Lietuvoje

2021.12.08 20:21

Moja į pavojų, o apie kitų išdaigas žino net tėvai: paspaudus šaltukui vandens telkinius nusėjo būriai vaikų

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.12.08 20:21

Klaipėdoje pastarosiomis dienomis spustelėjęs smarkus šaltis jau sukaustė mieste esančius tvenkinius. Nors ledo danga susiformavo visai neseniai, ją jau išbando greta vandens telkinių esančių mokyklų mokiniai. Panašu, kad nutrūktgalviai ne itin linkę sutikti su specialistų nuomone, kad ledas kol kas – nesaugus.

Trečiadienio rytą Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus ir Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovai apžiūrėjo mieste esančius ir jau ledo kaustomus vandens telkinius.

Vos tik prasidėjus patikrinimui specialistams teko drausminti ant nesaugaus ledo pertraukos metu čiuožinėjusius moksleivius.

Spaudžiant didesniam nei 10 laipsnių šalčiui nė striukių neapsivilkę ir telkinių ledą nusprendę išbandyti paaugliai tvirtino, jog taip elgiasi vedami smalsumo ir noro pasidžiaugti atėjusia žiema.

„Einame pasivaikščioti, nes mokykloje tiesiog nėra ką veikti. Žiemos pasiilgome ir tiek“, – neslėpė vienas vaikinų.

Paaugliai teigė, kad radę laisvo laiko pačiuožinėti ateina ne tik jie, bet ir daugiau moksleivių.

„Kai aš būnu, būna kokie 5. Nėra, kad čia būtų 10, bet normaliai. Pačiuožinėti lipame. Dabar saugu. Kol kas. Aišku, ant didelių ten per vidurį gal ne, bet čia kur yra maži – taip“, – samprotavo moksleivis.

Vaikinas tvirtino, kad prieš lipant ant ledo su bičiuliai tikrino jo storį ir sako, jog nedidelio tvenkinio ledo storis jau siekia apie 10 cm.

„Buvo plyšys, buvome pažiūrėti, tai tikrai giliai buvo“, – tvirtino paauglys.

Greta vaikinų išbandyto užšalusio tvenkinio yra ir dar vienas, tačiau jame matyti nemaža properša. Ten vienas kalbintų paauglių tvirtino nelipantis, nes ledas neatrodo saugus.

„Ten man niekada nepatikdavo tas prūdas“, – pastebėjo moksleivis.

Kitas iš ledą išbandžiusiųjų ir į specialistų akiratį patekusių paauglių teigė, kad ant neseniai atsiradusio ledo lipti nebaugu, drąsos įkvepia ir draugų kompanija.

„Yra tos baimės kai sutraška, bet nelabai, kai matai, kad du draugai su tavim, tai ne“, – sakė moksleivis.

Kalbintas vaikinas patikino, kad žino, kaip reikia elgtis įlūžus – nepanikuoti, naudotis smaigais, bandyti šliaužti pilvu. Tiesa, smaigų moksleivis pripažino neturintis, nes jo žiniomis, tokių daiktų į mokyklą atsinešti negalima.

Paauglys tvirtino, kad jo tėvai žino apie tokias sūnaus pramogas pertraukų metu, tačiau taip žiema džiaugtis nedraudžia.

„Sakiau ir vakar. Sakė, kad nesaugiai, bet nieko tokio“, – pasakojo vaikinas.

Pavojingiausias – spustelėjus šalčiui pradėjęs formuotis ledas

Nors vaikinams ką tik atsiradęs ledas atrodo smagi žiemos pramoga, tačiau specialistai įspėja – kol kas lipti ant tvenkinių ledo yra nesaugu.

Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida Zubienė pastebėjo, kad spustelėjus šalčiui pradedantis formuotis ledas yra pats pavojingiausias, tačiau labai vilioja vaikus, žvejus.

„Jau ir iš socialinių tinklų matome, kad žvejai tarpusavyje susirašinėja: 4 cm ant ežerėlių, galime eiti, bandyti žvejoti. Tai neramina. Neramina ir prie mokyklų esantys tvenkiniai – jie tikrai labai vilioja vaikus. Tai čia pamąstymas savivaldybei, gal vėl reikėtų daryti čiuožyklas, kurios suburtų vaikus ir tuos, kurie tikrai nori pačiuožinėti. Pamąstysime, galbūt reikia dar ženklus įspėjamuosius pastatyti“, – dėstė I. Zubienė.

Šiuo metu, pasak pašnekovės, uostamiestyje esančiame Trinyčių tvenkinyje ledo storis siekia apie 5 cm, panašaus storio ledas užklojęs ir kiek už Klaipėdos esantį Slengių tvenkinį.

„Tai rodo, kad ledas dar nėra storas. Jis yra nesaugus, nes mažiausiai turi būti 7 cm, o jeigu grupelė nori pažaisti ledo ritulį, turėtų būti 12 cm ir daugiau. Specialistai teigia, kad saugus ledas susiformuoja maždaug po savaitės kai ateina šalčiai. Dar ir pagal spalvą galima atspėti – jeigu žydras, žalsvas – jis yra saugus, o jeigu baltas, užneštas sniego – nesaugus“, – aiškino I. Zubienė.

Praėjusią žiemą vienas žmogus nuskendo

Siekiant užbėgti nelaimėms už akių, kasmet imamasi prevencinių priemonių – kalbama su moksleiviais, žvejais, informuojama apie taisykles.

I. Zubienės teigimu, prevencinis darbas pasiteisina – kol kas specialistams neteko skubėti gelbėti į nelaimę dėl nesaugaus elgesio ant ledo patekusių žmonių.

Šių metų sausio–kovo mėnesiais vienas žmogus įlūžo ir skendo, tačiau jį išgelbėti pavyko, o vienas žmogus nuskendo.

Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai jau yra sulaukę pranešimų apie ant ledo lipančius vaikus ir suaugusius, tai ir paskatino surengti patikrinimą.

„Ledas turėtų būti ne plonesnis kaip 7 cm ir vienalytis. Ant ledo lipant reikėtų turėti ir smaigus, ir įsitikinti, kad ledas pakankamai storas, kad jis nėra suskeldėjęs, yra vienalytis. Tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikai būtų prižiūrimi, kad vaikai iki 14 metų nebūtų vieni ant ledo be suaugusių priežiūros“, – pastebėjo Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus Kontrolės ir prevencijos poskyrio vedėjas Linas Lapinskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt