Lietuvoje

2021.12.09 08:00

Anušauskas: Ukraina supranta, kad suverenumo gynyba yra pačios šalies reikalas, o pagalba gali būti įvairi

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.12.09 08:00

Nuo trečiadienio į Ukrainą oficialiu vizitu atvykęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad ukrainiečiai gerai supranta, jog agresijos atveju šalies gynyba labiausiai būtų priklausoma nuo pačios Ukrainos pajėgumų, o NATO parama yra vertinama ir ji nenutrūks.

Taip A. Anušauskas komentavo žiniasklaidoje pasirodžiusį JAV prezidento Joe Bideno komentarą apie tai, kad siūlymų siųsti amerikiečių karių ginti Ukrainą galimo Rusijos įsiveržimo atveju „nėra planuose“, nes ši šalis nėra NATO narė.

Krašto apsaugos ministras į Ukrainą atvyko aptarti abartinės saugumo situacijos su naujuoju šalies gynybos ministru Oleksijumi Reznikovu ir susitikti su Ukrainoje tarnaujančiais Lietuvos kariais.

„Ukrainos lyderiai žino, kad visos priemonės, kurios būtinos siekiant atgrasyti Rusiją nuo agresyvių veiksmų, yra reikalingos – ar tai pažadas įvesti sankcijas, ar pažadas, kad bus sustiprintos NATO pajėgos rytiniame flange, pradėta teikti didelė karinė parama Ukrainai. Visi šie dalykai jų vertinami rimtai ir kaip reikalingi“, – LRT RADIJUI ketvirtadienį sakė A. Anušauskas.

Padėtis Ukrainoje pastaruoju metu vėl yra dėmesio centre dėl Rusijos šalia sienos telkiamų karių. JAV prezidentas J. Bidenas trečiadienį pareiškė perspėjęs Vladimirą Putiną, kad Vašingtonas paskelbtų Maskvai beprecedentes sankcijas, jei Rusija užpultų Ukrainą. „Vienašališkas“ jėgos panaudojimas atmetamas.

„Idėjos, jog Jungtinės Valstijos imsis vienašališkai naudoti jėgą, kad pasipriešintų Rusijos įsiveržimui į Ukrainą, šiuo metu planuose nėra, – sakė J. Bidenas. – Turime moralinę pareigą ir teisinį įsipareigojimą savo NATO sąjungininkams pagal (Aljanso sutarties) 5-ąjį straipsnį. Šis įsipareigojimas netaikomas (...) Ukrainai“, – cituojamas JAV prezidentas.

Kaip sakė A. Anušauskas, „Ukraina turi savo pajėgumus ir pirmiausia remiasi savo kariuomene“.

„Puikiai suprantame, kad tiek, kiek turi ukrainiečiai savo karių, jokia NATO valstybė negali tiek atsiųsti. Be abejo, (ji) supranta, kad suverenumo gynybą yra pačios šalies reikalas. O kitų šalių pagalba taip pat reikalinga, bet ji gali būti paties įvairiausio pavidalo“, – sakė pašnekovas.

„Iš mūsų pusės ar tai būtų antidronai perduodami, ar įvairiausi prietaisai, kurie gaminami Lietuvoje, bet jie vertina mūsų karių pagalbą, kurie dirba instruktoriais, moko jų karius ir karinių specialybių, ir valdymo subtilybių, ir supažindina su NATO šalių kariuomenių standartais. Tą paramą jie ypatingai vertina, nes tai leidžia reformuoti ir keistis pačiai Ukrainos kariuomenei“, – pridūrė krašto apsaugos ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt