Lietuvoje

2021.12.08 21:55

Kaunas kol kas neseks paskui Vilnių: Naujųjų naktį danguje pokšės fejerverkai, gyventojų nuomonės – skirtingos

Valdemaras Šukšta, LRT.lt, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“2021.12.08 21:55

Vilniui atsisakius fejerverkų Naujųjų metų naktį, Kaunas tokio žingsnio neskuba žengti. Anot Kauno savivaldybės atstovės, planuojama, kad šiemet į dangų fejerverkai kils septyniose vietose, o gyventojai dėl pandemijos raginami nesibūriuoti ir švęsti Naujuosius namuose. Kauniečių nuomonės šiuo klausimu skirtingos: vieni LRT.lt teigė, kad naujametės nakties neįsivaizduoja be pokšėjimo, o kitiems fejerverkai kelia papildomų rūpesčių.

Įprato Naujuosius sutikti vonios kambaryje

Rinkodaros srityje dirbantis kaunietis Donatas teigė, kad nesmerkia tų, kurie sutinka Naujųjų metų šventę su fejerverkais, tačiau jis apsieina be šių dalykų.

„Įpratau Naujuosius praleisti vonios kambaryje apglėbęs šunį. Kol neturėjau jo, ir pats mielai šaudydavau į dangų, bet dabar savo akimis pamačiau, kaip tai gąsdina šuniuką“, – pasakojo Donatas.

Paklaustas, ar Kaunas turėtų atsisakyti fejerverkų per Naujųjų metų ar kitas miesto šventes, jis atsakė teigiamai.

„Manau galima sugalvoti ramesnių ir žavesnių alternatyvų“, – pridūrė kaunietis.

Kaunietė Vilma iškart rėžė, kad nemėgsta fejerverkų. Ji pridūrė, kad sutarusi su keliais kaimynais jų neleisti.

„Ir švariau, ir ramiau. Bene visi aplinkui turime mažų vaikų, augintinių. Tas poškėjimas sutrikdo ir pirmosios metų minutės tampa ne švente, o masiniu raminimu“, – šyptelėjo moteris.

Ji neprieštarautų, jei miesto savivaldybė nebeleistų fejerverkų į orą, ir pasidalijo pasiūlymu: galėtų rekomenduoti gyventojams švęsti be jų.

„Ne pirmus metus kalbama apie fejerverkų žalą gyvūnams ir taršą. Manau, kad galima žengti žingsnį čia“, – komentavo Vilma.

Naujuosius sutikti nori su trenksmu

Teisininkas Edgaras šiemet ketina iššauti vieną fejerverkų dėžutę, nors anksčiau jų Naujųjų metų nakčiai įsigydavo daugiau.

„Man Naujieji neatsiejami nuo fejerverkų. Žinau, kad neprivalu juos leisti, bet man šventė nebūtų šventė, jei joje nebūtų bent vieno fejerverko“, – sakė Edgaras.

Jis nemano, kad miestas turėtų atsisakyti fejerverkų, bet galėtų mažinti jų kiekį.

Studentai Emilija ir Robertas turėjo skirtingą nuomonę dėl fejerverkų leidimo Naujųjų metų naktį.

„Naujuosius su trenksmu reikia sutikti visomis prasmėmis“, – įsitikinusi Emilija. Jos teigimu, tiek augant šeimoje, tiek vėliau su bičiuliais visad vykdavo Naujųjų metų vakarėliai, šokiai, žaidimai, todėl neįsivaizduojanti šventės be fejerverkų. Pandemija kiek pakoregavo naujametės nakties šventimą, todėl ji norinti, kad bent liktų fejerverkų poškėjimas.

Robertas teigė, kad anksčiau fejerverkai būdavo smagi atrakcija, tačiau dabar jie nedaro įspūdžio.

„Nematau nieko ypatingo: tos pačios spalvos, tie patys pliūpsniai, nieko naujo. Gal išaugau iš to amžiaus, kai tai buvo kažkas tokio“, – teigė Robertas ir susijuokė.

Kalbant apie miesto poziciją dėl fejerverkų, Emilijos ir Roberto nuomonės sutapo: bent jau Naujųjų naktį jie galėtų būti, nes paprastai tada fejerverkai būna įspūdingesni. Tačiau studentai iškart ėmė diskutuoti: Robertui užsiminus apie žalą gamtai, Emilija atšovė, kad ne kasdien šaudoma į dangų.

Kaunas galvojo apie šviesų šou, bet nenori būriavimosi per pandemiją

Kauno miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Agnė Augonė LRT.lt pateiktame komentare nurodė, kad Kaunas, kaip ir pernai, planuoja gyventojams dovanoti šventinius fejerverkus, kviesdamas ir ragindamas Naujuosius pasitikti šiltai ir saugiai namuose, o ne būriuojantis viešosiose erdvėse.

„Pandeminė situacija šalyje vis dar tęsiasi, tad kviečiame visus miestiečius būti atsakingus ir metų virsmą stebėti pro langus, iš balkonų ar kiemuose. Šiais metais planuojama remtis praėjusių metų patirtimi ir fejerverkais džiuginti skirtinguose mikrorajonuose gyvenančius kauniečius. Kol kas sutartys sudarytos dėl penkių vietų, tačiau planuojama, kad šis skaičius bus papildytas dar dviem – iš viso jų bus septynios“, – sakė A. Augonė.

Anot jos, šių metų fejerverkai kainuos apie 10 tūkst. eurų, o už Naujųjų metų sutikimo organizavimą atsakingas Kauno kultūros centras.

A. Augonės teigimu, miestas rimtai svarsto ir kitus variantus, be to, neatmeta galimybės, kad ateityje fejerverkus pakeis alternatyvūs sprendimai, pavyzdžiui, šviesos instaliacijų renginys.

„Šis variantas svarstytas, tačiau jo atsisakyta dėl pandeminės situacijos šalyje. Toks reginys greičiausiai vyktų konkrečioje vietoje ir dėl to neišvengtume žmonių būriavimosi“, – komentavo Kauno miesto savivaldybės atstovė.

Savivalda turėtų imtis iniciatyvos

Žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė antradienį LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ teigė, kad palaiko Vilniaus idėją atsisakyti fejerverkų. Pasak jos, dabar tikrai neturėtų būti sudėtinga surasti inovatyvių, kūrybiškų ir saugių alternatyvų fejerverkams.

„Stebime išaugusią oro taršą. Stresą patiria laukiniai ir naminiai gyvūnai dėl garso taršos. Kiekvienais metais girdime apie gausybę sužalojimų, turto apgadinimo atvejus. Neigiamas vienkartinės trumpos pramogos poveikis yra didelis“, – apie fejerverkų žalą pasakojo I. Budraitė.

Pasak jos, fejerverkai nėra būtinybė, kuriai nėra alternatyvų, be to, neteko girdėti, kad šių dalykų atsisakiusių miestų gyventojai būtų nukentėję ar būtų sumenkusi jų gyvenimo kokybė. Pašnekovės teigimu, šalies savivaldybės galėtų atsisakyti fejerverkų.

„Būtent savivaldybės ir turėtų demonstruoti lyderystę: susodinti prie vieno stalo mokslininkus, menininkus, aplinkosaugininkus, verslą ir pakviesti ieškoti alternatyvų“, – svarstė I. Budraitė.

Ji užsiminė apie alternatyvas fejerverkams. Pavyzdžiui, Lenkijos didieji miestai keičia juos į šviesų ir lazerių šou. Kipras draudžia ne tik fejerverkus, bet į orą paleidžiamus kiniškus žibintus, leidžia naudoti tik bengališkąsias ugneles. Kai kurie miestai draudžia fejerverkus leisti tik senamiesčiuose, kai kur juos leisti gali tik profesionalai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt