Lietuvoje

2021.12.09 10:33

Opozicija spaudžia Vyriausybę dėl „Belaruskalij“: sankcijų aplinkybes vadina skandalu ir jau reikalauja ministrų galvų

LRT.lt2021.12.09 10:33

Seimo opozicija spaudžia Vyriausybę ir prašo atsakymo dėl susidariusios situacijos Baltarusijos sankcijų istorijoje ir jau reikalauja, jog bent du ministrai būtų atstatydinti ar patys pasitrauktų.

Seimo Darbo partijos frakcija reikalauja Vyriausybės ir atsakingų institucijų prisiimti atsakomybę už baltarusiškų trąšų tranzitą per Lietuvą įsigaliojus JAV sankcijoms „Belaruskalij“. Jeigu atsakingi asmenis neatsistatydins, ši partija žada reikalauti, kad premjerė Ingrida Šimonytė prisiimtų visą atsakomybę.

„Pirmiausia už sukeltą situaciją atsakingas susisiekimo ministras Marius Skuodis, kuris nesuvaldė situacijos savo sektoriuje. Taip pat Vyriausybė bendrai, o ypač užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, nes panašu, kad tyčia nesukoordinavo atsakingų institucijų veiksmų. Visi, kas buvo už tai atsakingi, privalo atsistatydinti nedelsiant. Jei tai nebus padaryta, reikalausime, kad premjerė Ingrida Šimonytė prisiimtų visą atsakomybę“,- pranešime spaudai pareiškė Darbo partija.

„Darbiečiai“ iš Vyriausybės taip pat prašo situacijos sprendimų ir nedelsiant susisiekiant su strateginiais partneriais.

„Jei anksčiau Vyriausybė priėmė gerai neapgalvotus sprendimus, į kuriuos įtraukė ir partnerius, dabar įvykus tokiam beprecedenčiui atvejui, reikia sutarti dėl tolimesnių vieningų veiksmų. Negalime prarasti partnerių pasitikėjimo ir turime atsakyti už savo žodžius bei veiksmus“,- sako jie.

LVŽS frakcija: Vyriausybė nebegali kratytis atsakomybės

Savo ruožtu Seimo LVŽS frakcija konstatavo, jog Lietuvą ištiko užsienio politikos krizė ir net paragino Gabrielių Landsbergį bei Marių Skuodį kuo skubiau trauktis iš pareigų, o Ingridą Šimonytę – tartis su prezidentu, kaip dabar bus normalizuojama užsienio politika.

„Matome, kad kompetencijų ir lyderystės stoka bei nepamatuoti sprendimai lemia ne šiaip klaidas, o rimtas pasekmes valstybei, todėl kaip didžiausia opozicijoje dirbanti frakcija reikalaujame, kad premjerė nedelsiant imtų derinti užsienio politikos normalizavimo priemones su šalies prezidentu, o du ministrai – užsienio reikalų ministras G. Landsbergis ir susisiekimo ministras M. Skuodis kuo skubiau paliktų postus ir jų vietą užimtų labiau kompetentingi asmenys, kurie nepaverstų deklaruojamos Lietuvos drąsios vertybinės politikos pajuokos objektu ne tik pasaulio, bet ir mūsų sąjungininkų akyse“, – teigia LVŽS frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.

Ji sako, kad šiuo metu LVŽS frakcija rengia rezoliuciją, kuria kreipsis į šalies prezidentą ir premjerės pareigas einančią I. Šimonytę.

LVŽS frakcijos narys ir šešėlinis užsienio reikalų ministras Giedrius Surplys sako, jog Lietuvai tenka atsiprašyti JAV, kaip strateginio partnerio demokratijos vystymo procesuose, už konservatorių ir liberalų Vyriausybės klaidas, kuriomis pažeidžiami vieningos ir nuoseklios politikos principai.

„Dėl politikų klaidų metamas šešėlis ant visos Lietuvos. Mes jaučiame pareigą atsiprašyti JAV už klaidų nepripažįstančius „kolegas“. Sankcijos yra bendra ir svarbi Lukašenkos sulaikymo politikos dalis. Jų nesilaikymas griauna ilgai kurtą Lietuvos, kaip patikimo partnerio, reputaciją. Kyla klausimas, ką Vyriausybė veikė nuo rugpjūčio 9 d., kuomet JAV paskelbė apie šių sankcijų „Belaruskalij“ įvedimą. Turbūt visos pajėgos buvo mestos sugriauti santykiams su Kinija, aiškinant, kad už tai įgysime didesnį JAV pasitikėjimą. Deja, sunku pasitikėti draugu, kuris rėkia apie vertybinę politiką, tačiau pats priiminėja „netipinius“ avansinius mokėjimus iš sankcionuojamos įmonės, maitinančios nelegitimų diktatorių. Vyriausybė eilinį kartą bando užpudruoti problemą paistalais, esą niekas nebuvo informuotas. Tačiau išsiaiškinti, kas meluoja, nėra sunku. Tą mes, LVŽS, artimiausiu metu ir padarysime“, – sako G. Surplys.

LRT.lt primena, kad trečiadienį įsigaliojus JAV sankcijoms „Belaruskalij“, „Lietuvos geležinkeliai“ pranešė gruodį per Lietuvą į Klaipėdos uostą dar gabensią įmonės trąšas, nes pagal sutartį su „Lietuvos geležinkeliais“ Baltarusijos bendrovė už šiuos krovinius atsiskaitė iš anksto.

Pasak „Lietuvos geležinkelių“, ar šios paslaugos Baltarusijos įmonei bus teikiamos toliau, priklausys nuo sankcijų režimo, valstybės institucijų sprendimų bei bankų pozicijos, ar aptarnauti jos pavedimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt