsižvelgiant į visas politines aplinkybes, aš esu pasiruošęs prisiimti atsakomybę. Bet čia nėra, kad jautiesi kaltas ar nesi kaltas, tiesiog tokios yra aplinkybės“, – sakė ministras.

Ji teigė, kad sprendimą dėl ministrų atsistatydinimo paskelbs kitą savaitę.

„Kalbame ne apie porą valandų. Ryt išvykstu į Moldovą. Manau, kad, ką nuspręsiu, informuosiu kitos savaitės pradžioje“, – sakė ministrė pirmininkė.

Pasak I. Šimonytės, jei ministrai atsistatydintų, teisinė situacija dėl sutarties su „Belaruskalij“ nepasikeistų, tad ministrų vertinimas bus iš esmės politinis.

„Mano nuomone, (ministrų atsistatydinimas – LRT.lt) nebūtinai ką nors keistų, bet, kadangi mes čia kalbame ne apie teisinius dalykus, ne apie juridines situacijas, o apie politikų vertinimą šitos situacijos, tai aš tą vertinsiu kaip politikė“, – kalbėjo ministrė pirminininkė.

„Abu (G. Landsbergis ir M. Skuodis – LRT.lt) yra politikai, ministrų kabineto nariai yra politikai ir, jeigu kažkam atrodo, kad čia yra tokia situacija, jog galbūt yra verta savo atsakomybę taip pat iškelti kaip galimą šitos situacijos vieną iš sprendimo būdų, tai yra politikų valia“, – vėliau aiškino I. Šimonytė.

Skuodis išvykęs į Briuselį

Kaip skelbiama M. Skuodžio darbotvarkėje, šiuo metu jis yra išvykęs į komandiruotę Briuselyje. Portalas LRT.lt bandė su juo susisiekti, tačiau to padaryti nepavyko. Telefonu kol kas neatsiliepė ir jo atstovė spaudai.

Visgi Laisvės partijos, kuri delegavo M. Skuodį į Vyriausybę, vicepirmininkas Vytautas Mitalas portalui LRT.lt patvirtino, kad M. Skuodis sakė esąs pasiruošęs pasitraukti, jei dėl to bus priimti sprendimai.

„Taip. Jis taip pat pasakė, kad yra pasiruošęs [trauktis] jei to reikės. <...> Jis yra tai pasakęs, o aš manau, kad Vyriausybė kolegialiai turės išspręsti šį klausimą <...> ir padaryti, kad iš tikrųjų per Lietuvą vagonai neriedėtų“, – sakė V. Mitalas.

Paklaustas, kada galėtų paaiškėti sprendimas dėl M. Skuodžio, V. Mitalas teigė, kad visa situacija bus vertinama ketvirtadienį-penktadienį.

Laisvės partijos pirmininkė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė teigė, kad M. Skuodis stengsis grįžti anksčiau negu planavo, tai yra, ketvirtadienį.

„Jis taip pat yra mane informavęs, kaip ir premjerę, jog yra pasiruošęs trauktis iš pareigų. <...> Šita situacija yra neeilinė. Mes politinės atsakomybės akivaizdoje turime nepamiršti, kad sprendimus reikia priimti, kad nebūtų taip, jog atsistatydina žmonės, o trąšos toliau važiuoja.

Vyriausybėje spręsime šituos klausimus dėl trąšų“, – sakė A. Armonaitė.

Tikina, kad dėl Bartuškos atsakomybės turėtų spręsti ne politikai

Premjerė I. Šimonytė, kalbėdama apie „Belaruskalij“ skandalą, teigė, kad nereikėtų kelti klausimo dėl JAV sankcijų galiojimo Lietuvoje. Anot jos, ši istorija yra susijusi su „Lietuvos geležinkelių“ sutartimi su „Belaruskalij“.

„Čia klausimas, ar galioja, ar negalioja Lietuvoje JAV sankcijos, o ar gali, ar negali įmonė, kuri veža šitą produkciją toliau vykdyti sutartį. Ir nuo tos sutarties nuostatų priklauso, ir kaip sutartis yra nutraukiama, ir kokiomis aplinkybėmis ji gali būti nutraukiama, ir kokios gali būti abiejų šalių teisės ginti savo interesą, jei manoma, kad yra sutarties pažeidimas“, – dėstė ji.

Ministrė pirmininkė, paklausta, ar nemato šioje istorijoje „Lietuvos geležinkelių“ vadovo Manto Bartuškos atsakomybės, tikino, Kad dėl bendrovių vadovų atsakomybės sprendžia įmonių valdybos, o ne politikai.

„Ne politikai turi spręsti įmonių vadovo atsakomybės klausimus“, – pabrėžė premjerė.

Ministrė pirmininkė neslėpė nuostabos dėl viešojoje erdvėje pasigirdusių kalbų, kad dėl „Belaruskalij“ skandalo gali pablogėti Lietuvos santykiai su JAV, kad JAV esą gali neremti Lietuvos kitais klausimais.

„Aš neturiu jokio pagrindo manyti, kad taip yra“, – akcentavo I. Šimonytė.

Trečiadienį įsigaliojus JAV sankcijoms įmonei „Belaruskalij“, per Lietuvą šios įmonės gaminamų trąšų tanzitas vyksta toliau.

„Lietuvos geležinkeliai“ pranešė, kad lapkritį „Belaruskalij“ atliko avansinį mokėjimą bendrovei už paslaugas, o šių lėšų gali pakakti pervežimams gruodį ir daliai sausio. Įmonė tvirtino, kad apie tai buvo informuotos Susisiekimo ir Užsienio reikalų ministerijos. G. Landsbergis sakė, kad apie apmokėjimą už gruodį informuotas nebuvo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt