Lietuvoje

2021.12.09 08:37

Skaisgirytė apie besitęsiantį „Belaruskalij“ tranzitą: laiko pasiruošti buvo, svarbiausia – ar dėl to tartasi su JAV

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.12.09 08:37

Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sako, kad pasiruošimo laiko tinkamam sankcijų „Belaruskalij“ atžvilgiu įgyvendinimui buvo pakankamai. Paviešinus žinią, jog trąšos į Klaipėdos uostą keliaus dar bent mėnesį, svarbiausia atsakyti, ar dėl to buvo tartasi su šių sankcijų iniciatore JAV.

„Lietuvos geležinkeliai“ trečiadienį pranešė, kad gruodį per Lietuvą į Klaipėdos uostą dar gabens „Belaruskalij“ trąšas, nes Baltarusijos bendrovė už šiuos krovinius atsiskaitė iš anksto dar lapkritį.

Pasak „Lietuvos geležinkelių“, ar šios paslaugos Baltarusijos įmonei bus teikiamos toliau, priklausys nuo sankcijų režimo, valstybės institucijų sprendimų bei bankų pozicijos, ar aptarnauti jos pavedimus. Premjerė Ingrida Šimonytė sakė nematanti galimybių „Belaruskalij“ trąšas per Lietuvą vežti ilgai, trečiadienį skelbė BNS.

JAV Iždo departamentas rugpjūtį įvedė sankcijas „Belaruskalij“ ir iki gruodžio 8-os dienos verslui davė laiko užbaigti sandorius.

„Per pusmetį buvo turbūt pakankamai laiko, kad galima būtų išsiaiškinti, kaip Lietuvos įmonėms įgyvendinti tas sankcijas su mažiausiais nuostoliais, – LRT RADIJUI sakė A. Skaisgirytė. – Reikia tikėtis, kad buvo atlikti visi įmanomi veiksmai, kad pasekmės būtų sušvelnintos, nes laiko pasiruošti buvo ir dabartinis šaršalas dėl to, kad jos lyg ir nevykdomos, yra labai blogai – turime gerbti partnerius, savo sąjungininkus, ir padaryti viską, kad išeitume iš šios situacijos su mažiausiais nuostoliais“.

Pasak prezidentūros Užsienio politikos grupės vadovės, „bendrame paveiksle“ svarbiausia yra tai, ar dėl tokių sąlygų kalbėtasi su amerikiečiais, „ar buvo tartasi su jais dėl to, kaip bus įgyvendinama, ar buvo kažkokių susitarimų pasiekta, kad tie nuostoliai būtų sumažinti – tai yra esmė“.

Atsakomybė dėl sankcijų įgyvendinimo yra valstybinių įmonių ir Vyriausybės pusėje, sakė A. Skaisgirytė, tačiau pridūrė, kad „dabar badyti pirštais į ministrus būtų negerai, neteisinga“.

„Ne badytis pirštais, bet žiūrėti, ką galime padaryti, kad sąjungininkai būtų patenkinti ir mums patiems būtų mažiau nuostolių“, – sakė ji.

Ar baltarusiškos trąšos per Lietuvą gali keliauti, turėtų atsakyti „JAV sankcijų prižiūrėtojai, tai turbūt būtų teisingiausias atsakymas, juridinis atsakymas“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt