Lietuvoje

2016.12.01 11:50

Lietuvos Helsinkio grupei – 40

LRT RADIJAS, LRT.lt2016.12.01 11:50

Šią dieną prieš 40 metų savo veiklą pradėjo Lietuvos Helsinkio grupė. 1976 metų gruodžio 1-ąją Maskvoje rusų disidentų suorganizuotoje neoficialioje spaudos konferencijoje užsienio žurnalistams pirmą kartą paskelbtas grupės susikūrimo manifestas. 

Vienas iš Lietuvos Helsinkio grupės steigėjų Tomas Venclova sako, kad tiesioginė grupės užduotis buvo registruoti žmogaus teisių pažeidimus sovietų okupuotoje Lietuvoje ir platinti šią informaciją.

„Mes tiesiai nekalbėjome apie nepriklausomybę, bet mūsų pozicija buvo, kad jei kas Lietuvoje veikia nepriklausomybės naudai ir už tai yra persekiojamas, sodinamas į kalėjimą ar kaip kitaip represuojamas, tai yra įstatymų pažeidimas, kadangi tuometinėje Sovietų Sąjungos konstitucijoje buvo įrašyta atsiskyrimo teisė. Mes kalbėsime, kad tai yra įstatymo pažeidimas. Tų įstatymo pažeidimų mes nepraleisime pro pirštus. Ir tai savaime buvo labai svarbu“, – apie grupės misiją kalba vienas iš jos steigėjų T. Venclova.

1977 metais KGB suėmė grupės lyderį Viktorą Petkų, jis buvo nuteistas 15-ai metų laisvės atėmimo.

Viešų draugijų, pavadintų Helsinkio grupėmis, idėja kilo žymiam Rusijos disidentui Andrejui Sacharovui.

Pirmoji tokia grupė susikūrė Maskvoje, jai priklausė Rusijos disidentai. Tais pačiais metais Maskvos grupės pavyzdžiu įsikūrė Ukrainos, vėliau – Gruzijos ir Armėnijos Helsinkio grupės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.